Kar Payı Ödemesi

muku82

Katkı Sunan Üye
  1. GİRİŞ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ("TOBB"), 1 Nisan 2020 tarihinde tüm oda ve borsalara gönderdiği yazısıyla; Ticaret Bakanlığı'nın 31 Mart 2020 tarihli TOBB'a iletilen yazısında COVID-19 virüsü nedeniyle sermaye şirketlerinin öz kaynaklarının korunmasının önemine işaret ettiğini ve kâr dağıtımının sınırlandırılmasına ilişkin alınan kararın, tüm firmalara yapılması istendiğini duyurmuştur.

1. YAZI KAPSAMINDAKİ TEDBİRLER
Ticaret Bakanlığı, Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmeliği'nin ("Yönetmelik") 13(5) maddesi uyarınca şirket genel kurullarında görüşülen gündeme madde ekleme yetkisine sahiptir. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı söz konusu yazısında; sermaye şirketlerinin 2019 yılı hesap dönemine ilişkin olarak gerçekleştirilecek genel kurul toplantılarında gündeme alınacak nakit kâr payı dağıtımı kararlarında aşağıdaki hususlara yer verilmesi talep etmektedir:

• geçmiş yıl kârlarının dağıtıma konu edilmemesi;
  • dağıtım tutarının 2019 yılı net dönem kârının %25'ini aşmaması; ve
  • yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilmemesi.
Buna göre sermaye şirketleri, Yönetmelik'in 13(5) maddesi çerçevesinde Ticaret Bakanlığı'nın bu husustaki yetkisine istinaden 2019 yılı hesap dönemine ait yapacakları genel kurul toplantılarında kâr dağıtımı ile ilgili yukarıda bahsedilen hususları gündeme almaları zorunlu kılınmıştır.

1. SONUÇ
Yazı kapsamında alınan tedbirlerle COVID-19 salgını nedeniyle piyasa şartlarında meydana gelen zorluklar dikkate alınarak sermaye şirketlerinin kâr dağıtımı yapmasının sınırlandırılıp şirket öz kaynaklarının korunması ve olası borca batıklık veya iflas gibi piyasada ödemeler dengesini bozabilecek senaryoların önüne geçilmek istenmektedir.

Arkadaşlar Merhaba,

Bu Kanun hakkında bilgisi olan var mı? Şirket kar payı ödemesi yapmak istiyor ve net karın %25 ni aşıyor. Kar payı ödemesi yapmamız durumunda bunun bir yaptırımı var mı?

Sayın muku82

Kar payı ödemesini

• geçmiş yıl kârlarının dağıtıma konu edilmemesi;
  • dağıtım tutarının 2019 yılı net dönem kârının %25'ini aşmaması; ve
  • yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilmemesi.
şeklinde yapmanız gerekir. Eğer yapmazsanız dağıtılan kar paylarını faizi ile geri istemek zorunda kalırsınız. Ayrıca kar dağıtımından dolayı şirket tarafından ödenecek stopajı geri alamayabilirsiniz.