fonradar

K Belgelerinde Kafam Karıştı

değerli arkadaşlar,

benim müşterim parke işi ile uğraşıyor ve evlere parkeleri,
maliyeye kayıtlı ticari arabası ile götürüyor.(yurtiçi)
şimdi benim bu müşterime ne demem gerek..??

K belgesi alması gerekir mi ?
Gerekirse hangisini almalıdır...
Önceki açılan konuları inceledim ama kafam bayağı karıştı.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..
Saygılarımla,

sevgili breakpoint

kanunda açık secik belli (k1 ve k2 ile ilgili 4925 sayılı yasa ) senin durumun k2 ama geçici madde ile eklenen bir madde var ki oda aynı il sınırları içesinde toplam yüklü agırlığı 3.500 kğ geçmeyen araçlar 25/02/2007 tarihine kadar taşıma belgesi almaları zorunlı değil .Burda daha önemli olan başka birley var .yani bir maliyet var
diyeklimki senin aracın k2 taşıma belgesi alacak ama 3500 kğ istisnasından yararlanıyorsun..ohhh be kurtuldum almaktan dersen zararlı çıkmış olsursun
eğer sen 24/02/2006 tarihine kadar k2 belgesi için başvuruda bulunmazsan indirimden yararlanamıyorsun .yani bu tarihe kadar taşıma belgesi için başvuruda bulunanlar (k2) için şirket adına 650 araç başına ise 50 ytl ödeyerek taşıma belgesi alacaklar . Ama sen 24/02/2006 tarihinden sonra başvuruda bulunmak istersen 5.000 ytl vermek zorunda kalcaksın .Burayı değerlendirmeni isterim .
mükellefin ile konuşup bu konuda müşavirlik yapmak faydalı oacaktır.
24/02/2006' ya kadar başvuru 650 sonrası için 5.000 ytl
iyi çalışmalar

Sayın Ayaşar,

K2 belgeleri için KT Yönetmeliği Geçici Madde 11 a) 'da belirtilen "...........25/02/2008 tarihine kadar yetki belgesi şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde %87 oranında indirim uygulanır." diyor. Bu değişiklikle K2 leri 25/02/2006 dan sonra da alsak indirimden yararlanıyoruz diye anlıyorum.

İyi çalışmalar,
Aysen Lisarlı

sevgili aysen

kanunun geçici 11-a bendinde böyle bir ibare bulamadım varsa bir değişiklik birgilendirirsen sevinirim..
iyi çalışmalar

teşekkürler arkadaşlar ama
burada da bir kargaşa var gibi
kime sorduysam cevaplar hep tutarsız oldu.
sanırım bu konu bayağı karışık..
peki ford marka araç hususi ise ve
iştigal konusu ile ilgili kendi malını taşıyorsa
ne olacak ??

KOLAY GELSİN...

Saygılarımla,
TANER

TANER BEY

DURUM KARIŞIK DEĞİL GAYET AÇIK

KENDİ İŞTİGAL KONUSU İŞE İLGİLİ TAŞIMACILIK YAPANLAR K2 BELGESİ ALMAK ZORUNDA VE TİCARİ VEYA HUSUSİ OLARAK KAYDEDİLMESİNDE HERHANGİ BİR ZORUNLULUK YOK
AYRINTILI BİLGİ İÇİN 4925 SAYILI YASAYI OKUYABİLİRSİNİZ.

Geçici Madde 11 - a) (Değişik: RG 9/9/2005-25931) Kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25/2/2008 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 87 oranında indirim uygulanır.

http://www.kugm.gov.tr/doc/y12.doc

Ancak Bölge Müdürlüğünden telefonla aldığım bilgide 25/02/2006 dan sonra indirim yok diyorlar. Acaba yukarıdaki sözü ben mi yanlış anlıyorum.

Sevgili Arkadaşlar,

Burada bir olaya dikkat etmek gerekiyor, Eğerki yetki belgesi alınacak aracın 3,5 tonu geçiyor ise onlar için 25/2/2008 tarihine kadar indirimli bir olay söz konusu değil. 3,5 tonu geçenler her ne türlü olursa olsun 25/2/2006 tarihine kadar müracaat ederlerse indirimli oran üzerinde ücret ödeyecekler. Bu tarihten sonra ise indirim haklarını kaybediyorlar.
Sanayi Odasıyla yaptığımız görüşmede bu iş için görevlenlidirilen arkadaşlar 3,5 tonu geçmiyor ise gerek yok dediler.

Geçici Madde 11 - a) (Değişik: RG 9/9/2005-25931) Kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25/2/2008 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 87 oranında indirim uygulanır.

Yönetmelikte açık açık belirtilmiş. Bakanlık para toplamak amacıyla yatırılmasını gerektiğini söylemekte diye düşünmekteyim.

İyi Akşamlar

Ynt: K Belgelerinde Kafam Karıştı

evet 25.02.2008 tarihine kadar bir indirim var ama o indirimden faydalınarak alınan belgeler sadece il içi yetki belgesi şehirler arasında geçmiyor.