fonradar

Kamu Kurumunda Taşeron İşçi Yıllık İzni

merhaba

A Kurumunda 3 yıllık ihale ile temizlik işi yapıyoruz, ilk birinci yılımızı tamamladık ;

Yıllık Ücretli İzin yönetmeliği 1.Bölüm 14.Madde ;
Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanun veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler de, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında birleştirilerek göz önünde bulundurulur.

demektedir.Bu durumda A Kurum işinde bizden önceki firmalarda çalışan işçilerin sadece A Kurumda çalışma sürellerini dikkate almam gerektiğini düşünüyorum ancak kurum sigortadan alacağı hizmet belgesine göre Örneğin 2 yıl A bakanlığı, 1 yıl özel Şti, 2 yıl B bakanlığında 2 yıl bizden önceki firmada A kurumunda ve son 1 yılını da yine A Kurumunda da bizim şirkette çalıştığını varsayalım toplam 8 yıl üzerinden yıllık izin vermem gerektiğini söylüyor.Bende 2 yıl bizden önceki firmadaki çalışma dönemi ve 1 yılda bende tamamladığı dönem 3 yıl üzerinden yıllık izin hakettiğini söylüyorum.

Kurumu bu konuda ikna edemiyorum ve kurum şunu söylüyor:

Çalışan personelden hizmet çizelgesi isteyin toplam kaç gün sigorta prim günü varsa ona göre yıllık izin hakeder ve bunu yapmak firmanın işidir.
bende diyorum ki bu kişinin A KURUMU işinde çalıştığı süre beni kapsar A KURUMDA kişinin kaç yıldır çalıştığını ben bilemem kişi A KURUM işinde kaç yıldır kesintisiz çalıştığını bana belgelerse ona göre yıllık iznini planlarım ki bu yine benim işim değildir, ben bizim firmamızda çalıştığı süre kadar izin veririm ancak belgesini getirmesi ile ilgili bir yazıyı işçiye tebliğ ederim belgesini getirirse ve A KURUMUN da firmamızda çalıştığı süre dahil 6 - 15 yıl çalışmışsa 20 gün izin veririm diyorum.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...tşkler.

Soruyu tam anlayamadım ama bu noktada;
a-kamu da gecen sürelerin, özel sektör işverenliğinde gecen sürelerle doğrudan ilişkilendirilmesinin uygun olmayacağı ,ancak çalışılan yer kamu kurum kuruluşu ise kamu ve kamu niteliği bulunan işyerlerinde gecen sürelerin birleştirilmesi gerektiği,işlemin safahatı acısında çalışma sürelerinin ilgili kamu kuruluşlarında yazılı olarak öğrenilmesinin uygun olacağı,
b-alt işverenlik ilişkisi var ise asıl işveren yönünden, kamu veya özel sektör işverenliği farketmez, tüm sürelerin dikkate alınması gerekir.

aslında soruyu doğru anlamışsınız ,
Kamuda Taşeron firma değiştiği halde aynı işyerinde çalışan işçiler çalışmaya devam ediyor , yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında aynı kamu kurumunda önceki taşeron firmalardaki çalışmaları da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Kurum ise Hizmet dökümündeki çalışma süresini (özel şti, başka bakanlığa bağlı taşeron işçi v.s) baz alarak izin süresini hesaplamam gerektiğini söylüyor.

Kamuda Taşeron firma değiştiği halde aynı işyerinde çalışan işçiler çalışmaya devam ediyor , yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında aynı kamu kurumunda önceki taşeron firmalardaki çalışmaları da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.
doğru düşünüyorsunuz,esasen bu durum asıl işveren yönünden böyledir