İzinsiz İşe Gelmeme Durumunda

merhaba

şirketimizin 2 çalışanı işyerinde anlaşmazlık çıkması sonucunda işe izin vermeksizin gelmediler. Hatta bir işçi başka bir yerde işe balamış.

Bu durumda işe izinsiz gelmedikleri için tutanak tutup ihtar mı çekmemiz gerekiyor. Yoksa hiç biş tazminat ödemeden haklı nedenle derhal fesih yapabilir miyiz.??

teşekkürler

Ynt: izinsiz işe gelmeme durumunda

Tutanak tutup noterden ihtar yapın sonrasında çıkarın.

o zaman tazminat ödeyecek miyiz.. Çıkışını 04 olarak mı yapacağız acabaa?

Forumda bolca bilgi var. Aramayı kullanarak daha önce yazılanları okuyunuz.

Ynt: İzinsiz İşe Gelmeme Durumunda

merhaba 3 gün üst üste tutanak tutun ve tutanakta şahitte belirtin çalışanlardan ve noter kanalıyla ihtar çekin ve normal çıkışını yapın tazminat ödemezsiniz...

Arkadaşlar şu an karşılaştığımız şöyle bir problem var.İmalathane yapan bir fabrikada,yükleme bölümünde çalışan bir işçi vardı.Daha sonra bu işçi makine başına geçirilmiş.Makine başında çalışırken 2-3 gün mazeretsiz ve haber vermeden işe gelmemiş.İşverende onun yerine makine başına başkasını geçirmiş.Çünkü üretimin devam etmesi gerekiyor.Sonra işçi geri dönmüş ve aynı görevinde çalışmak istediğini belirtmiş.İşverende "seni işten çıkarmıyorum ama çalışmak istiyorsan ilk işe başladığın bölümden başlatırım,çünkü senin yerine o bölüme birini koydum " gibilerinden cevap vermiş. Şimdi işçi de ya kendi bölümümde çalışırım ya da çalışmam,işten çıkarsam tazminatımıda isterim şeklinde ısrar etmekte.İşe gelmediği süre içinde herhangi tutanak veya ihbar kendisine çekilmemiş.İşveren 2 veya 3 gün için herhangi bir işlem yapmaya gerek görmemiş sanıım. Şimdi bu durumda işçiyi tazminatsız olarak nasıl işten çıkarabiliriz.Gelmediği günler için çalışan diğer kişiler şahitliğinde tutanak tutalım mı?Dediğim gibi işçiyi çıkarmak yerine sadece departmanını değiştirmek istiyoruz.Aslında işçinin lehine bir durum ama önceki işine dönmek istemiyor. Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum,tşk.ederim,saygılar.

merhaba twolf. eğer firma işçiye İş Sözleşmesi imzalatmışsa tazminat vermeden çıkartabilir. Çünkü sözleşmede işçinin istenilen departmanda çalıştırılabileceği maddesi var.