fonradar

İzin Günlerinin Bordroda Gösterilmesi

fea

İşçi yıllık ücretli izin hakkını kullanmasa da o yıla ait izin günlerinin bordroda gösterilmesi gerekl imidir?

-Örneğin çalışan 2009 yılında iznini kullanmadı. Ama 2010 yılında 14+14=28 gün izin kullandı. Bordroda 2009 yılı için izin kullanmış gibi göstermek zorunlumudur? Yoksa 2010 yılında 28 gün ya da ne kadar kullanmışsa o günleri mi bordroda gösterelim?

Selamlar

Ynt: izin günlerinin bordroda gösterilmesi

Yıllık izini hak kazanma şartı giriş tarihinden bır yıl sonra yani 01/06/2008 girişli çalışan 01/06/2009 tarihinde yıllık izin kullanmaya hak kazanmıştır. Hak kazandığı anda kullanma zorunluluğu yoktur. İşveren bunu izin kurulu ille belli araklıklarda da kullartabilir işçinin talebi halindede belirtilen zamanda kullanılabilir. Son olarak yıllık izin birleştirilerekte kullandırılabilir. Bordroda kullandığı ay gösterilmelidir.

Ynt: İzin Günlerinin Bordroda Gösterilmesi

KENANACUR öncelikle teşekkür ederim. ben de zaten izin kullanmaya hak kazanmış bir personelden bahsediyorum. Ama sormak istediğim şu. 2009 da izin hakkını kullanmamış bir personel için (bu 2008 de olabilir) 2009 yılı bitmeden aralık ayı dahil bu kişiyi izin kullanmış gibi bordroda göstermek zorundamıyız. bazı müşavirler "evet zorundasın izne çıkmasa da bordroda göster" diyor. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Kesinlikla hayır böyle birşey sözkonusu bile olamaz. Böyle bir uygulama sonucunda şirkette olan bir çalışanı şirkette değilmiş yıllık izindeymiş gibi göstermek suretiyle işlem yapıldığında gerçekten izinde olduğunu zamanda şirkette çalışıyormuş gibi göstermek durumunda kalıcaksınız. Peki ya gercekten izindeyken siz çalışıyor gösterdiğnizde bi süre sonra bu çalışanın dışarıda suç işlediği ve sizin bu çalışanı şirkette çalışıyormş gibi göstermenizi nasıl açıklayabilirsinz. Ayrıca yıllık izin yukarıda söylediğim gibi hak kazandğını ay da kullanılacak diye bir zorunluluk yoktur ileriki aylardada kullanabilir, iki izin birleştirilebilir bir parçası 10 günden az olmamak şartıyla bölünebilir gibi esneklikleri vardır Böyle bir işlemi tavsiye etimyorum...

Saygılar...

Öyle bir zorunluluk yok. Gayriresmi olarak bazı işçi ve işverenler anlaşarak izin kullanmış gibi gösterilmesini ve karşılığı ek ödeme yapma yöntemini seçebiliyorlar. Eğer böyle bir durum var ise izin göstermelisiniz, değilse kullanılmayan izin bordroda gösterilmez. Çalışanın izin defteri / çizelgesine izin kullandığına dair imzası olmaz ise ve siz bordroda izin gösterirseniz şikayet/mahkeme aşamasında ispatta zorlanır ve cezaya maruz kalırsınız.

Sn.Turko nun da belirttiği gibi, o ay HAK KAZANILAN değil, kullanılan izin günlerini gösterebilirsiniz.

fea ' Alıntı:
bazı müşavirler "evet zorundasın izne çıkmasa da bordroda göster" diyor. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.
Şahsi fikrim, bahsettiğiniz "bazı müşavirler"den aldığınız bilgilere temkinli yaklaşmanız gerektiğidir.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu bahsettiklerinize bağlı bir sorum daha olacak. 2008 yılında izin hakkı kazanmış personel 2009 yılında izne çıkıyor, hem 2008'in hem de 2009 'un izinlerini kullanıyor Ör:14+14.
2009 yılı bordrolarında (hazirandan sonra hangi ayda kullanmışsa) 28 gün izinli gösterebilirmiyim? Çok temkinli olmam sizi daha fazla yormam anlamına gelecek.

Saygılarımla.

Evet Gösterebilirsiniz. Birleştirilebilir yıllık izin. Fakat bir ayda 28 gün yıllık izin hatfa tatilerinden dolayı denk gelmiyor iki aya yayılması gereli...