İthalat işlemi

SMMM STAJER

Katkı Sunan Üye
1-açılış beyannamesi peşin transfer :

28.952 euro kur:2,3323 =67.525,52 tl 7 kalem mal

2- mal çekildi:

23.864 euro kur:2,5809=61.592,15 tl 6 kalem mal için
5.087,60 euro kur:2,4605=12.518,04 tl 1 kalem mal için

ordino,gümrük,nakliye vb. masraflar 8.564 tl

ben 159 borçlu hesaba ilk beyannamedeki fatura bedelini 67.525,22 tl olarak attım
sonra 159 borçlu hesaba 8.564 tl maliyetleri attım.
159 borçları toplayıp maliyetlerle beraber alacağa yazıp ordandan 153 deki 7 kaleme dağıtacağım.
1-yüzde kaç maliyet eklemem lazım?
2-kur farklarını nasıl hesaplayıp nasıl muhasebeleştirmem lazım*
3-geçici vergide ne yapmam lazım
4-kısaca anlaşılır şekilde bana bu işlemin tek tek kaydını gösterebilirseniz çok memnun olurum dualarım sizinle teşekkürler.

Ynt: ithalat işlemi

1- İthalat bedelini peşin ödediğiniz için 67.525,52 TL.yi mal bedeli olarak alacaksınız. Beyannamedeki kuru dikkate almayacaksınız. Yani kur farkı hesaplamayacaksınız.
2- 8564 TL masrafı 7 kalem malın eur tutarlarına göre orantı kurarak dağıtacaksınız.
3- Bu işlem için geçici vergide yapılacak bir şey yok. Ancak ithal ettiğiniz bu mallar içerisinde satılan varsa, satılanların maliyet bedelini 621 hesaba aktaracaksınız.

Ynt: İthalat işlemi

bülent üstat güzel açıklamış anladım ana kur farkını nasıl yapacam onu anlayamadım bizim kur farkı gelirimiz mi var giderimiz mi kur artınca gelirmi olur gidermi biz peşin düşük kurdan ödemişiz

Sayın stajyer merakımız mazur görün ama sormadan edemiycem..
Siz ofiste bilgi paylaşımı yapmıyor musunuz?Yani müşavire veya çalışma arkadaşlarınızla birşeyler sorup paylaşmıyorsunuz veya kendiniz foruma sormadan araştırma yapıyomusunuz.Yanlış düşünüyosam kusura bakmayın ama,sanki aklınıza gelen her soruyu foruma sorar gibi bi izlenim uyandı bende.Elbetteki burada bilgilerimizi paylaşmak veya yeni şeyler öğrenmek için bulunuyoruz ama, açıkcası çalışma ortamınızı merak ettim.Ofis çalışanı iseniz herkes kendi kafasına göre mi çalışıyor. Bilgi paslaşması yapmıyor musunuz?

ben tekim başka kimse yok soracağım her işi bana yoğdılar sorumluluk çok fazla benden öncekilerde inanın benden iyi değiller ihale bana kaldım anlayacağınız yılların düzensizliklerini toparlamaya çalışıyorum çok araştırıp çok okuyorum yüzde yüz emin olmaya çalışıyor siz değerli üstatlarımında görüşlerini soruyorum zira ben 1000 tl maaşla tırmalarken 3000 tl alıp altında şirket arabası olanlaa sorduğmda büroya sorduğumda da tatminkar cevap veremiyorlar

:) Allah yardımcınız olsun o zaman kardeşim.
Siz sormaya devam edin,bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz..
Saygılar

kendi fikrim cevaplar net verilmiyor bilmeyen arkadaşlar zaten bilmediklerinden soruyor.cevaplar kestirme oluncada zaten bilmediği için de değişen bşi olmuyor.biraz ayrıntı sanıyorum kimseyi yormaz.paylaşmak güzeldir.

Selamlar sayın melissa
Öncelikle şunu belirteyim.Eğer sorular net ve anlaşılır sorulursa cevaplar da net verilir.Kaldı ki bu forumda kestirme veya kaçamak cevaplara pek rastlanılmaz.Bende kendi fikrimi söyleyeyim. Foruma sormadan evvel önce soracak kişinin konuyu araştırmasını beklerim."ben araştırdım şöyle şöyle buldum ama anlayamadım" şeklinde soruların gelmesi beni daha çok memnun eder.Tabiki soran kişinin önceden araştırma yapıp yapmadığını bilmiyoruz ve yazdıklarından anlayamıyoruz.bazı sorular varki sınav sorusu gibi.Soruyu soran kişinin önce kendi fikrini söylemesini beklerim (-ki eksiği varsa biz tamamlayalım) Diğer türlü tamamen ezbercilik olur.Genelde kendi yorumlarım bu nedenle hep uzun olur.(çünkü konunun ne kadar bilinip bilinmediği sorulardan anlaşılmıyor.) Paylaşmak,bu forumda had safhadadır onuda belirteyim.(tabiki kendi açımdan konuşuyorum)
Saygılar

Ynt: ithalat işlemi

bulent249 ' Alıntı:
1- İthalat bedelini peşin ödediğiniz için 67.525,52 TL.yi mal bedeli olarak alacaksınız. Beyannamedeki kuru dikkate almayacaksınız. Yani kur farkı hesaplamayacaksınız.
2- 8564 TL masrafı 7 kalem malın eur tutarlarına göre orantı kurarak dağıtacaksınız.
3- Bu işlem için geçici vergide yapılacak bir şey yok. Ancak ithal ettiğiniz bu mallar içerisinde satılan varsa, satılanların maliyet bedelini 621 hesaba aktaracaksınız.

açıklayıcı olmuş....

Yalnız kur farkı oluşacaksa;satıcılar hesabına ilgili bankadan yapılacak ödemeler sonucu banka hesap bakiyesi dönem sonunda TL farkı oluşur.Burda da kambiyo karı yada zararı hesaplarını çalıştırması gerekiyor.

Bu arada soruyu soran SMMM STAJER ve kendisi 3 gündür ortada yok farkettiniz mi? ;)