resim

Kapatan Firmaya KDV Ödemesi Çıkması Zorunlu mu?

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
171
Merhaba

İş yerini kapatan firmaya KDV ödemesi çıkması gerektiğini söyleyenler var. Böyle bir şey yasal bir zorunluluk mu?
Kapattığı halde devreden KDV si olan bir firmanın bu devreden KDV ile ilgili yapabileceği bir şey var mı? İadesi veya ilerde bir firma kurarsa o firmaya devreden KDV olarak kullanması gibi bir hakkı olabilir mi?

teşekkürler
saygılarımla
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın öğrenci
işyerini kapatan her firmaya kdv çıkması zorunlu diye bir şey yoktur.Herkesin kendi durumuna göre kdv ödemesi çıkar veya çıkmaz.
Örn:01.01.05 de işe başladın ve masraf yaptın(PTT,Elektrik, Su vs) işler iyi gitmedi işi bıırakmak zorunda kaldın. 15.03.05
sonuçta senin bu giderler den dolayı kdv devri olacaktır.

Örn:Bir firmada uzun süreden beri çalışmakta ve işi terk edecek.Bu firmanın terk aşamasında kdv devri, stok ve diğer çıkış yapması gereken malzemelerin kdv si açısından baktığında kdv devri düşük çıkacaktır ve kdv ödemesi yapmak zorunda kalacaktır.

sonuç olarak.......

Vergi İndirimi
Madde No 29
Kapsam
2. (5035 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle değişen fıkra; Geçerlilik: 01.01.2004, Yürürlük: 02.01.2004) Bir vergilendirme döneminde indirilecek katma değer vergisi toplamı, mükellefin vergiye tâbi işlemleri dolayısıyla hesaplanan katma değer vergisi toplamından fazla olduğu takdirde, aradaki fark sonraki dönemlere devrolunur ve iade edilmez.

İşi bırakma halinde mükelleflerin indirim konusu yapamadıkları katma değer vergisinin iade edileceğine dair söz konusu Kanunda bir hüküm bulunmamaktadır.

--------------
ayrıca terk eden kişinin aynı yıl içerisinde faaliyete başlaması durumunda devreden kdv yi kullanabileceği düşüncesindeyim.
 
Üst