fonradar

Kamu Kurumu Niteliğindeki Kurumların Kira Beyannamesi

Merhabalar,

Mevzuatı çok araştırdım fakat net bir sonuç alamadım.

Gelir vergisi,Kurumlar vergisi ve KDV mükellefiyeti olmayan, Kamu Kurumu niteliğindeki Sivil toplum kuruluşu statüsünde bulunan, Ticaret odalarının sahibi oldukları gayrimenkulleri kiraya vermesi durumunda müteakip yılda kira gelirinden dolayı beyanname vermeleri gerekir mi?

Örneğin (A) Ticaret odası 2013 yılında sahibi olduğu gayrimenkulu (işyeri) 40.000 tL ye kiraya vermiş, kiracı tarafından 8.000 TL tevkifat yapılmış, 32.000 tl (A) Ticaret odasının banka hesabına yatmıştır.

2014 yılında nasıl bir işlem yapmalıyız?

Vakıf ve Dernek adı altında geçmektesiniz. Eğer vergilendirme anlamında bir muafiyetiniz yoksa normal gelir olarak vergilendirilecektir.( Konu hakkında Fazla bilgiye sahip değilim ama Gelir ve Kurumlar vergisinde ayrı bir beyanname yok normal geliri olarak bildirilmekte.)

Vakıf ve Dernek adı altında geçmektesiniz. Eğer vergilendirme anlamında bir muafiyetiniz yoksa normal gelir olarak vergilendirilecektir.( Konu hakkında Fazla bilgiye sahip değilim ama Gelir ve Kurumlar vergisinde ayrı bir beyanname yok normal geliri olarak bildirilmekte.)

cevabınız için teşekkür ederim. ben de çok araştırdım ve bu yüzden muallakta kalıyorum.

benim görüşüm de gerçek kişilerde olduğu gibi GMSİ beyannamesi verilmesi yönünde.

Ancak şifaen yaptığım görüşmelerde Kurumlar vergisi beyannamesi vermelisiniz, fatura kesmelisiniz V.s. diyenler var; ancak bizim faturamız yok, Kurumlar vergisi mükellefiyeti oluşturmak da mantıksız geliyor.

Araştırdığım kadarıyla bu konuda herhangi bir muafiyetimiz de yok.

Bilgisi olan arkadaşların desteğini bekliyoruz.