İzin

Merhaba ben 2010 yılında işe başladım 6 yıldır buradayım ve 6 yıldır yıllık izin kullanamıyorum ve ayrıca günde 12 saat çalışıyorum (gece) işe başlama saati akşam 6 iş bitiş saati sabah 6 ve buna rağmen bana askari ücret ödemesi yapılmıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevnirim.teşekkür ederim

Merhaba ben 2010 yılında işe başladım 6 yıldır buradayım ve 6 yıldır yıllık izin kullanamıyorum ve ayrıca günde 12 saat çalışıyorum (gece) işe başlama saati akşam 6 iş bitiş saati sabah 6 ve buna rağmen bana askari ücret ödemesi yapılmıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevnirim.teşekkür ederim
-TC.Devletinde belirlenen asgari ücretin altında ödeme yapılamaz,yapılmış olması,işci yönünden(M.24/II-e ye göre) fesih nedenidir,(NOT.kontrol ediniz aylık prim günleriniz tam(30 gün olarak) yatırılıyor mu?)
-6 yıl gibi uzun süre yıllık izin kullandırılmamış olması,yine fesih nedenidir,ancak sizin talep de bulunup, işverenin bu izni kullandırmamış olması elinizi güçlendirir.
-Her gün akşam 18/sabah 06 çalışmasında;
ara dinelenme süresi 1.5 saat olması gerekir,
buna göre işin süresi 12 saat
günlük fiili çalışma süresi 10.5 saatx6 gün=haftada 63 saat
63-45=haftada 18 saat fazla çalışma doğar
ortalama 18x4 hafta=72 saat aylık fazla çalışma süresi
-ayrıca gece 7.5 saati aşan/geçen sürelerin ücreti de fazla çalışma ücreti olarak ödenmeli
-ay da tam çalışan,günlük ücretle çalışıp,ücreti ay da ödenen işciye asgari ücretin altında maaş ödenmiş olduğunun tespit edilmesi halinde fark ücret talep edilebilir ve bunun işverene + maliyeti olur.
-Kullanamadığınız yıllık izin ücretlerinide alabilirsiniz.
-Sözleşmeyi feshetseniz de,alacaklarınızı/hakettiklerinizi vermezler ise davacı olmanız gerekir.

Tavsiyem yaklaşık 6 yıl kıdeminiz var,bu olayı bir avukat ile görüşün ondan sonra karar veri derim.
(not.bizim görüşlerimizi iletebilirsiniz)