fonradar

İthalata Fazla KDV

Merhaba arkdaşlar,
benim şöyle problemim var. Almanyadan Ürün İthlan ettim. aynı şirkete iki ayrı sipariş verdiğim için bana iki ayrı fatura yazmış. 1. fatura 2200? 2. fatura 2900? yani toplam 5100? ben bu miktarın KDV, stopaj, kktv, damga vergisini hepsini ödedim. ve malları antrepodan aldım. eve gittiğimde kolileri açtığımda fark ettimki gelen malların nerdeyse yarısı eksik. sonra faturayı kontrol ettim ve almanyadaki şirket bana 1. faturadaki ürünleri göndermiş 2. fatura tamamen eksik. Hemen aradım adamlar kabul etti paketleme yaparken hata yapmışlar.

Şimdi benim ne yapmam gerekir?

Gümürk müşavirini aradım bana KDV'yi geri alamazsın dedi...bu bana tuhaf geldi bu konuda bir fikri olan varmı?
birde ürünü şirket şimdi tekrar gönderirse yine KDV ödiyeceğim bir ürün için iki defa KDV ödemiş olacam?

nasıl bir yol izlemme gerekyior?? yardımıcı olursanız sevinirim.

slmlr

Dursun Öztürk

Ynt: İthalata Fazla KDV

Geçmiş olsun. Gümrük beyannamesini tescil etmeden önce gelen malları görme hakkınız (tespit etme) var. Malları ithal ettikten sonra yapacağınız hiç bir şey yok. Fazla ödediğiniz vergiyi malı gönderen firmadan isteyiniz, belki kabul ettirebilirsiniz.

kdv kanunu 48. madde

indirim hakkına sahip olmayan mükelleflerden yanlış yada fazla alınan kdv gümrük kanuna göre iade edilir

Sn.aday gümrük mevzuatı uygulaması farklıdır. Malların ithalatı gerçekleştikten sonra, ya benim malımın 3 tane olması gerekirdi kolide 2 tane çıktı diyemezsin. Böyle bir şeyin hem ispatı zordur, hem de gümrük müşavirinin ve gümrük muayene memurunun başı ağrır.

Karşı tarafla eğer irtibatta sağlam bir diyaloğa giriştiniz ise, yeni yollayacağı malı numune olarak-promosyon olarak vs.karşılıksız yollayabilir. Proforma faturasında iz bedeli koyar, siz de gümrük vergilerini ödersiniz, bu iş kapanır. Soran olursada durumu anlatırsanız anlayacaklarını düşünüyorum.
saygılar.