fonradar

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler

tura

Katkı Sunan Üye
Yıl içerisinde 770 in alt hesabında izlenilen kanunen kab. edilmeyen giderler yıl sonunda hangi hesap ile kapatılır.

Ynt: Kanunen kabul edilmeyen giderler

Kanunen kabul edilmeyen giderler genellikle 689 hesapta takip ediliyor. Siz 770 hesapta takip etmişsiniz, aynı hesapta kapatabilirsiniz. Kurumlar vergisi beyannamesinde matraha ilave etmeniz yeterlidir.

Merhaba
Kanunen kabul edilmeyen giderleri, ait olduğu gider yerinde izlemeniz lazım, ama takip açısından nazım hesaplarda da izlemenizi öneririm. Sizde doğrusunu yapmışsınız. Sayın bulent249'un söylediği gibi beyanname üzerinde matraha ilave etmeniz yeterlidir.

Konuyla ilgili detaylı açıklamalar forumda mevcut, detaylı bilgi isterseniz arama motorunu kullanabilirsiniz.

Kanunen kabul edilmeyen giderimi 770 - 740 - 780 .. gibi hesaplarda takip etmiş olsam ; ve 689 hesabı bunun için kullanamamış olsam yanlışmı yapmış olurum..

gelir tablosunda ayrı bir kalemde göstermeden; geçici beyannamede 770 deki k.k.e.g. bakiyemi kar olarak ilave etsem . yanlışmı işlem yapmış olurum...

teşekkürler

ilgili kanunen kabul edilmeyen gider hangi gider grubuna giriyorsa orda takip edilir ve ayreten nazım hesaplarda takip edilmesinde fayda vardır.Örneğin işletmeye kayıtlı araca ait trafik cezası 689 grubunda açılan kanunen kabul edilmeyen gidere, telefon faturasına ait ö.i.v. 770 grubunda açılacak k.k.e.g yansıtma yoluyla 632 vs.vs.

mhmt79 ' Alıntı:
Kanunen kabul edilmeyen giderimi 770 - 740 - 780 .. gibi hesaplarda takip etmiş olsam ; ve 689 hesabı bunun için kullanamamış olsam yanlışmı yapmış olurum..

gelir tablosunda ayrı bir kalemde göstermeden; geçici beyannamede 770 deki k.k.e.g. bakiyemi kar olarak ilave etsem . yanlışmı işlem yapmış olurum...

teşekkürler

sorunun cevabı; Eğer karıştırmayacağını,düşünüyorsan,689 yada nazım hesaplarda takip etmeyebilirsin.Ama bu durumdada bilançoda bu ayrıca gözükmez.

benim yorumum;
Basit bir örnek verelim.
794 001 telefon ödemesi 25,52
191 001 ind.kdv 4,59
794 002 özel iletişim vergisi 3,83
100/102 banka 34,00
normal gider kaydınız
---------/---------------
950 001 KKEG 3,83
951 001 KKEG Karşılık hes. 3,83
KKEG nin nazım hesaplarda takibi
---------/---------------
ilgili geçici dönemlerinde,950 hesapta bulunan toplam bakiyeyi ,beyan üzerinde KKEG olarak ilave edeceksiniz.Hataya düşmemek adına,nazım hesaplarda ayrıca izlenmesi sağlıklı bir yöntemdir.
Gelir tablosunda KKEG gözükmez.Sadece bilançolarda ,nazım hesaplar grubunda gözükür.

7/A seçeneğini kullanan işletmeler (ki 7/b nerdeyse hiç kullanılmıyor) peşinen FONKSİYONEL bir muhasebe yapısını kabul etmiş demektir.
Bu sebeple KKEG olsa bile gider ait olduğu yere yazılmalıdır, GYG ise 770, Pazarlama ise 760 olmalı..
Fakat diğer bir boyut KKEG nin vergi matrahına eklenmesi gereği. Bunu da, ya NAZIM hesapla, ya muhasebe programınzın elverdiği ölçüde MASRAF MERKEZİ kodlamasıyla, yada satır işlem özel kodlarıyla takip edip matraha eklenecek unsur olarak izlemek gerekir..

Saygılarımla

benim verdiğim örnek evet 7/B gider grubundandır. Ama bunun bir önemi yok ki, asıl olan temel bilgileri bilmekten geçer.Profesyonel bir muhasebeci,her iki yöntemi (7/A , 7/B )kullanmayıda bilmelidir.Çünkü,piyasada her iki yöntemde kullanılmaktadır.

cevaplarınız için teşekkürlerimi sunuyorum...

Kanunen kabul edilmeyen giderler

xxx
Ödenmeyen ssk primleri ödenmediği sürece gider yazılamadığı,ödendiği zaman ise giderleştirildiği herkesin bildiği bir durumdur. Fakat KKEG değildir. Çünkü ödendiği zaman giderleştirebiliyorsunuz. Mesela İşlem ve iletişim vergisini hiç bir zaman gider yazamazsınız hep KKEG yazmak durumundasınız. Bana göre ödenmeyen ssk priminin 950 Nazım Hesap'ta takip edilmesi yerine, bilanço hesaplarında takip etmek gerekiyor. Bu sayede ticari karı doğru olarak bulacağız. SSK primleri ticari kar hesabının en önemli unsurlarında biridir. Örnek çalışma:
ssk primi ödenmediği durumda:
---------------
740
361
---------------
361
368
---------------
280
622
---------------
ssk primi ödendiği zaman ise
---------------
622 ya da 659
280
---------------
Not : Yevmiye kaydındaki daha önce yapılan yanlışlık düzeltilmiştir.

Kanunen Kabul Edilmeyen giderleri nazım hesaptada izleyebilirsiniz, 7'li gruplardada izleyebilirsiniz, bunda hiçbir sakınca yok. Ancak KKEG olarak yazdığınız rakamı Gelir Tablonuzda mevcut gider kalemlerinizin içinde göstermeniz, daha sonra 3'er aylık peşin vergi dönemlerinde matraha ilave etmeniz gerekmektedir.

Dolayısıyla önce gider olarak göstermiş daha sonra matraha ilave ettiğiniz için sıfırlamış oluyorsunuz.

ödenmeyen işveren payları

örneğin 2008 yılına ait ssk işveren payları geçici dönemlerinde kkegye atılırak beyan edilir ve peşin vergisi ödenir, prim ödendiği takdirde kkegden çekilip ilgili gider yerine yazılabilir.
fakat eğer 2008 yılı ssk işveren payları 2009 veya daha ileriki yıllarda ödenirse ilgili gider yerine çekemezsiniz kkeg olarak kalacaktır.

dogan76 ' Alıntı:
xxx
Ödenmeyen ssk primleri ödenmediği sürece gider yazılamadığı,ödendiği zaman ise giderleştirildiği herkesin bildiği bir durumdur. Fakat KKEG değildir. Çünkü ödendiği zaman giderleştirebiliyorsunuz. Mesela İşlem ve iletişim vergisini hiç bir zaman gider yazamazsınız hep KKEG yazmak durumundasınız. Bana göre ödenmeyen ssk priminin 950 Nazım Hesap'ta takip edilmesi yerine, bilanço hesaplarında takip etmek gerekiyor. Bu sayede ticari karı doğru olarak bulacağız. SSK primleri ticari kar hesabının en önemli unsurlarında biridir. Örnek çalışma:
ssk primi ödenmediği durumda:
---------------
740
361
---------------
361
368
---------------
368
280
---------------
---------------
280
620 ya da 659
---------------

280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
Peşin ödenen ve cari hesap dönemi içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderlerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi :
Gelecek yıllarla ilgili gider. ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan bu giderler 280 no.lu hesabın borcuna kaydedilir. Ilgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki 180 no.lu Gelecek Aylara Ait Giderler hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

---------------
368
280
---------------
---------------
280
620 ya da 659
---------------

Sn.dogan76 ; bu yevmiye kaydında 280 hesabın kullanılışında bir yanlışlık yok mu ? 381 'e ne dersin ?

381 GİDER TAHAKKUKLARI
Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.

İşleyişi:
Yapılan tahakkuklar ilgili gider ve stok hesaplarına borç, bu hesaba alacak yazılır.

Saygılarımla.

Sn. Tozkant, kullanım alanı meçhul birçok bilanço hesabı var, benim düşünceme göre 180/280 hesabın kullanılması daha mantıklı fakat sizin belirttiğiniz 381 hesapta olabilir, yorum meselesi. Burada önemli olan Ödenmeyen ssk priminin bilançoda uygun herhangi bir hesapta gösterilmesidr.

Ynt: Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler

Değerli Büyüklerim

Dönem sonunda

690 (b) Dönem K/Z 1000 Borç Bakiye veriyor ama benim 200 kkeg giderim var

692 de görmem gereken rakam 800 Bu rakamı görmek için nasıl bir yol izlemeliyim ?

Yani 690 daki tutarın hepsini 692 e çekip kkeg tutarı beyannamede mi göstermeliyim sadece ?

Vereceginiz cevaplar için şimdiden çok Teşekkür ederim

Saygılarımla

KKEG yi vergi karşılığı ayırırken dikkate alırsınız, vergi karşılığını ayırıp rakamı düştükten sonra 692 hesaba kalanı aktarmalısınız.

Sayın Gür

Eğer ben bir vergi ödemeyeceksem 690 daki tutarı aynen 692 e alabilirim değil mi ozaman Çünkü bu kkkeg beni kara geçirmiyor

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Evet aynen ticari kar/zarar ne ise onu devretmeniz gerek, kolay gelsin

M.Gür ' Alıntı:
Evet aynen ticari kar/zarar ne ise onu devretmeniz gerek, kolay gelsin

Üstad benim ticari zararım 53896,28 TL
KKEG tutarımda 1107,68 TL
dolayısı ile zararım da 52788,60 TL

Dönem net zararımın (591) kayıtlarda 52788,60 olması ve gelecek yıla bu şekilde devretmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğrumu düşünüyorum düşünüyorsam karşılığında hangi hesabı kullanmam gerekir.

Ticari k/z ve mali k/z ayrıdır. Defterlerde ticari k/z gözükür. Sonraki yıllarda çıkacak kardan mali zararı düşebilmek için alt hs olarak ayırarak kaydedilmesinde yarar vardır.