fonradar

İthalat Muhasebe Kaydı

Slm Arkadaşlar

Bu mesajı daha önce diğerler kısmına yazdım ama kimse okumamış galiba,

05.01.2007 tarihinde yapılan mal mukabili yapılan ithalat için fatura bedelini 10.03.2007 tarihinde ödedik. buna göre,
1.- İthalatı yapılan ticari mal
2.- Ticari mal stoklaımızda hala mevcut satılmadı
3.- havale masrafını ( malın maliyetinemi yoksa genel yeönetim gideremi yazılacak)
4.- Kur farkını ise ( 646 veya 656 ya mı)
kaydedeceğiz.

Şimdiden tşk.ler

Ynt: İthalat Muhasebe kaydı

Sorduğunuz kur farkı ve havale bedeli vs. başkada varsa malın maliyetine ekleyin.

Selamlar,

Havale, komisyon vs. tamam da kur farkında biraz takılıyorum.

Sn. Adamust'un örneğinde ödeme 10.03 tarihinde olmuş ve kur farkını maliyete atabileceğini düşünüyoruz.

Peki ödeme Haziran 2007'de olsaydı ya da sonraki sene..Dönem sonlarında ithal edilen her malzemeyi kur değerlemesine tabi tutmalı o zaman bu mantıkta.

Y.dışındaki Satıcı firmanın cari hesabına zaten kur farkı değerlemesi uygulanıyor.

Bu çerçevede özellikle uzun vadeli ithalatlarda malzemelere kur farkı nasıl yedirilecek?

Saygılar,

http://www.granitgroup.com.tr/sirkuler_duyurular5.htm adresindeki yazının bir bölümü:

?6. Satın alınan malın maliyet bedeline; satın alma bedeli, iş yerine getirme için yapılan nakliye, hamaliye ve kargo giderleri, satın alma ve taşıma ile ilgili sigorta giderleri, satın alınan malla ilgili olarak ödenen komisyonlar dahildir.
Yıllık alış toplamı üzerinden satıcı tarafından yapılan prim ödemelerinin malın maliyeti ile ilgisi olmayıp, doğrudan gelir yazılması gerekir.
Satıcıların hangi ad ile olursa olsun yaptıkları iskontolar, malın maliyetini azaltır.
Alınan mal ile ilgili vade farkları malın maliyetine ilave edilir.
Mal satıldıktan sonra ödenen vade farkları doğrudan gider yazılır.
Bankalardan ve benzeri kredi kuruluşlarından alınan krediler ile mal alınması halinde, kredinin faiz giderlerini malın maliyetine ilave edip etmemekte veya doğrudan gider yazmakta mükellefler tercih hakkına sahiptir.
Kredi faiz giderlerini doğrudan gider yazmak, özellikle stokları olan işletmeler için avantajlıdır.
İthal edilen malın maliyeti; CIF bedel + gümrükte ödenen vergiler + emtianın gümrük ve işyeri arasındaki taşıma, nakliye, komisyon vb giderleri + ithalat teminatları için ödenen faiz ve komisyonlar + ithalat süresinin uzatımı sebebiyle irat kaydedilen teminatlar + akreditif uygulanıyorsa, mal bedelinin finansmanı ile ilgili giderler + vesaik mukabili veya mal mukabili ithalat yapılıyorsa, mal bedeli ve gümrük vergisinin ödenmesi ile ilgili finansman giderlerinden maliyete verilmesi gereken paylar + (-) malın işletme stokuna girdiği tarihe kadar olan kur farkları (malların stoklara girdiği tarihten sonraki kur farkları, nakliye vb giderler isteğe bağlı olarak doğrudan gider yazılabilir veya maliyete ilave edilebilir)?

Ynt: İthalat Muhasebe Kaydı

Yıl içinde işletme faaliyetlerinin sürdürülmesi amacıyla temin edilen krediler ve benzeri kaynaklar için ödenen faiz ve komisyon giderleri ile ithal edilen emtiaya bağlı olarak ortaya çıkan kur farklarının dönem sonundaki stok maliyetiyle ilgilendirilip ilgilendirilmeyeceği hususunda gerekli açıklamalar aşağıda yapılmıştır.
Vergi Usul Kanununun 274. maddesinde, satın alınan veya imal edilen emtianın maliyet bedeli ile değerleneceği hükme bağlanmıştır..
Aynı Kanunun 262. maddesinde ise, "Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri. bilumum giderlerin toplamını ifade eder" hükmüne yer verilmiştir.
Bu hüküm uyarınca, giderin maliyet bedeline intikal ettirilebilmesi için iktisadi bir kıymetin edinilmesi veya değerinin artırılması için yapılan ödemeler ile bunlara benzer ek diğer giderlerden olması gerekmektedir.
Bu itibarla, emtianın satın alınıp işletme stoklarına girdiği tarihe kadar oluşan kur farklarının maliyete intikal ettirilmesi zorunludur. Stokta kalan emtia ile ilgili olarak daha sonra ortaya çıkacak kur farklarının ise, ilgili bulundukları yıllarda gider yazılması veya maliyete intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır.
İşletmelerin finansman temini maksadıyla bankalardan veya benzeri kredi müesseselerinden aldıkları krediler için ödedikleri faiz ve komisyon giderlerinden dönem sonu stoklarına pay vermeleri zorunlu bulunmamaktadır. Buna göre mükellefler söz konusu ödemelerini doğrudan gider olarak kaydedebilecekleri gibi, diledikleri takdirde stokta bulunan emtiaya isabet eden kısmı maliyete dahil edebileceklerdir.

Sn Açıkbaş'ın ve Sn.Durmuş'un açıklaması için teşekkürler,

Malzeme depoya girdikten sonra oluşan kur farklarını gider değil de malın maliyetine eklemek istediğimizi düşünelim.

Sözgelimi 5-10 tane büyük makina getiren firmada kur farklarını takip edip maliyete eklemek belki mümkün ancak, özellikle çok yoğun ithalat yapan ve fazla stok kalemi olan ve stok devir hızı çok yüksek firmalarda kur farkının malzeme bazında takibi ve değerlemesi yapılabilir mi?

İyi çalışmalar

ilginize ve açıklamalarınıza çok tşk.ler

Saygılarımla

Yaptığımız ithalatı ve kayıtları;
*18/06/2010 Hvl çıkarıldı.
159- 40.711,17
_102- 40.711,17

*19/07/2010 Gümrük Müşv. evraklar geldi.
159- müşv.ücreti 300 TL
191- kdv 54 tl
_320- gümr.müşv. 354 tl

*19/07/2010 Gümrük masrafları toplu yazıyorum. (50+100+37+46+37,25+150)
159- 420,25 tl
_320- 420,25 tl

*Havale ile gçb arası kur farkı
159- 605,82 tl
_646- 605,82 tl

*159 hs. toplamı = 42.037,24 tl

*Peki GÇB de
MAL BEDELİ= 41.222,92
Y.D =2.150,28
YİÇİ= 500,00
DV = 37,25 TOPL= 44.004,52 GÖRÜNÜYOR ödenen KDV 7.920,82 tl

Müşavire soruyorum bu (Y.D - YİÇİ) nedir diye o, da ya fazladan yazıp matrahı yükseltiyoruz problem çıkartmasınlar diye dedi.
ARADA GÖRÜYORSUNUZ 1.967,28 tl matrah farkı oluştu nasıl olacak şimdi. Yüklenilen liste oluştururken 1.967,28 tl nin kdvsini alamıcam. ÇÖZÜM NEDİR bir noktada yanlışmı yapıyorum.

Sayın mafya007 kdv mal bedeli üzerinden değil CIF Bedeli üzerinden ödenir.Malın %18'i değilde Malın bedeli+Navlun+Sigorta+Yurtiçi giderler toplamının %18'ini ödersiniz.

Şöyleki;

Malın Bedeli:41.222,92 tl
Navlun: 2.150,28 tl
Sigorta: 100 tl
Yurtiçi gider: 500 tl (aslında gümrükçüler sigorta ve yurtiçi giderler için yaklaşık bir rakam yazarlar)
Toplam:43.973,20 tlx%18: 7.915,18 tl yaklaşık olarak ödemeniz gereken kdv

Gümrük Beyannamesi'nın alt kısmında hesap detayları kısmında bu rakamları görebilirsiniz.Yani sizin ödediğiniz tutar normaldir, bir yanlışlık yok.(fakat rakamlarınızda eksiklik var gibi geldi bana)

sayın gamze_ cvp için tşk.

"Malın %18'i değilde Malın bedeli+Navlun+Sigorta+Yurtiçi giderler toplamının %18'ini ödersiniz."

malın bedelinden sonraki rakamlar nasıl matraha eklenecek yani demek istediğim aslında hesaplanan kdv matrahı ile benim 159 hs. attığım giderler arasında fark oluşuyor. Buda ödediğim kdv matrahını tutturamamış oluyorum. sonradan eklenen Navlun+Yurtiçi gider bedelleri muhasebede nasıl gösterilecek

evet rakamları yanlış yazmışım sanırım ama demek istediğimi anladınız.

159 hesabına attığım toplam 41.431,42 tl ile GÇB deki matrahı tutturamamak

ben yüklenilen listede 41.431,42 tl yazdığımda kdv =7.457,66 iade alınabilecek.
ama benim kdv GÇB de 7.920,82 tl

sn.mafya007 ödediğin kdv makbuzda 7.920,82 TL .ise yüklenile kadv listesindeki matrahı da 44.004,56 TL.yazabilirsiniz. Ben bu şekilde yapıyorum hiç bir sorun çıkmadı. İthal edilen malın maliyeti üzerinden hesaplanan kdv ile gümrükte ödenen kdv zaten hiç bir zaman aynı olmaz.

Sayın mafya007 demek istediğinizi anladım :) Siz beyannamede hesap detayları kısmındaki rakamları işlemeyeceksiniz (navlun,sigorta,yurtiçi giderler) Bunların faturalarının size zaten gelmiş olması gerekiyor.Navlun faturasını,sigorta poliçesini malın maliyetine atarak işlersiniz.Yurtiçi giderlerden kasıt; sizin ithal ettiğiniz mal ile ilgili ardiye, kara nakliyesi,indirme boşaltma masrafları vb.'dir.Bunların faturalarını da malın maliyetine atarsınız.Yani; beyannamedeki yurtiçi giderler aslında budur fakat gümrükçüler malın bedeline göre ortalama rakam yazarlar.

159 hesapta oluşan rakamlar sizin malınızın maliyetidir.Siz mal bedeli üzerinden de kdv'nizi ödeseydiniz yine 159 hesabınız tutmazdı.Sonuçta banka masrafları vb giderleride malın maliyetine atıyorsunuz.
Sizin matrahınız beyannamede yazan rakamdır, Sonuç olarak; Sayın bulent249'un da dediği gibi gümrük beyannamesinde ki matrah ile kdv'yi baz almanız daha sağlıklı olur....

arkadaşlar muhasebe 1.sınıf öğrencisiyim ve bir kayıtta takıldım şu anda sitedeyseniz ve bana acil cevap verirseniz sevinirim (işletmenin sattığı mallardan 4.000.000 tl lik kısmı müşteri tarafından iade edilmiştir.iade edilen malın nakliyesini işletme üstlenmiş ve nakliye şirketine 100.000 tl ödeme yapmıştır ) bunu kaydını yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

ticari mal olarak varsayalım

Satmış olduğunuz malın bir kısmını müşteriniz size iade etti.

1-)

610 satıştan iadeler 4.000.000
191 ind. kdv ....... 720.000
120 alıcılar hs..... 4.720.000

bu iadenin de nakliyesini siz karşıladınız.
2-)

770 nakliye giderleri ....
nakliye
191ind kdv ......
100 kasa hs. 100.000

---------------------- ------------------------

610- satıştan iadeler hesabı

191- indirilecek kdv hes.

120 alıcılar hesabı

---------------------- --------------------------

153- Ticari mallar hes.

621- satılan ticari mallar maliyetleri hesabı

(İade edilen malın stok hes. Girişi nedeniyle)

---------------------- --------------------------

760-Paz.sat.dağ.giderleri
100-kasa
(nakliye ödemesi)
---------------------- -------------------------------

yakamozz ve metyo arkadaşlar ikinizede teşekkür ederim

Yaptığım ithalat işlemleri sonrası firmanın carisinde oluşan kur farklarını muhasebeleştirmek istiyorum.

Firma borç bakiye veriyorsa;
------------------------------------------------------------
656 01 kambiyo zararları borçlu

320 01 satıcılar alacaklı olarak
-------------------------------------------------------------

Firma borç bakiye veriyorsa;

320 01 satıcılar hesabı borçlu
646 01 kambiyo karları alacaklı olarak
--------------------------------------------------------------

yaptığım kayıt doğrumudur. ve yıl sonu kapama yaparken 646 ve 656 hesapları nasıl kapatacağım. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden ilginize teşekkürler.