Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Yeni Hamle

halilaklan

Katkı Sunan Üye
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:
MESLEK MENSUPLARINA İLİŞKİN GEÇİŞ DÖNEMİ EĞİTİM
PROGRAMI İÇİN ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ DUYURUSU
A. PROGRAMIN KONUSU:
Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin Geçici 1 inci maddesi kapsamına giren Yeminli
Mali Müşavirler (YMM) ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) aynı madde
uyarınca eğitimleri, Kurumumuzca üniversitelerle işbirliği halinde yürütülecektir.
B. İŞBİRLİĞİNİN SÜRESİ:
Geçiş dönemi eğitim programında işbirliği süresi, işbirliği yapılan üniversitenin
Kurum internet sayfasında ilan edildiği tarih ile 31/12/2013 tarihi arasındaki süreyi kapsar.
C. PROGRAMA KATILABİLECEKLER:
1. Bu ilanın konusu olan eğitim programına, anılan Yönetmeliğin Geçici 1 inci
maddesinin (1) ila (4) üncü fıkraları kapsamında bulunan meslek mensupları ruhsatlarıyla
birlikte müracaat etmeleri halinde katılabilirler.
2. Eğitim programına katılacak olan meslek mensuplarının, hukuk, iktisat, maliye,
işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren
fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı
yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim
dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber yukarıda belirtilen bilim dallarından
lisansüstü seviyesinde diploma almış olması şarttır.
Ç. EĞİTİM PROGRAMININ ANA KONULARI:
1. Geçiş döneminde üniversiteler ile işbirliği halinde yürütülecek eğitim programı
konuları, meslek mensupları itibarıyla aşağıda belirtilmiştir. Meslek mensuplarından;
a) YMM’ler Denetim, Muhasebe Standartları ile Sermaye Piyasası, Bankacılık,
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı eğitim ana konularından,
b) SMMM’ler ise Denetim, Muhasebe Standartları, Kurumsal Yönetim İlkeleri ve
Finansal Yönetim ile Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı
eğitim ana konularından;
eğitime katılabilirler.

adamların hızına yetişemedik.

Kamu Gözetimine gönderdiğim mail.....

Kamu Gözetimi

Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu
Ankara

Sayın İlgili

26.12.2012 tarih itibariyle Bağımsız Denetim Yönetmeliği yasallaşarak kanımca Denetçi olacak kişilerle birçok sıkıntıların olacağını ve buna bağlı olarak Yargı sürecinin de başlamasına sebep olacağının düşüncesindeyim.Bunlar aşağıda sıralacağım hususlarda olacaktır..

1) 15 yıl SMMM olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim den nasıl oluyor da eğitimden ve sınavdan muaf tutularak denetim siciline kayıt olarak bu sektörde uzman diyebiliriz.

2) Her YMM'lerin Denetim siciline kayıt olarak ta sınavsız ve eğitimsiz bu belgeye sahip oluyor.Çünkü bütün YMM firmalarının denetim işi yapmadığı ve Vergi ve Tasdik işi yapanların nasıl oluyor da denetçi olabiliyor.

3)2012 Eylül ayı itibariyle yaklaşık 2500 kişinin SPK belgesine sahip olduğu ve bu kişilerin de 3 yıllık deneyim süresine sahip olması gerektiği belirtiliyor.Son 2 yıldır SMMM ve YMM ünvanına sahip meslektaşların girdiği SPK Bağımsız Denetim Sınavına girip belge alanların sayısının 300-400 kişi olduğu görüp ve gerçekten de bu mesleği uygulamalı yapıp ve zor bir süreçten geçerek bu belgeye sahip olduklarını göreceksiniz.Kanımca SPK belgeli olan kişilere haksızlık yapıldığının kanaatindeyim.Birçok YMM ve SMMM'lerin SPK sınavına girip bu sınavı çoğunun veremeyeceğinin düşüncesindeyim.

Staj olayı SMMM belgesi almış kişiler için büyük yaşlardaki kişiler için yapılan yanlışlıklarla birlikte 4 büyük denetim veya diğer denetim firmaları için bedava elaman olanakları sağlacayacaktır.

Bu yönetmelikle birlikte YMM ve SMMM arasını açacağına ve bu haksızlık karşısında yargı yolunun açılmasına sebep olacaktır..Bu haksızlıkların önüne geçilmesinin başın da herkesin sınava girerek başarı olanların bu belgeye sahip olması gerektiğini ve gerekli eğitimlerle bu alanda başarılı olacağının kanaatindeyim...

Saygılarımla

Kamu Gözetimine gönderdiğim mail.....

Kamu Gözetimi

Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu
Ankara

Sayın İlgili

26.12.2012 tarih itibariyle Bağımsız Denetim Yönetmeliği yasallaşarak kanımca Denetçi olacak kişilerle birçok sıkıntıların olacağını ve buna bağlı olarak Yargı sürecinin de başlamasına sebep olacağının düşüncesindeyim.Bunlar aşağıda sıralacağım hususlarda olacaktır..

1) 15 yıl SMMM olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim den nasıl oluyor da eğitimden ve sınavdan muaf tutularak denetim siciline kayıt olarak bu sektörde uzman diyebiliriz.

2) Her YMM'lerin Denetim siciline kayıt olarak ta sınavsız ve eğitimsiz bu belgeye sahip oluyor.Çünkü bütün YMM firmalarının denetim işi yapmadığı ve Vergi ve Tasdik işi yapanların nasıl oluyor da denetçi olabiliyor.

3)2012 Eylül ayı itibariyle yaklaşık 2500 kişinin SPK belgesine sahip olduğu ve bu kişilerin de 3 yıllık deneyim süresine sahip olması gerektiği belirtiliyor.Son 2 yıldır SMMM ve YMM ünvanına sahip meslektaşların girdiği SPK Bağımsız Denetim Sınavına girip belge alanların sayısının 300-400 kişi olduğu görüp ve gerçekten de bu mesleği uygulamalı yapıp ve zor bir süreçten geçerek bu belgeye sahip olduklarını göreceksiniz.Kanımca SPK belgeli olan kişilere haksızlık yapıldığının kanaatindeyim.Birçok YMM ve SMMM'lerin SPK sınavına girip bu sınavı çoğunun veremeyeceğinin düşüncesindeyim.

Staj olayı SMMM belgesi almış kişiler için büyük yaşlardaki kişiler için yapılan yanlışlıklarla birlikte 4 büyük denetim veya diğer denetim firmaları için bedava elaman olanakları sağlacayacaktır.

Bu yönetmelikle birlikte YMM ve SMMM arasını açacağına ve bu haksızlık karşısında yargı yolunun açılmasına sebep olacaktır..Bu haksızlıkların önüne geçilmesinin başın da herkesin sınava girerek başarı olanların bu belgeye sahip olması gerektiğini ve gerekli eğitimlerle bu alanda başarılı olacağının kanaatindeyim...

tebrik ederim görüşlerinize aynen katılıyorum.bu tepkiyi çoğu smmm verecektir kimisini tenzil ederim ama 15 yıllık muhasebecilerin çoğu tek düzen hesap planından bile bi haber değil ki finansal tabloların denetimini yapsınlar. sen oku, kendini parçala smmm staj başlatma sınavını kazan, onu geç sonra stajın ayrı bir işkence olsun onuda geç bitirme sınavlarında stresten uyuyamama sınavları ver hadi birde spk bağımsız denetim belgesi alayım de hani bir adım önde olmak için, 68 ortalama ile kal son hak diye kendini parçala zor bela sınavı vermeye hak kazan biri çıkıp gelsin desinki 15 yıllık değilsen yaptığın bütün emek boşa yani ben diğerlerinden 5-10 yıl hayata geç başladım diye bu mesleği bilmiyor muyum.okuduklarımız çalıştıklarımız nereye gitti sizde sınav yapacaksınız herkes bizim yaptığımız gibi çalışıp verecek yada veremeyecek ne farkı var bu insanların bizden anlamadım verdiğimiz emeğin karşılığı bumu yani bu ülkede emek ne zaman değerli oldu ki şimdi olsun benimki de laf...

tamamıyle katılıyorum ve kesinlikle dava açmamız gerekiyor ben hem smmm yim hemde spk var ve bizim düştügümüz duruma bakınız,,arkadaşlarımızıdan biri öncülük yapmalı ve dava açmalıyız saygılar..

spk belgesi alınca hemen b.denetçi olunmuyordu ki! Zaten spk zamnında da denetçi yardımcılığı yapıldıktan sonra denetçi olunabiliyordu.

spk belgesi alınca hemen b.denetçi olunmuyordu ki! Zaten spk zamnında da denetçi yardımcılığı yapıldıktan sonra denetçi olunabiliyordu.

arkadaşlar bir sorum olacak... 2004 staja başlama 2008 yılında mali müşavirlik ruhsatı+2012 yılında spk bağımsız denetim lisansı ayrıca bu dönemlerde sürekli ymm yanında çalışmışlığım var. bu durumun sonucunu bir arkadaşımız özetleyebilir mi? şimdi denetçi olmuyormuyum?

15 yıl çok dogrudur. Hatta bu 20 yıl olmalıdır.Hatta alt yaş sınırı konulmalı ve enaz 50 yaş olmalıdır.
Bu sürenin hesaplanması SMMM ruhsatından itibaren olmalıdır.Okul -staj süresi pass edilmelidir.
Kesinlikle örgün eğitim kurum mezunu SMMM'ler bu belgeyi almalıdır.
Eğitimden sonra sınav kesinlikle yapılmalıdır.Her 3 yılda bir yenilenmelidir.
Denetlenilecek kurumları dağıtma görevi SPK'ya verilmelidir.
Bağımsız denetçi,bu hakkından feragat eder ise Mali müşavirlik yada yeminli mali müşavirlik hizmeti verebilmelidir.

15 yıl çok dogrudur. Hatta bu 20 yıl olmalıdır.Hatta alt yaş sınırı konulmalı ve enaz 50 yaş olmalıdır.
Bu sürenin hesaplanması SMMM ruhsatından itibaren olmalıdır.Okul -staj süresi pass edilmelidir.
Bağımsız denetçi,bu hakkından feragat eder ise Mali müşavirlik yada yeminli mali müşavirlik hizmeti verebilmelidir.

Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.
Peyami Safa

Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.
Peyami Safa

arkadaşlar bir sorum olacak... 2004 staja başlama 2008 yılında mali müşavirlik ruhsatı+2012 yılında spk bağımsız denetim lisansı ayrıca bu dönemlerde sürekli ymm yanında çalışmışlığım var. bu durumun sonucunu bir arkadaşımız özetleyebilir mi? şimdi denetçi olmuyormuyum?

bir konuda haksızlığa uğradığımızı düşünüyorsak, bu durumun düzeltilebilmesi için ne kadar çok destek toplanır, etkin bir biçimde takibi yapılırsa
sorunun çözümü için daha da umutlanabilirsiniz. yok, kendi içinizde de ayrımcılık yaparsanız, ki yapmış oluyorsunuz, örgün smmm liler ile örgün olmayan smmm liler diye, kendinizi baltalamış, bir bakıma size yapılan haksızlığa taraf olanların dünya görüşünü paylaşmış olursunuz :)

saygılar...

bir konuda haksızlığa uğradığımızı düşünüyorsak, bu durumun düzeltilebilmesi için ne kadar çok destek toplanır, etkin bir biçimde takibi yapılırsa
sorunun çözümü için daha da umutlanabilirsiniz. yok, kendi içinizde de ayrımcılık yaparsanız, ki yapmış oluyorsunuz, örgün smmm liler ile örgün olmayan smmm liler diye, kendinizi baltalamış, bir bakıma size yapılan haksızlığa taraf olanların dünya görüşünü paylaşmış olursunuz :)

saygılar...

kardeş, herkesin sınava girmesi ve 3 yılda bir yenilenmesi (bunun eğitimle olması daha doğru) güzel. kusura bakma ama 15 yıl ve özelliklede 50 yaş olayında sana tamamen karşıyım. ne 15-20 yıllıklar ve 50 yaş üstü smmm ve ymm ler biliyorum sadece 153-191--600-391 ve tabi birde 100 kasa hesabından başka hiçbir hesabı ve işleyişini bilmiyor. ve bunlar meslek mensuplarının yarısından fazlası ne yazıkki. heralde ortama biraz uzaksın

üzgünüm, ne yazık ki 3 yıl mesleki uygulamalı eğitim ve ayrıca teorik eğitim almak zorundasın aynen benim gibi.

sizin 12 yıl yapıyor.3 staj+5 yıl meslek mensubu+4 yıl universite bu durumda 15 yıl dolmadığı için sanırım staj gerekecek

sizin 12 yıl yapıyor.3 staj+5 yıl meslek mensubu+4 yıl universite bu durumda 15 yıl dolmadığı için sanırım staj gerekecek

ama 15.madde diyorki 3568 sayılı kanuna göre vergi ve tasdik hizmetlerinde geçen süreler uygulamalı mesleki eğitimden sayılır diyor. 2008 yılından yola çıakrsak (mali müşavirlik ruhsatının alındığı yıl) 4-5 yıl bir hizmetim oluyor. Ayrıca SPK belgesi olanların eğitim ve sınavdan muaf olduklarını düşünüyorum.

:):) zamanında SMMM lere haksızlık şimdi SPK lılara haksızlık keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner nerde sizin SPK lı birliğiniz dilekçeleriniz bakın bakayım şimdi arkanızda kim var yanınızdakiler nerde aaa onlar stajıdamı yapmış bakın yoklar piyasada.
Denetlenecek firma sayısı kaç o firmaları şuan zaten denetleyen bağımsız denetim şirketleri varmı yokmu ortada pasta yok hala birileri imtiyaz peşinde buyrun elinizde spk belgesi artık o beğenmediğiniz tek düzeni bilmiyor dedikleriniz yanında staj yaparsınız artık tabi sizi yanlarına alırlarsa :):)

Bir arkadaşımız Peyami SAFA'dan alıntı yaparak armutların olgunluğundan bahsetmiş. Pardon Peyami safa armut üreticisi idi de biz mi bilmiyorduk????
Zaman, armudu olgunlaştırmaz,ÇÜRÜTÜR. Kaldı ki insanlar armut değildir.
50 yaş sınırını elli yaşın üstündekiler anlar, altındakilerin anlamasını zaten beklemiyordum. :)
Örgün eğitim,Örgün egitimdir. Mektupla,test ile eğitim olmaz. Eğer olur diyor iseniz Tüm fakültelerinde açık öğretimlerinin olması şarttır. Açık öğretime en uygun fakülte Hukuk faküktesidir. O halde bunun niye açık öğretimi YOK???

90 bin meslek mensubunun açılımını Turmob bir yapsa da gerçek SMMM-YMM'leri bir görsek.
Bakalım ne kadarı açık öğretim ve kamu kaynaklı ?
Üniversiteyi kazanamamış bir kişiden Matematik-geometri ve içtihat yorumu nasıl beklenebilir ki? Ne alakası var diyecekleri uyarıyorum. Muhasebe bu üçgenin tam ortasındadır.Bu üçgenin dışında faaliyet gösterenlerin yaptıkları işe kırtasiye denir. Beyannameleri de muhasebe TDHP da kırtasiyedir.Bu işleri birçok ortaokul mezunu da yapabilir.
Açık öğretim,Bu ülkedeki tüm fakülteleri mezunlarının katlarcasını bir yılda piyasaya lisans sahibi olarak katıyor. Mesleğin kalibrasyonu bundan dolayı düştü.
Münferit vakaları genelleştirerek bu denklemi olumlu şekle dönüştüremezsiniz.
Ondan dolayıdır ki bu yanlışlığın düzeltilmesi amacına yönelik bir yönetmelik yayınlandı.15 yıl şartı konuldu.
SPK'nın bundan evvelki yetkilendirmelerinde lisans şartı yoktu.Lise mezunları bile bu lisansları alabiliyordu.

Bağımsız denetimin iki ayağı vardır.
1-Tarafsızlık
2-Mesleki şüphecilik.

Bu iki özelliğin tavan yaptığı yaş, elli ve üzeridir.Zira elli yaşın yaşın üzerindekilerin ihtirasları biyolojik olarak azalmıştır.Adalet duygusu çok daha olgunlaşmıştır.Mesleki hayatlarında birçok doğru gibi görülebilen yanlışları bilmektedir.Birçok işkolundaki ayrıntılara sahiptir.Defalarca denetimden geçmiştir.Birçok dava dilekçesi yazmıştır. Uygulamaların sorunlarını da çözümlerini de 5-10 yıllıklardan çok daha iyi bilmektedir. Öyle SMMM'ler var diye başlayan eleştiriler çapsız eleştirilerdir.Lütfen biraz dikkatli olun genç meslekdaşlarım.

Bağımsız denetim bu mesleğin en üst noktasıdır. Bence çok daha hassas ve nitelikli olması gerekmektedir.yeni SPK kanununda bagımsız denetime ilişkin müeyyideler KGK'nın müeyyidelerinden de ağırdır.
Bu arada şunu belirtmekte yarar görüyorum.
Anadolu liselerinin Türkçe Matematik mezunlarından üniversiteye girenlerinin %90'ının yerleştiği bölümler İktisat-İşletme-Kamu maliyesi gibi bölümlerdir.Dolayısı ile önümüzdeki yıllarda örgün eğitim mezunlarının artacağı kesindir.Bu mezunların da büyük bir kısmı meslektaş olacaktır.Çıtalar gerektiği yerlere çıkacaktır.olması gereken de budur.

Evet zaman armutu olgunlaştırır. Ancak bir müddet sonra çürütür. Olgunlaşmadan çürümez.
Konuyu sürekli bir saptırma çabası içindesiniz.
Biz daha kendi içimizde bir değiliz ki devlete biriz diyelim.