fonradar

Kanunun 6.maddesinde staj süresinden sayılan hizmetlerartıkstajdan sayılmamalı!!

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Kanunun 6.maddesinde staj süresinden sayılan hizmetler artık stajdan sayılmamalı!!

Ynt: Kanunun 6.maddesinde staj süresinden sayılan hizmetlerartıkstajdan sayılmamalı!!

sebep?

Ynt: Kanunun 6.maddesinde staj süresinden sayılan hizmetlerartıkstajdan sayılmamalı!!

Aşağıdaki son halimi bilmiyorum. Ama katılıyorum bence de stajdan sayılmamalı. Ha illa bu işi yapacaklarsa istifa etsinler, staj yapmadan girsinler sınava yapsınlar mesleği. Biz meslek mensuplarına aşağıdakine benzer bir kolaylık varmı, yasak da yasak

Staj süresinden sayılan hizmetler
Madde 6 ? Aşağıda belirtilen hizmetlerde geçen süreler, staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanında çalışılmış süre olarak kabul edilir.

a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olarak çalışanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri.
b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya malî denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerinde geçen süreleri.
c) Bu Kanunun 5 inci maddesinin (A/a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen süreleri.

herkes olaya bulunduğu yerden bakarsa
durum kişiye göre farklılaşır.
paylaşılan pasta küçüldükçe sorunlarda artacaktır.
çözüm onu yasakla bunu kabul etme değil
daha köklü olmalıdır.

evinde oturup staj yapan o kadar stajyer varken inceleme elemanlarına tanınan haklardanmı rahatsızlık duyalım

ağzımdan aldınız sn mrc
İnceleme elamanları bırakın stajı piyasadaki SMMM leri bile sallamıyor ki adamlar ne yapsın karşısındaki ilkokulmu, ortaokulmu , lisemi ne mezunu olduğunu nerden bilsin her çeşit SMMM mevcut.
İnceleme elemanları , maliye denetmenleri sanki boyacı küpünden sok çıkar hazırmı oluyor adamlar bir ton sınavdan bir sürü mülakattan geçip ince elenip sık dokunarak alınıyor bizdeki gibi ilkokul mezunlarına 2 hafta eğitimle SMMM belgesi verilmiyor o yüzden bırakında bir zahmet bu adamların çalışma sürelerini stajdan saysınlar.

Sanki her geleni eğitim görevlisi yada 1.derece imza yetkilisi yapıyorlar evde oturup naylon stajla SMMM olmayı bekleyen bir sürü stajer varken derdiniz bumu kaldı ;D ;D ;D

mrc ' Alıntı:
evinde oturup staj yapan o kadar stajyer varken inceleme elemanlarına tanınan haklardanmı rahatsızlık duyalım

ben şahsen ikisinden de rahatsızlık duyuyorum. ve bu 6. madde ve diğer benzer maddelerin mesleğe zarar verdiğini düşünüyorum. Bu maddeler Maliye Bakanlığı vesayetinde ortaya çıkan maddelerdir ve bakanlığın meslek örgütü üzerindeki hükümranlığını göstermektedir. Son özel ymm sınavıda bu sürecin son halkası olmuştur bana göre. Düşünün bakanlık ne kadar bütünleştirmiş ki ymm mesleğini kendi mensuplarıyla, sınavı kendi yapıyor.

Ayrıca söylediğiniz ilkokul ortaokul mezunu meslek mensupları da Maliye Bakanlığı ve iktidarın popülist politikalarının sonucudur. Seçim malzemesidir bir yerde.

aslında maliyenin ymm mesleğini kendiyle bütünleştirmesi diye bi olay yok zaten 1992 den önce hatırlarmısınız bilemiyorum sadece onlar bu mesleği yapabiliyorlardı emeklilere bi bakıma emekli ikramiyesi gibi bişeydi

Ayrıca söylediğiniz ilkokul ortaokul mezunu meslek mensupları da Maliye Bakanlığı ve iktidarın popülist politikalarının sonucudur. Seçim malzemesidir bir yerde.

Sorması ayıp peki o zamanki birlik başkanı neden zaten ''SM ile SMMM arasında bir fark yoktu iyi oldu'' dedi. Maliye bakanlığı ve iktidar, birliğin görüşünü ve desteğini almadanmı o kanunu çıkardı ? İsterseniz tekrar bir düşünün. Suçu hükümete atması kolay ama bizim birlik dediğimiz yerin başkanı ''sınava bile gerek yok eğitim versek yeterli '' demedimi.

YMM lik dünde maliye bakanlığının vesayeti altındaydı bugünde vesayeti altında olacaktır. Bu yanlış yada doğrudur orası tartışılır ama bu ülkede ne birliğin nede başka bir kurumun bu vesayeti kaldırmaya gücü yetmez.
Bir tarafta 10 yıl SMMM ol sonra git nerdeyse geçmesi imkansız sınavlardan geç al diğer tarafta özel sınavlarda gel geç bunun bir benzeri bir taraftan kafadan staja başlangıcı kazan 3 yıl staj gör sonra yeterlilikde deli proflarla uğraş ego tatmin et diğer tarafta özel sınavlarla 100 kasa hesabını sor belge dağıt ynai al birini vur ötekine

stonhand ' Alıntı:

Sorması ayıp peki o zamanki birlik başkanı neden zaten ''SM ile SMMM arasında bir fark yoktu iyi oldu'' dedi. Maliye bakanlığı ve iktidar, birliğin görüşünü ve desteğini almadanmı o kanunu çıkardı ? İsterseniz tekrar bir düşünün. Suçu hükümete atması kolay ama bizim birlik dediğimiz yerin başkanı ''sınava bile gerek yok eğitim versek yeterli '' demedimi.

İkinci paragraftaki sorularınızın muhatabı ben değilim herhalde, ben birliği ve yönetim kurulu üyelerini de savunuyor değilim aksine, özel smmm sınavları nı hiç tasvip etmiyorum ve karşısındayım.
Birlik bu düzenlemeye olumlu görüş verip, desteklemişse zaten savunulacak bir tarafı da yoktur.

Kotalı bir Birliğin politikaları ve uygulamaları meslek mensuplarının düşüncelerini ne oranda yansıtıyor ne derece meslek mensuplarını temsil ediyor o ayrı bir taştışma konusudur.