fonradar

Kanuni Süresinden Sonra E-Beyanname

ugur_35

Katkı Sunan Üye
Üstadlarım İyi Çalışmalar, Başımda Bir Sorun Var Fikirlerinize İhtiyacım Var Şimdiden Vereceğiniz Cevaplar İçin Teşekkür Ederim. Kısaca Özetleyim;

Dönem Sonu İşlemlerinin Yoğunluğundan Olacak Ltd.Şti 'nin 2007/Aralık Dönemi Muhtasar Vergi Beyannamesini E-Beyannameden Göndermeyi Sehven Unutmuşum Yeni Farkettim. Yaklaşık Üzerinden Bir 2,5 Ay Geçmiş Şu Ana Kadarda Vergi Dairesinden Bununla İlgili Bir Tebligat Yok. 2007/12 Beyannamesini İnternetten Göndericem Fakat Bununla İlgili Ne Ceza Keserler Ve Eğer Daha Önce Başına Böyle Bir Durum Gelen Varsa Yapılabilecek İşleri Yazarlarsa Ve E-Beyannamede Neyi İşaretlemeliyiz Pişmanlıkmı Yoksa Kanuni Süresinden Sonrayımı Yani Beyannameyi Nasıl Onaylamamız Gerekir Kesilecek Cezayı İndirme Yada Uzlaşma Durumunuda Paylaşırsanız Çok Sevinirim.
Saygılarımla

Ynt: Kanuni Süresinden Sonra E-Beyanname

pişmanlık kısmını işaretlemeniz gerekir.
işaretledikten sonra 376 dan faydalanmak için bi açıklama geliyor o açıklamanın yanındakı kutucuğu işaretleyip yolluyorsunuz.

tahakkuku pişmanlık zammının eklenmiş haliyle alabiliyorsunuz.

proğram otomatık olarak cezanın tebligatını yapıp cezayı inmiş olarak size tahakkukunu
veriyor.

Peki Ne Kadar Ceza Öderiz Yada Bu Cezaya Daha Sonra Uzlaşmaya Girme İmkanımız Olur mu

Dertler aynı olunca çareler de aynı olur inşallah. Aynı şekilde işlerin yoğunluğu ve mükelleflerimizin duyarsızlığı neticesi geciken beyannameler. Benim de sorunum İşlerimiz yetmiyormuş gibi habire üzerine yeni bir yük eklenmekte neyi ne zaman nasıl halledceğiz, içinden çıkılmaz bir hal aldı. ilk kez geçen ay uygulamaya başlanılan Kırmızı et de tevkifat olayı ile ilgili mükellefimiz mart ayına ait faturaları getirdiğinde içinde şubat ayına ait 1200 ytll tutarında bir fatura çıktı ve tevkifatlı kesilmiş, aynı şekilde kesen kişi de geçen ay 15 ine kadar vergi dairesine bildirmiş. bizde görevimizi yapalım 46,29 ytl tevkifatlı 2 Nolu KDV internet ort. düzenledik ve pişmanlık ile verelim ve 60-70 ytl tutarında vergi ve beyn. ile ilgili özel usulsüzlük cezasına razı geldik. 50 ytl. 1/3 ind. 33,33 ytl.
- birde ne görelim biz böyle beklerken birden karşımda 3074 ÖUCZ 1.490,00 1 kat 1/2 oran 745 ytl ceza hani pişmanlık talep etmiştik ya sağolsunlar 1/3 düşmüşler 496,67 ytl. Ceza tahakkukunu görünce benim moralim iyice bozuldu. Şubat ayına ait faturayı mart faturaları içinde gördüğüme mi yanayım, 2 No lu kdv beyn. gönderdiğimemi yanayım. inanın neye yanacağımı şaşırdım. 46 ytl. kdv ödemesi çıkacak karşılığı ceza 745+50 Pişmanlık indirimli 530,00 ytl. Hakkaniyet aradım bulamadım 11,5 katı ceza. Vergi dairesini aradım ödeyeceksin geçmiş olsun dediler. hadi paramız yoktu pişmanlıkla ödeyemedik. 17,2 katı. Ne yapmam gerektiği yada nasıl nereye itirazda bulunmam gerekiyor. İnt. Beyanname zorunluluğu iyi güzel hoş da biz de insanız unutma , hata , vs. olabilir. bu cezalar ile ilgili karar alırken hangi kriterleri göz önüne alıyorlar. hiç mi insaf yok , hiç mi orantı yok, hiç mi iyi niyetli mükellefler gözetilmiyor.
-Arkadaşlar kusuruma bakmayın ağır kötü birşey yazdı isem özür dilerim. bu tip durumlar ile karşılaşanlar var ise bizim le paylaşır iseniz sevinirim. yardımlarınızı bekliyorum. Saygı ve sevgilerim ile.. hoşça kalın.

şu an aynı problem bendede var. fatura geç geldiği kdv tevkifatı(9015) beyanı vermem lazım. sırası ile hangi, seçenekleri işaretlemem lazım. yalnız ben 1490 ceza istemiyom ona göre :)

Hani ne derler kelin ilacı olsa kendi başına çalarmış, bizler şahsen ben cezayı yedikten sonra aklımız başımıza geliyor. Zanneder isem ilk önce Pişmanlıkla işaretliyorsun, sonra gelen ekranda aman ha 355 gördüğün yere basma da nereye basarsan bas. 3074 e göre Bilgi vermemek ile ilgili yüksek meblağlı ceza kesiyor. 352 ye basarsan 3073 e göre özel usulsüzlük kesiyor. Tek tuşla kendi kendimizi nakavt ediyoruz. Mahkemeye müracat etsek olumlu sonuç alabilirmiyiz. başına gelen arkadaşlar var ise yardımcı olmanızı istiyorum.

günaydınlar..

emin olmamakla birlikte şöyle bir yorum yapabilirrim.

ceza keserken iki ayrı 376 secenegi cıkıyor birincisi beyanı gec verdigin için(bunun cezası düşük)
ikinci 376 secenegi süresinden sonra e beyan vermeyle alakalı(bunun cezası tuzlu)

e beyanı sürüsinden sonra kısmını işaretlemezseniz cezası kesmiyor ama maliyedeki memurun verdigi bilgiye göre cezayı vd. kesiyor ama dava açabilirsiniz dedi

eger e beyan kısmınıda işaretlerseniz dava açma hakkınız olmuyormuş..

geçmiş olsun

Bu konu ile ilgili dava açan arkadaş varmı ? Neticesi ne oldu..

Peki Bununla İlgili Uzlaşmaya Girebiliyormuyuz Üstadlar ?
Gerçekten Bu Cezalar Çok Ağır Burda Bi Haksızlık Var 1490 Ytl Allahaşkına Nedir Bu :(

Merhaba ;

Konu ile ilgili olduğu için ;

Madde 0337: Fiil ayrılığı

(2365 sayılı Kanunun 63 üncü maddesiyle değişen şekli) Ayrı ayrı yapılmış olan vergi ziyaı veya usulsüzlükten dolayı ayrı ayrı ceza kesilir. Şu kadar ki, 352 nci maddede yazılı usulsüzlüklerden, aynı takvim yılı içinde aynı neviden birden fazla yapıldığı takdirde birden fazlasının her biri için, birincisine ait cezanın dörtte biri kesilir.
Aynı nev'i usulsüzlükten maksat, fiillerin 352 nci maddede gösterilen derece ve fıkralar itibariyle yekdiğerine mutabakatıdır.

Maddedeki kırmızı olan bölüm sistemde geçerli değil.

Yani , vermediğiniz beyannamelerin her biri için ayrı ayrı cezayı kesiyor ama 1/ 4 uygulamıyor.

Ceza ihbarnamelerini dilekçe ekinde ilgili VD ne verip düzeltilmesi talebinde bulunuyorsunuz.

Paylaşmak istedim.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Konu ile ilgili olduğu için ;

Madde 0337: Fiil ayrılığı

(2365 sayılı Kanunun 63 üncü maddesiyle değişen şekli) Ayrı ayrı yapılmış olan vergi ziyaı veya usulsüzlükten dolayı ayrı ayrı ceza kesilir. Şu kadar ki, 352 nci maddede yazılı usulsüzlüklerden, aynı takvim yılı içinde aynı neviden birden fazla yapıldığı takdirde birden fazlasının her biri için, birincisine ait cezanın dörtte biri kesilir.
Aynı nev'i usulsüzlükten maksat, fiillerin 352 nci maddede gösterilen derece ve fıkralar itibariyle yekdiğerine mutabakatıdır.

Maddedeki kırmızı olan bölüm sistemde geçerli değil.

Yani , vermediğiniz beyannamelerin her biri için ayrı ayrı cezayı kesiyor ama 1/ 4 uygulamıyor.

Ceza ihbarnamelerini dilekçe ekinde ilgili VD ne verip düzeltilmesi talebinde bulunuyorsunuz.

Paylaşmak istedim.

Teşekkürler Abdullah Bey
Önemli Bir Bilgiydi Benim İçin.
İyi Çalışmalar Dilerim

arkadaşlar

aynı şekilde bir ltd.şirketin aralık/2007 beyannamesini gönderdim fakat %4 stopaj hesaplanması gerekirken %2 hesaplanmış bunu farkettik düzeltme verilecek peki buna uygulanacak özel usulsüzlük ne kadar yada ne yapmam gerek bunadamı 1490 ö.usl cez. uygulanacak.

muhasebe42 ' Alıntı:
arkadaşlar

aynı şekilde bir ltd.şirketin aralık/2007 beyannamesini gönderdim fakat %4 stopaj hesaplanması gerekirken %2 hesaplanmış bunu farkettik düzeltme verilecek peki buna uygulanacak özel usulsüzlük ne kadar yada ne yapmam gerek bunadamı 1490 ö.usl cez. uygulanacak.

Aralık 2007 Beyannamesini Kanuni Süresinde mi Verdiniz Sayın muhasebe42
Biraz Açabilirseniz Konuyu Daha Net Bilgi Paylaşabiliriz.

kanuni süresinde verildi fakat yukarda fahsettiğim durum var

muhasebe42 ' Alıntı:
kanuni süresinde verildi fakat yukarda fahsettiğim durum var

Hayır Buna Özel Usulsüzlük Cezası Uygulanmayacak
Ödeme Çıkacağı İçin Pişmalıklı ve Düzeltme Seçeneklerini Seçeceksiniz Sistem Size 15 Gün Vade Verip Sadece Pişmanlık Zammı Uygulayacak
Siz Zaten Beyannamenizi Kanuni Süresinde Vermişsiniz
Yapmanız Gereken Beyannamenizi En Baştan Tümüyle Düzenlemek ve Özel Onay Seçeneğiyle İlerlemek Daha Sonra Pişmanlık ve Düzeltme Seçeneği İle Tahakkukunuzu Kesmek
Sistem Otomatikman Aradaki Farkı Tahakkuk Fişine Yansıtıcak.
İyi Çalışmalar

ek bilgi;
düzeltme verildiğinde,beyanla tahakkuk eden ,çıkan ödemenin vadesinde yatırılmasına özen göstermelisiniz.
vadesinde yatırılmadığı takdırde,çıkan ödemenin yarısı kadar vergi ziyaı uygulanır.vadesinde yatarsa,sorun yok tabiki.

Bu tür olaylar ile hiç mi başka karşılaşan arkadaş yok. Biraz daha detaylı bilgi veremez misiniz ? Özellikle Yüksek meblağlı yani 355 e göre kesilen cezalar ile ilgili.

Yeniyurt ' Alıntı:
Dertler aynı olunca çareler de aynı olur inşallah. Aynı şekilde işlerin yoğunluğu ve mükelleflerimizin duyarsızlığı neticesi geciken beyannameler. Benim de sorunum İşlerimiz yetmiyormuş gibi habire üzerine yeni bir yük eklenmekte neyi ne zaman nasıl halledceğiz, içinden çıkılmaz bir hal aldı. ilk kez geçen ay uygulamaya başlanılan Kırmızı et de tevkifat olayı ile ilgili mükellefimiz mart ayına ait faturaları getirdiğinde içinde şubat ayına ait 1200 ytll tutarında bir fatura çıktı ve tevkifatlı kesilmiş, aynı şekilde kesen kişi de geçen ay 15 ine kadar vergi dairesine bildirmiş. bizde görevimizi yapalım 46,29 ytl tevkifatlı 2 Nolu KDV internet ort. düzenledik ve pişmanlık ile verelim ve 60-70 ytl tutarında vergi ve beyn. ile ilgili özel usulsüzlük cezasına razı geldik. 50 ytl. 1/3 ind. 33,33 ytl.
- birde ne görelim biz böyle beklerken birden karşımda 3074 ÖUCZ 1.490,00 1 kat 1/2 oran 745 ytl ceza hani pişmanlık talep etmiştik ya sağolsunlar 1/3 düşmüşler 496,67 ytl. Ceza tahakkukunu görünce benim moralim iyice bozuldu. Şubat ayına ait faturayı mart faturaları içinde gördüğüme mi yanayım, 2 No lu kdv beyn. gönderdiğimemi yanayım. inanın neye yanacağımı şaşırdım. 46 ytl. kdv ödemesi çıkacak karşılığı ceza 745+50 Pişmanlık indirimli 530,00 ytl. Hakkaniyet aradım bulamadım 11,5 katı ceza. Vergi dairesini aradım ödeyeceksin geçmiş olsun dediler. hadi paramız yoktu pişmanlıkla ödeyemedik. 17,2 katı. Ne yapmam gerektiği yada nasıl nereye itirazda bulunmam gerekiyor. İnt. Beyanname zorunluluğu iyi güzel hoş da biz de insanız unutma , hata , vs. olabilir. bu cezalar ile ilgili karar alırken hangi kriterleri göz önüne alıyorlar. hiç mi insaf yok , hiç mi orantı yok, hiç mi iyi niyetli mükellefler gözetilmiyor.
-Arkadaşlar kusuruma bakmayın ağır kötü birşey yazdı isem özür dilerim. bu tip durumlar ile karşılaşanlar var ise bizim le paylaşır iseniz sevinirim. yardımlarınızı bekliyorum. Saygı ve sevgilerim ile.. hoşça kalın.

yeniyurt arkadaşım,
ben size izah etmeye çalışayım.
şimdi herşeyden önce vuk mükerrer 355 .maddeyi çok dikkatlıce okuyun.
orda son paragrafta der ki,
Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında,bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır .bu maddeye göre
1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında (1.490.-YTL)ytl

2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında (680.-YTL)ytl ,uygulanır.15 gün içinde verirseniz 1/4 ü,bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır diyor.

Ama işin en önemli kısmı yine aynı mükerrer maddede diyor ki,bu cezanın mükellefe kesilebilmesi için,mükelleften eksik olan beyan/bildirimlerini tamamlamaları istenecek,tamamlamazlarsa o zaman bu cezayı kesebilirler.
v.d.genelde direkt ceza yoluna gittikleri içinde,yargı yoluyla açılan davalarda kazanan mükellef oluyor.ceza mahkemece iptal oluyor.

işte maddenin kendine has cümleleri:
Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilme-siyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.

Kesilen ceza c bendi altında bilgi vermekten çekinenler diye başlıyor biz bilgi veriyoruz ama elde olmayan sebepler ile sehven geç oluyor. zamanında olmuyor ama insan unutabilir, yanılabilir, hata olabilir nihayetinde ve benim serzenişim cezanın yüksekliğine ; hem 3073 e göre özel usulsüzlük cezası kesiliyor ona razıyız birşey dediğimiz yok ama 3074 e göre hakedicek bir suçumuz yok karşılığı da ağır.. bunun düzeltilmesi gerikir. hani idare bilgi istese de beyana çağırsada yapmasak anlayacağım.. hepimizin başına gelebilecek bir durum..

c) Bilgi vermekten çekinenler ile 256, 257 ve mükerrer 257 nci madde hükmüne uymayanlar için ceza
Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No Mukerrer Madde 355
Kapsam
(4369 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen madde) Bu Kanunun 86, 148, 149, 150, 256 ve 257 nci maddelerinde yer alan zorunluluklar ile mükerrer 257 nci madde uyarınca getirilen zorunluluklara uymayan (Kamu idare ve müesseselerinde bilgi verme görevini yerine getirmeyen yöneticiler dahil); 1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 100.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 1.490-YTL) 2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 50.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 680 -YTL) 3. Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 25.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 320 -YTL) Özel usulsüzlük cezası kesilir. Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır. Özel usulsüzlük cezası kesilmesine rağmen mecburiyetleri yerine getirmeyenlere yeniden süre verilerek bu mecburiyetleri yerine getirmeleri tebliğ olunur. Verilen sürede bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesi halinde yukarıda yazılı özel usulsüzlük cezaları bir kat artırılarak uygulanır.(**) (5228 sayılı Kanunun 10'uncu maddesiyle eklenen fıkra) Tahsilat ve ödemelerini banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğuna uymayan mükelleflerden her birine, her bir işlem için bu maddeye göre uygulanan cezalardan az olmamak üzere işleme konu tutarın % 5'i nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir. Bu şekilde ceza kesilen mükellefler hakkında üçüncü fıkra hükmü uygulanmaz.
(5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır.

az önce bu cezadan bende yedım
dun yollamam gereken muhtasar beyannamesını unutmuşum
372,50 ytl 3074 öucz ındırımle 248,33
80 ytl 3073 öucz indirimle 53,33

1 gün gecıkmenın bu kadar ağır olması baya can sıkıcı