fonradar

Kapanış tasdikleri

rıza özbek

Katkı Sunan Üye
Türmobun 147 nolu sirküleri malum yayınlandı. Kapanış tasdikleri ile ilgili sorum olacaktı. Bağımlı çalışanlar değilde büroda bağımsız çalışan arkadaşlar kapanış tasdiklerini yapabiliyor mu? Bu güne kadar incelemelerde kapanış tasdiği yok diye sorunla karşılaşan meslektaş veya mükellef ile karşılaşmadım. Sadece bir uyuşmazlık konusunda mahkemelik olan bir mükellefe kapanış tasdiği olmadığı için mahkeme 450 tl civarında para cezası kesmişti hatırladığım kadarıyla. Siz değerli meslektaşların uygulaması hangi yönde?

Ynt: Kapanış tasdikleri

Selamlar
Tamamına olmasada %60'ına kapanış tasdiği yapıyoruz.Hem yevmiye hem envanter..
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Saygılar

sayın twolf, yevmiye ve envanter defteri için kapanış yaptırıyorsunuz sanırım, yani işletme serbest meslek gibi defterlerinde kapanış tasdikini yaptırıyormusunuzdur herhalde..

yevmiye, envanteri bizim buradaki meslektaşlardan yaptıran şimdiye kadar rastlamadım. Sayın Rıza Özbek in yazdığı gibi sadece mahkemelik durumlarda bu defterin tasdiki aranıyor. Ama 2012 yılından sonra durum değişiyor sanırım. Yani herkesin yaptırması gerekcek.

abdsis ' Alıntı:
twolf ' Alıntı:
Selamlar
Saygılar

sayın twolf, yevmiye ve envanter defterini demi, yani işletme serbest meslek gibi defterlerinde kapanış tasdikini yaptırıyormusunuzdur herhalde..

işletme ve serbest meslek defterlerine kapanış tasdiki yapılmıyor, ama yevmiye ve envanter defterlerine yapılması gerekiyor.

Sayın abdsis kapanış tasdiki yapacaksak sadece yevmiye ve envanter defterlerini yaptırıyoruz.TTK hükmüde böyledir.Diğer defterlerin kapanış tasdikine zaten gerek yoktur.

türmobun yayınladığı sirkülere göre her yıl dasdik edilecek defterlere karar defteri eklendiğinden bahsediliyor. Ayrıca 30/06/2012 tarihde kapanış dastikinden bahsediliyor. 30/6/2012 de 2011 yılı defterlerinin kapanış tasdikinden mi bahsediliyor. önce 31/01/2012 denilmiş daha sonra 30/06/2012 denilmiş.

Selamlar

Sirküleri ben şöyle özetleyebilirim.

* 2011 yılına ait defterlerden yevmiye defteri 31/01/2012, envanter defteri 31.03.2012 tarihine kadar kapanış tasdiki yapılacaktır.(değişiklik yok)
* 2012 yılına ait defterlerin (yevmiye-envanter) kapanış tasdikleri 30.06.2013 tarihine kadar yapılacaktır.
*2013 yılına ait defterlerin açılış tasdikleri 31.12.2012 tariihne kadar yapılacaktır.Bu defterlere ilaveten 2013 yılından itibaren kullanmak üzere ortaklar pay,yönetim kurulu karar defteri,genel kurul toplantı ve müzakere defteri gibi defterlerde yeniden açılış tasdiki yaptıracaklardır.
* "yönetim kurulu karar defteri" ibaresi biraz kafa karıştırıyor.Mesela limited şirketlerde yönetim kurulu yerine ortaklar kurulu ibaresi daha sıklıkla kullanılır.Sirkülerde geçen ibare sanki bu karar defterinin anonim şirketlere özgü olduğunu düşündürebilir..Bana göre burada sadece "karar defteri" kullanılsa daha sade ve anlaşılır olacaktır.
* 2013 yılı için açılış tasdiki yapılan tüm defterlerin kapanış tasdikleri 30.06.2014 tarihine kadar yapılacaktır.

sayın twolf Teşekkürler, iyi özetlemişsiniz, Ancak şunuda belrtelimki ortaklar pay defteri muzareke defterleri gibi defterler sadece şirketleri ilgilendiriyor. ayrıca, '2013 yılı için açılış tasdiki yapılan tüm defterlerin kapanış tasdikleri 30.06.2014 tarihine kadar yapılacaktır' yerine , 2013 yılı için açılış tasdiki yapılan Yevmiye ve envanter defterlerinin kapanış tasdikleri 30.06.2014 tarihine kadar yapılacaktır denilmesi daha doğru olur kanaatindeyim.

abdsis ' Alıntı:
sayın twolf Teşekkürler, iyi özetlemişsiniz, Ancak şunuda belrtelimki ortaklar pay defteri muzareke defterleri gibi defterler sadece şirketleri ilgilendiriyor. ayrıca, '2013 yılı için açılış tasdiki yapılan tüm defterlerin kapanış tasdikleri 30.06.2014 tarihine kadar yapılacaktır' yerine , 2013 yılı için açılış tasdiki yapılan Yevmiye ve envanter defterlerinin kapanış tasdikleri 30.06.2014 tarihine kadar yapılacaktır denilmesi daha doğru olur kanaatindeyim.

Selamlar
gece yarımda ancak o kadar özetleme yapabilmişim :)

Ayrıca sirkülerde aynen şöyle geçmektedir.
"....bu defterlerin kapanış tasdiklerinin ise aynı Yasa hükümlerine göre bu yılı izleyen altıncı ayın sonuna kadar (30 Haziran 2014) yapılması"

"bu defterlerin" demiş,sadece yevmiye ve envantere atıfta bulunulmamış.
ben o şekilde yorumladım.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Sayın abdsis kapanış tasdiki yapacaksak sadece yevmiye ve envanter defterlerini yaptırıyoruz.TTK hükmüde böyledir.Diğer defterlerin kapanış tasdikine zaten gerek yoktur.

burada farklı yazmışsınız.

abdsis ' Alıntı:
twolf ' Alıntı:

burada farklı yazmışsınız.

Bu yorumum şu anki uygulama için geçerlidir ve şu anı düşünerek yazmıştım.2013 yılında tabiki değişecektir.

Ayrıca 2013'e kim ölee kim kala..Şimdilik onun derdine düşmeyelim isterseniz :)

twolf ' Alıntı:
Ayrıca 2013'e kim ölee kim kala..Şimdilik onun derdine düşmeyelim isterseniz :)

haklısınız. o kadar çok mevzuat değişikliği oluyorki. takibinden zorlanıyoruz.