fonradar

K.D.V. Mahsup Hk.

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar merhaba, Uzun zamandır kdv tecil ve kdv ihracatından doğan iadeye istinaden mahuplarımız evraklarımızı ve başvurularımıza rağmen vergi dairesi tarafından yerine getirilmiyor. Memur firmanızın özel esaslara alındığını bu yönden dolayı mahsuplarınızın askıya alındığını söyledi. Mahsuplarımızın listesini içeren bir yazışma yapsam yerinde olurmu. Buna benzer sorun yaşayan varmıdır. Temmuz -2013 den mahsuplarımız duruyor. Şimdiden Teşekkürler

Bende de Mayıs'tan itibaren duruyor sorun olmaz mahsup için dilekçe verdiyseniz sorun çıkmaz vergi dairesinden borcunuz ve verdiğiniz mahsuplara istinaden döküm alın ona göre ilgili vergi memuruna sorun ne kadar alacağımız kalmış diye. Oda söyler size yoklama vs geçirdiyseniz herşey tamamdır.

merhaba,

arkadaşlar ben şu şeyi anlamıyorum bir türlü.

İade dosyasını kdv servisine verdim. KDV kontrol özet raporuna tabi tuttu ilgili memur. Sonra 2 hata buldu. Bunları dedi git düzelt.

1.hata.. gümrük faturasının ve nakliye faturasının ihracat faturasından sonra düzenlenmiş olması. İhracat faturası 25.12.2013, gümrükçünün kestiği fatura ile nakliye faturasının tarihleri 31.12.2013..
iyide kardeşim, malın gümrükten çıkışı 31.12.2013, dolayısıyla beyanname kapanış tarihi 31.12.2013. Gümrük firması ile nakliye zaten mal ihracatı gerçekleştikten sonra faturalarını kesiyor. Tabiki ileri tarih olacak. Bu nasıl bir mantıktır anlamadım..

2.hata.. onların sistemine gelen gümrük beyannamesinde belirtilen satış fatura bilgileri ile benim sisteme yüklediğim arasında fark oluşu.. gümrük beyannamesinde bir ihraç kayıtlı bir de direkt ihracat var. gümrük beyannamesinin ilk suretinde ihraç kayıtlı malın bilgisi var, GÇB devam listesinde (ayrılmaz parçası olan) direkt ihracat var. Ben direkt ihracat bilgilerini sisteme girdim budur dedim ihracat olan.. ama onların sistemine ana gümrük beyannamesi düşüyor, devam listesi görünmüyor yok. Bana düzelt bunu diyor.. Gümrük beyannamesi Devam listesi beyannamesinin ayrılmaz parçası ise sistemde nasıl gözükmez.

neyi düzelteceğim ben,

bu iki hata yüzünden işlemim gerçekleşmiyor.

en son artık bu vergi dairesinin KDV servisini artık komple memurundan, servis şefine kadar. vergi dairesi içinden sonuç alamazsam, Vergi dairesi başkanlığı, defterdarlığa bir dilekçe ile şikayet edeceğim.. o derece sinirliyim artık.

Sn.Ayşe Gültekin,
1-Nakliye ve gümrükçünün kestiği faturanın, ihracat tesliminden önce olması zaten imkansız. Bunu memurunuza izah ediniz. Ayrıca fatura hizmetin yapılmasından itibaren 7 gün içerisinde kesilmelidir ki sizin durumunuzda bu yerine getirilmiş. Sıkıntı olmaması gerekir. Birde malların depodan/fabrikadan çıkış tarihi ve gçb tarihi faturadan daha ileri bir tarih ise izahatını buna göre de yapabilirsiniz.
2- Burada sizin hatanız var. GÇB yi toplam tutar üzerinden bildirmeniz gerekir. Direkt ihracat teslimi+ihraç kayıtlı tutar olmalıdır. Fatura bildirimi listesi de aynı şekilde olmalıdır.Ayrıca KDV beyanınızdaki tutarda gümrük beyannamesinin kapanış tarihindeki kurla hesaplanan tutar olmalıydı.

merhaba,
snbulent bey teşekkür ederim..

2.ci hatada yazdığımda sizin dediğiniz gibi bildirdim.. yani hem ihraç kayıtlı hemde ihracat teslim tutarı.. ancak gçb lerde ilk ana gümrük beyannameinde belirtiğim gibi ihraç kayıtlı teslimin çıkışı var, devam listesinde direkt ihracat var. Vergi dairesinin sisteminde ihraç kayıtlı malların gümrük beyannamesi yani ilk sayfa görünüyor devam listesi yok.
fatura bildirim listesinde zaten tek fatura var ama tek faturanın içeriği de 312 adet mal ihraç kayıtlı, 412 adet mal direk ihracat şeklinde yani ikisi aynı faturada yapıldı, beyannameleri de devam listesi ve ilk gçb olarak ayrı ayrı yapıldı. Şimdi bunu vergi dairesi kabul etmiyor.

merhaba,
snbulent bey teşekkür ederim..

2.ci hatada yazdığımda sizin dediğiniz gibi bildirdim.. yani hem ihraç kayıtlı hemde ihracat teslim tutarı.. ancak gçb lerde ilk ana gümrük beyannameinde belirtiğim gibi ihraç kayıtlı teslimin çıkışı var, devam listesinde direkt ihracat var. Vergi dairesinin sisteminde ihraç kayıtlı malların gümrük beyannamesi yani ilk sayfa görünüyor devam listesi yok.
fatura bildirim listesinde zaten tek fatura var ama tek faturanın içeriği de 312 adet mal ihraç kayıtlı, 412 adet mal direk ihracat şeklinde yani ikisi aynı faturada yapıldı, beyannameleri de devam listesi ve ilk gçb olarak ayrı ayrı yapıldı. Şimdi bunu vergi dairesi kabul etmiyor.
Fatura bildirim listesini gçb'ye göre vermeniz gerekir. GÇB 2 kalemse, fatura bildirimi de 2 kalem halinde yapılmalıdır.
Listeniz şöyle olacak;
GÇB No / GTİP / Miktar / Birim /Fatura Tarihi /Fatura Seri No / Fatura Sıra No / Alıcı
İki satıra da aynı bilgileri yazacaksınız. Sadece miktarı farklı yazacaksınız. Birde gtip farklı olabilir.

Mal cinsleri aynı olsa bile, faturada direkt ihracat ve ihraç kayıtlı malları ayrı göstermenizde fayda var.

Mal cinsleri aynı olsa bile, faturada direkt ihracat ve ihraç kayıtlı malları ayrı göstermenizde fayda var.

mallar faturada ayrı gösterildi. Tek fatura zaten. Gümrük beyannameside devam listesi ile birlikte düzenlendi. Devam listesini daire sistemde görmüyor, ihraç kayıtlıyı görüyor.. ben satış faturasının tamamını ihraç kayıtlı ile birlikte toplam tutarı belirttim zaten öyle olmak zorunda başka yapılacak bişiy yok tek fatura ancak miktar olarak gümrük beyannamesi devam listesindeki tutarı yazdım.. Bu tutar ihraç oldu çünkü ama vergi dairesinin sisteminde ihraç kayıtlı olan gümrük beyannamesi gözüküyor. Devam listesi yok. Aslında hep aynı şeyi yazıyorum ama..

Merhaba,

sayın arkadaşlar, bu yukarıdaki iade dosyam ile ile ilgili sıkıntım devam etmekte olup, dosyayı dilekçe ile pasife aldırmıştım gerekli düzeltmeleri yapmak için 22 nisanda, ancak işlerin yoğunluğu yüzünden geri dönüş yapamamıştım.
bugün mükellefe tebliğ gelmiş, işte 12-2013 KDV iade dosyanız ile ilgili şu tarihte pasife aldırmışsınız, bugüne kadar geri bir düzeltme işlemi olmadığı için kdv alacak hakkınızdan vazgeçtiğiniz kanısına varılıp, 6183 sayılı kanun gereği borçlarınızı 30 gün içinde ödemeniz gerekir diye tebliğ gelmiş.

ben istediğim zaman bu iade dosyasındaki işlemi yapamaz mıyım? Bir zaman mı var.
Böyle bir şey olabilir mi?
Benim elimden yada mükellefin elinden iadeden vazgeçtiğimizi bildirir bir dilekçe de almadılar. Şİmdi o kanaatteyiz demişler..

Eğer iadeci firma özel esaslarda ise ve bundan dolayıda mahsubunuzu yapmıyorlarsa benimle irtibata geçebilirsiniz. Benim kendi firmamıda özel esaslara almışlardı ve bunla ilgili 84 nolu tebliğe paragrafla eklenen 87 nolu tebliğ ve 95 nolu tebliğe göre mahsubunuzu sadece kendi vergi ve ssk borçlarına mahsubunu genel esaslara göre yerine getirmeleri lazım. Dilerseniz bende bakanlıktan talep ettiğim yeni tarihli özelgede mevcuttur. gönderebilirim.