fonradar

Kanunen Kabul Edi̇lmeyen Gi̇derler

NURETNS

Katkı Sunan Üye
Merhabalar
Kanunen Kabul Edilmeyen giderleri hangi hesapta takip etmek daha uygundur.
689 yoksa 900 hesap mı ?
ve yıl sonunda şahıs yada şirketlerde;
şahıslarda ortaklar hesabına
şirketlerde 632 hesaba almak uygun mu ?

teşekkürler

En doğrusu;
KKEG,hangi 7'li gider grubuna aitse o hesap altında takip etmek ve akabinde de 900-Nazım hesaplar kullanmaktır.689 diye bilinen uygulama yanlıştır.(Özel haller dışında,örneğin matrah artırım gibi).
689 da takip edilirse zaten 632'ye atılmaz.689'un karşılığı 690 olabilir.632 kullanılacaksa zaten 7'li hesaplarda takip etmek gerekecektir.

689 da kalır, ayrıca nazim hesapları karşılıklı açılır. 900_901 gibi. 690 la kapatirsin, beyanname de ilave edersin.

KKEG ler maliye için kabul edilmeyen giderdir eğer şirket kayıtlarına girdi ise o şirket için giderdir.

Ben de 7 li hesapların alt hesabında takip ediyorum. Fakat sonra 900 hesap kullanmıyorum. Yanlış mı yapıyorum.

Ben de 7 li hesapların alt hesabında takip ediyorum. Fakat sonra 900 hesap kullanmıyorum. Yanlış mı yapıyorum.

Nazım hesap kullanma zorunluluğu yok ancak,7'li hesap içinde direkt maliyet hesaplarına aktarılarak giderler kapatılacağı için gözden kaçma ve KKEG olarak beyana yansıtmayı unutma gibi sıkıntılar olabilir.O bakımdan nazım hesaplarda da takip edilirse gözden kaçma ihtimali pek yok.

Ayrıca Sn.Tahsin Kurt ilave olarak örnek vermek gerekirse 5510-88.madde uyarınca ödenmeyen sgk primleri sonraki dönemlerde ödemelerinin yapıldığı esnada beyannameden düşebilmek adına nazım hesap hatırlatıcı olarak aktif rol alır.

Ayrıca Sn.Tahsin Kurt ilave olarak örnek vermek gerekirse 5510-88.madde uyarınca ödenmeyen sgk primleri sonraki dönemlerde ödemelerinin yapıldığı esnada beyannameden düşebilmek adına nazım hesap hatırlatıcı olarak aktif rol alır.

Kesinlikle..Bunları nazım hesap dışında başka nerede takip edebilirsiniz.
Ayrıca nazım hesaplar çoktakorkulacak hesaplar değil (evet hamallık gibi görülebilir) kendinizi alıştırınca çok faydasını göreceksiniz.

Merhabalar
Kanunen Kabul Edilmeyen giderleri hangi hesapta takip etmek daha uygundur.
689 yoksa 900 hesap mı ?
ve yıl sonunda şahıs yada şirketlerde;
şahıslarda ortaklar hesabına
şirketlerde 632 hesaba almak uygun mu ?

teşekkürler

770/771
771/632
632/690 dönem sonu karı/zararı hesabı

Sayın Arkadaşlar,

Konuyu kaç kez yazdığımızı hatırlamıyorum. Ancak nekadar yanlış uygulama yerleşmişki bu sıkıntı sürüp gidiyor. KKEG kavramı vergicilik tekniğidir, adı "gider" ile eşleşmiş olmasına rağmen vergi yasalarında bu isimle yer almaz, doğru terimiyle örneğin KV 11. maddesinde "kurum kazancının tespiti sırasında indirilmesine izin verilmeyen giderler" olarak tanımlanır.

TDHP ise Ticaret Yasası çerçevesinde Uluslararası IAS standartlarına göre "Finansal Muhasebe" tekniğine göre yaratılmıştır. Yani Kurumun gerçek Gelir-Gider durumunun yansıtılmasını sağlar. Bu çerçeve herhangi bir giderin "Kabul Edilmeme" esasıyla asla bağdaşmaz kaldı ki giderin gider olması ile vergi matrahından indirilmemesi farklı şeylerdir. Bir örnek; Vergi Cezası şirket için giderdir ancak vergi matrahından düşülemez. Vergi matrahından düşülememesi daha çok vergi ödenmesine sebep olur ancak şirketin dağıtılabilecek karını arttırmaz.

Bu tür giderleri 7 hesap gurubu içinde alt kırılımlarda takip edilmesi de ( birden fazla hesap açıyorsunuz demektir ki bunu gerektirir) TDHP uygulamasına da aykırıdır. Hadi açtınız bir hesap ve yazdınız, buraya yazdığınız rakam eğer gurup toplamının % 20'sini aşıyorsa rakamları detaylandırmanız lazım bu ayrı bir garabet olur. TDHP çerçevesine tamamen aykırı olması da başka. Bu yüzden gider giderdir bunu tartışmaya gerek yok yılsonu işlemleri için de özel bir kayıt aranması da gerekmiyor.

Ancak vergi matrahından düşülmesi mümkün olmayan giderler için "Eş Zamanlı Kayıt" tekniğini kullanırız. Giderin oluştuğu badde için nazım hesaplara "Anı Kaydı" koyar ve her dönemin sonunda bu kayıtları Vergi Beyannamesine aktarırız. Tabi beyannamelerde artık KKEG için ayrıntılar sorulduğundan yazılan Anı Kayıtlarını de detaylandırıyoruz ayrı.

Son olarak SGK ödemeleri gerçekleşmemişse ne yapılır. Bu durum KKEG biraz daha farklı bir durum içeriyor. Anı Kaydı koymakla 280 hesaba alınması farklı sonuçlar doğurur. Özellikle imalat işletmelerinde maliyet hesaplarına aktarılmış olması gerekli bu tür giderler için KKEG kaydı koymak nekadar doğrudur tartışılır. 180/280 hesaba almak ise maliyet hesaplarının dışında tutmak anlamını taşıyacağından başka sorunlar doğurur, Hadi diyelimki KKEG oldu ertesi yıl ödeyip giderlere ilave ettiniz üniter bilanço kavramını nasıl yaratacaksınız. Bu konu çok tartışmalı sadece hesap hangisi olmalı sorusu ile çözülmez. Biraz daha karmaşık ve karışık. Her kurumun durumuna göre yapı geliştirilmesine sebep olacak bir durum kısaca.

Üstad 7 li hesaplardan dönem sonlarında gelir tablosunda hangi hesaba atıyorsunuz.

Kusura bakmayın Sedat Bey mesajı yeni gördüm.
Şöyle...770'in altında kkeg'leri tek bir başlıkta takip edip beyannameye o tutarı yazıyorum.
Örnek.
770 07 KKKEG
770 07 001 gecikme zammı ve cezalar
770 07 002 özel işlem vergileri
770 07 003 kkeg kdv
770 07 004......
770 07 005.....

.

Kusura bakmayın Sedat Bey mesajı yeni gördüm.
Şöyle...770'in altında kkeg'leri tek bir başlıkta takip edip beyannameye o tutarı yazıyorum.
Örnek.
770 07 KKKEG
770 07 001 gecikme zammı ve cezalar
770 07 002 özel işlem vergileri
770 07 003 kkeg kdv
770 07 004......
770 07 005.....

.
Teşekkürler