turkcell

Kadına 4 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı

Üyelik
2 May 2007
Mesajlar
112
KADINA 4 YIL ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Ekim'de yürürlüğe girecek olan sosyal güvenlik reorm kanunu, SSK'lı (yeni kanunde 4/a'lı) kadınlara iki doğuma kadar ikişer yıl borçlanma imkanı veriyor. Borçlanma için üç tane şart var;
1-Borçlanmaya başvuran kadın, başvuru tarihinde SSK' lı çalışıyor olcak,

2-Çocuğu sağ doğmuş ve yaşamış olacak,

3-Doğumdan sonraki iki yıl süresince SSK' lı olarak bir işyerinde çalışmamış olacak. Bu şartları yerine getiren kadınlar, iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabilecek ve 4 yıl daha erken emekli olabilecek. Buraya kadar açıkladığım hususlar, işin herkes tarafından bilinen kısmı. İşin formül kısmı ise bundan sonra başlıyor.

Kadın memur, esnaf, çiftçi ve ev hanımı da borçlanabilir. kanun maddesine ilk bakışta, bu doğum borçlanmasından sadece işçi statüsünde çalışan SSK' lılar yararlanacakmış gibi görünüyor. Zira aynı hak yasada memurlara, Bağkurlulara ve İsteğe bağlı sigortalılara verilmemiş.

Oysa kanunu biraz daha dikkatli incelediğmizde aynı borçlanma imkanından memurların, isteğe bağlı veya zorunlu bağkurluların (tarım bağkur dahil) ve isteeğe bağlı SSK' lıların (tarım ssk dahil) da yararlanabileceğini görüyoruz. Ancak bir şartla, aşağıda açıklayacağım formülü uygularsanız. Diyelim ki bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorsunuz. Memuriyete başlamadan önce iki çocuk dünyaya getirdiniz. 1 Ekimden sonra, emekliliğinize 4 yıl kala istifa edin, bir işyerinde SSK' lı olarak bir gün de olsa çalışın ve aynı gün SGK ya doğum borçlanması için başvurun.

Borçlanma bedelini ödeyin ve 4 yıl erken olarak hemen emekli olun. Memuriyetten önce bir çocuk dünyaya getirdiyseniz aynı formülü emekliliğinize iki yıl kala uygulayın. Diyelimki bağkura isteğe bağlı veya esnaf yada çiftçi olarak prim ödeyen bir bayansınız. Bağkur sigortalısbı olmadan önce yada boşta geçen zamanlarda iki tane çocuğunuz oldu.

1 Ekimden sonra emekliliğinize 4 yıl kala SSK'lı (4/a'lı) olarak bir işyerinde işe başlayın ve aynı gün SGK ya doğum borçlanması için müracaat edin. Böylece 4 yıl daha erken emekli olup hemen emekli aylığı almaya başlayın. Aynı yöntemi yaştan emekli olmak isteyen (kısmi emeklilik) bayanlar da kullanabilir.

Diyelim ki SSK ya isteğe bağlı prim ödüyorsunuz. 1 Ekimden sonra, normal emekliliğe yada yaştan emekliliğe 4 yıl kala bir işyerinde çalışmaya başlayın ve dilerseniz başladığınız gün SGK ya başvurun ve doğum borçlanması yapın. Böylece 4 yıl erken emekli olarak hemen aylık almaya başlayın.

Erken Emeklilikle 18.000 YTL kara geçin

1 Ekim - 31 Aralık 2008 tarihleri arasında 4 yıl (48) ay için doğum borçlanması yaparsanız, ödeyeceğiniz tutar (638,70 x 0,32 x 48) = 9.810,-YTL. SSK'dan bağlanacak en düşük aylık ise yaklaşık 580 YTL. Yani gelecek dört yılda alacağınız toplam aylık bugün için 27.480 YTL Hemen emekli olan bayanın kazancı ise 18.030 YTL

Konuya İlişkin Örnekler

Örnek : Aynur hanım , 1.1.1954 doğumlu. Herhangi bir işyerinde çalışmamış olan aynur hanım 1.1.1988' de SSK' ya isteğe bağlı prim ödemeye başlamış ve toplam 2200 günü var. Normalde 4 yıl daha prim ödemesi gereken aynur hanım, 1 Ekimden sonra bir işe girer de bir gün dahi çalışırsa aynı gün SGK ya doğum borçlanması için başvurabilir. İki çocuuğu için 4 yıl (1440 gün ) borçlanma yapan aynur hanım, 3640 günle 4 yıl daha erken emekli olabilir.

Örnek : Zeynep hanım, devlet memuru olmadan önce iki çocuk dünyaya getirmiş. 1 Haziran 1970 doğumlu olan zeynep hanım memuriyete 30 temmuz 1996 tarihinde başlamış. Zeynep hanım doğum borçlanması yapmazsa, 53 yaşını dolduracağı 1 Haziran 2023 tarihinde emekli olacak. Ancak 1 Haziran 2019' da isifa eder ve 1 gün bile olsa özel bir işyerinde SSK lı olarak çalışırsa doğum borçlanması hakkı kazanacak. Borçlanma yaparak ödeyen zeynep hanım aynı gün 4 yıl daha erken emekli olabilecek.


Saygılarımla,
 
Üst