Kaçan Kiracıyıcı Çıkarmak

malianestezi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Ben yakın zamanda ofis açmak üzere olan yeni bir mali müşavirim. Kendime ait 25m2 bir ofisim var. İçerisinde de kiracımız vardı. Geçen sene haziran ayında girdiler. Nisan ayında sözlü olarak haziran ayında sözleşmeyi yenilemeyeceğimizi, kendimiz kullanacağımızı önce sözlü bildirdik( Bu durumdan bağımsız olarak zaten 3 4 aydır kira ve aidat ödemesi de yapmıyorlardı. Hala yapmadılar.).
Bu son görüşmemiz oldu, sonrasında babam öldü diyerek, kiracımız ortadan kayboldu. Hiçbir şekilde kendisine ulaşamadık. Kefil gösterdiği annesi de keza aynı şekilde.
Telefonlar hep kapalı. Ofiste eşyaları var(masa, koltuk takımı, mini buz dolabı, tüp, ufak bir kitaplık). Ev adreslerine gittik. Aynı şeyi ev sahiplerine yaparak gitmişler. Yani eşyaları bırakarak ortadan kaybolmuşlar. Mali müşavirleri bizim iş yerimizin olduğu tarafta idi. Kendisine sorduk. O da hiçbir şekilde ulaşamamış. Yani kimse ulaşamıyor bu insanlara. geçen ay hemen tahliye ihtarı çektim hem ev hem iş adreslerine. Ofisin kapısında bir sürü icra vs. yazıları da var.
Sağdan soldan sürekli '' çilingirle gir eşyaları bir depoya kaldır geç'' diyenler oluyor. Bir tanıdık avukatta, kira borçlarına karşılık bu şekilde rehin kurabileceğimi söyledi ama bana mantıklı gelmedi, davasız dilekçesiz bunu yapmak. Dün borçlar kanununa göz attım nitekim orada da bu sonuca varacağım bir madde okuyamadım.
İcraya başvursam süreç aylar alacak malum.. Mahkemeye ''bu insanların kaçtığına'' dair dilekçe sunarak eşyaların yediemine kaldırılmasına ilişkin dilekçe vererek de mahkemesiz halledebilirmişim sanırım. Böyle bir durumda süreç ne kadar uzar bilginiz var mı? ya da başından benzer durum geçmiş, en kısa yolla çözüme ulaştırmış olanımız var mı acaba?
elimizde 1 yıllık kira bedeli kadar senet var, kira sözleşmesi sırasında almıştık. Şuan öncelik paradan evvel bir an önce boşaltmaları. bunu mesajla sürekli ilettik ama dönüş alamadık. birikmiş kirada vs. de değilim. En kısa sürede ofisi boşaltsınlar istiyorum. fakat anladığım kadarıyla şehri terk etmiş gibiler. Sırra kadem bastılar adeta.
Çevrem bu kadar takılma gir boşalt eşyaları diyor ama ben kanunsuz iş yapmak istemiyorum.
tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.