fonradar

İzmir ve Deprem

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Hangi yılın handi ayının 17 sinde bi şeylerin farkına varılacak ? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

sayın ogün beyin görüşlerine katılıyorum.ayrıca bu konuda biz fertlerin deprem konusunda bilgilenmemiz gerekir ve depremle yaşamaya alışmalıyız. bazı büyüklerimizin dediği gibi depremden korkma yapılardan kork devletinde deprem konusunda daha fazla çalışma yapması gerekir. artık uyanma zamanı geldi

göstere göstere;

deprem sonrası evden çıkmamız çok vakit aldı sonra biraz daha az sürdü giderek deneyim kazandık artık çok kısa sürede evi terk edebilecek düzeye geldik, peki ya istanbulda durum nasıl?

mesela erzak çantası hazırlayın kolay laşabileceğiniz bir yerde olsun, el feneri, cep telefonları,battaniye, sağlık çantası hazırlayın, evde duavara bitişik yüksekliği olan eşyaları duvara sabitleme yoluna gidin

Merhaba,
Öncelikle tüm İzmir'e tekrar geçmiş olsun diyorum. Umarım bizleri üzecek daha büyük bir deprem olmaz.

Sayın Güneş İstanbul resmi ağızlar her ne kadar tersini söylemiş olsa bile bence genel olarak olası bir depreme hazırlıklı değil. 1999 yılının üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen okullardaki bina güçlendirme çalışmaları bile henüz bitirilemedi. Bazı okullar halen kapalı, öğrencileri başka okullarda öğrenim görüyorlar. Umarım yetkililerin uyardığı yeni bir büyük bir deprem yakın zamanda olmaz.

Ben kişisel olarak mümkün olduğu kadar önlem almaya çalışıyorum. Evde tatbikatını bile yaptık. Olası bir depremde kim nerede olacak herşey belli. Arabamın bagajında battaniye, ev halkının her biri için birer kat giyecek, ev halkına 2-3 gün yetecek kadar su, bisküvi v.s. gibi yiyeceklerden oluşan bir deprem paketi var. Tüm dostlarımada aynı şekilde davranmalarını söylüyorum. Ama ne yazıkki insanlar 6 yıl önceyi unutmuşlar. Bu unutkanlığın sorumlusu da insanlardan çok insanları eğitmeyen resmi kurumlar, belgesel programlar yerine magazin proğramlarını gösteren başta devlet kanalı olmak üzere televizyon kanalları v.s. v.s.

Sevgili Ogün,

Size ve tüm İzmir'e tekrar geçmiş olsun.... Daha kötüsünü yaşamamayı diliyorum hepimiz için.
Önemli hatırlatmanız için de teşekkürler.....

Ben 4 katlı apartmanın 3.katında oturuyorum. Deprem valizim de hazır ancak olası bir depremde benim kurtulmak konusunda hiç umudum yok ne yazık ki...
İstanbul'daki yapıların durumu ortada....
1999 yılı depreminde etkilenen binaların çoğu tadilatla, boyayla, dekorasyonla eski haline (!) dönüştürülüp yeni sahiplerini çoktan buldu.....
Evinizi satıp yeni yönetmeliğe göre inşa edilenlerden alsanız karşımdaki daire 180.000.-YTL sine alıcı buldu, diğerleri yakında bulacak.
Biraz gerçekçi davranırsak deniz ya da adalar merkezli şiddetli bir depremde zaten değil bizim evimiz tüm Bostancı, Kartal,Pendik haritadan silinir herhalde. :cry:

Eğitim konusunda durumumuzun içler acısı olduğu gerçek. En azından pencerelerden atlamasın kimse......

İyi çalışmalar dileklerimle,

bir de olayın bu yönü var salt deprem yok ki

http://www.izmir.gov.tr/haberler/haber_detay.aspx?hid=118

yükselen sular, boşaltılan kamu daireleri, boşaltılan hastaneler, şehir dışına çıkanlar, kitlenen trafik , bitmek bilmeyen dedikodular, şu an kitlenmiş bir trafik halbu ki deprem 00:40 da oldu işte türkiyeden bir manzara

tüm izmir halkına geçmiş olsun, deprem yüzünden işlere konsantre olamıyoruz p.tesiden bugüne irili ufaklı 1000 in üzerinde artçı sarsıntı meydana gelmiş. tüm forumdaşlara selamlar.