Kanunen kabul edilmeyen gider.

Merhaba,
Şirketimize ait cep tel.faturalarındaki özel iletişim vergilerini 770 altında açtığımız hesap altında takip edip 950-951 hesaplarda göstermekteyiz. Bu işleyiş doğrumudur.Cevaplarınızı bekliyorum.

Ynt: Kanunen kabul edilmeyen gider.

Özel İletişim Vergileri 6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunu'nun 39 uncu maddesinde düzenlenen ve 5228 Sayılı Kanunun 38 inci maddesiyle kimi değişikliklere uğrayan "Özel İletişim Vergisi", aynı maddenin son fıkrası hükmünde yer alan "Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez" hükmü çerçevesinde gelir vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla dönem içinde kanuni defterlere ticari kazancın tespiti açısından gider yazılan özel iletişim vergilerinin gelir vergisi beyannamesinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak matraha eklenmesi gerekecektir.

Bu maddeye göre yaptığımız kayıt yanlışmı?

Merhaba
770 hesap altında takip etmenizde problem yok ancak dönem sonunda KKEG olarak beyannameye eklemeniz gerekiyor.

689 hs altında alt hs olarak k.k.e.g. olmasında fayda var.

iyi çalışmalar

Teşekkür ederim yanıtlar için.Peki 770 hesap altında takip edilmesiyle 689 hesapta takip edilmesi arasındaki fark nedir? Çünkü bir arkadaşım 770 hesapta takip edilmesinin tamamen yanlış olduğunu söylüyor. Şirket kayıtlarımızda 2009 yılı boyunca 770 hesapta takip ettik.Bu durumda hesapları 689 olarak tekrar düzeltmelimiyim.

770 hs alt hs ta k.k.e.g. olarak takip ettiysen ki bu tutarı ayrı olarak alıp beyannamelere eklemen için gerekli sorun yok.770 hs izleyenler 689 hs izleyenler kadar vardır.seçimlik diye biliyorum.

iyi çalışmalar

Her kkeg olağandışı mıdır ki ?

Beyannamede 770 i 689 a çekmeye gerek var mı sizce ?

sn.ant z siz de haklısınız.süregelmiş işlemler harici kullanılması gerekir.fakat 689 ifadesini kullandığınız zaman genel cevap k.k.e.g. olarak geliyor.ben de şu anda bu hs kullanıyorum.işletmemde bu şekilde kullanılıyor.daha önceki çalıştığım yerde ise 770 hs altında kullanıyordum.

iyi çalışmalar

770 VS.VEYA 760 vs. hesaplar kullanılmalı ki ,
yapılan kanunen kabul edilmeyen giderlerin hangi gider kalemlerine ait olduğunu hesaplayabilelim ve şirket hesapları gerçek gider yerleri gerçek tutarları gözüksün

bence karışıklık olmaması için 689 alt hesapları ayrı ayrı açarak kayıt edilmeli dönem sonu kkeg matraha eklemek

689 öiv
689 trafik cez.
689 ....

arkadaşlar 689 lu hesapları alt hasap oluşturarak kaydedilmesi gerekir.dönem sonunda kkeg matraha eklemeyi unutmamak gerekir.

Ant Z ' Alıntı:
Her kkeg olağandışı mıdır ki ?

Beyannamede 770 i 689 a çekmeye gerek var mı sizce ?
+1
APAÇİ ' Alıntı:
770 VS.VEYA 760 vs. hesaplar kullanılmalı ki ,
yapılan kanunen kabul edilmeyen giderlerin hangi gider kalemlerine ait olduğunu hesaplayabilelim ve şirket hesapları gerçek gider yerleri gerçek tutarları gözüksün
+1

Tüm KKEG lerin 689 de toplanması hatalıdır.

KKEG giderler şirket için giderdir fakat vergi hesaplamaları için gider değildir
Yani
işletme normal giderleri nasıl çeşitlerine göre atıyorsa KKEG giderinide normal gider yerine atması gerekir
fakat vergi hesaplamaya gelince o zaman ayırımı yapmalıdır
Çünkü tümünü 689 hesaba atarsak işletmenin gerçek giderlerinin hangi kalemlerden kaynaklandığını tespit etmemiz zorlaşır

APAÇİ ' Alıntı:
KKEG giderler şirket için giderdir fakat vergi hesaplamaları için gider değildir
Yani
işletme normal giderleri nasıl çeşitlerine göre atıyorsa KKEG giderinide normal gider yerine atması gerekir
fakat vergi hesaplamaya gelince o zaman ayırımı yapmalıdır
Çünkü tümünü 689 hesaba atarsak işletmenin gerçek giderlerinin hangi kalemlerden kaynaklandığını tespit etmemiz zorlaşır

Evet katılıyorum.Yada 689 alt hesaplarını gerçek giderleri görecek şekilde yapılandırılmalı ki,gider hesapları kullanıp vergi hesaplamasında ayırmak daha mantıklı görüşündeyim.

Bu konunun tartışılacak yanı yok. Her şeye vergi mantığı ile bakmamak lazım, muhasebe vergi hesabı için tutulmaz.