fonradar

Kahvehanelerde Stok Tutulur mu?

gelir vergisi mükelleflerinde kahvehanelerde geliri sair gelir olarak işliyoruz.giderleri elektrik, telefon, su kira vb. gider olarak çay, şeker, kola soda su vb. stokda gösterebiliyoruz dimi yoksa bu belirtiklerimide mi gider yazmamız gerekiyor. cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Fatih2006' Alıntı:
gelir vergisi mükelleflerinde kahvehanelerde geliri sair gelir olarak işliyoruz.giderleri elektrik, telefon, su kira vb. gider olarak çay, şeker, kola soda su vb. stokda gösterebiliyoruz dimi yoksa bu belirtiklerimide mi gider yazmamız gerekiyor. cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

selam,
sair gelir olarak işlememelisiniz. sair gelir, ana faaliyet konusu dışında elde ettiğiniz gelirler için kullanılır.
giderleriniz, gerçekleştikçe gider (maliyet) hesabında, kullanılmayan mal-malzeme ise stokta takip edilecek.

.

sair gelir kullanılması doğru değildir. genel olarak satışlar yurtiçi satışlar hesabına kaydedilir. ve elektrik, su vb. genel giderlerdir. ayrıca üretim veya diğer işletme faaliyetlerinin devamı için satın alınan malzemeler 150. ilkmadde ve malzemeler hesabına kaydedilir. kullanıldıkça ilgili gider yerine aktarılır. dönem sonunda da ilgili yansıtma hesapları ile üretim maliyeti bulunarak satışların maliyetini bulabilirsiniz. tabiki tüm bu anlattıkların bilanço hesabına göre defter tutan ve maliyet tutan işletmeler için geçerlidir. ancak işletme hesabına göre defter tutuyorsan tüm bunlara gerek kalmayacaktır. yaptığın tüm ödemeler defterin gider tarafına, tüm satışlarda gelir tarafına kaydedilecektir. işletmede bulunan tüm malzemeler, vb demirbaşlar için envanter defteri tutman gerekecektir.