fonradar

Karakola Kimlik Bildirimi ve SGK Cezası

Sigortalı çalışan bir arkadaşımızın karakola bildirim evrağında işe girişini sehven 2012 yerine 2011 olarak belirtmişiz. SGK da karakoldan gönderilen bilgiyi denetim raporu olarak görüp 1 yıldır kişiyi sigortasız çalıştırmaktan bize ceza kesmiş, 5510 kapsamından da 1 yıl süre ile men edilmişiz.

İşe giriş tarihinde sadece yılı farklılık gösteriyor, karakoldaki evrağın onay tarihi de 2012 yılına ait. Kişi zaten daha önceki dönemde farklı bir kurumda çalışıyordu.

Çalışan imzalı işe girişini ve durumu onayladığını belirtir beyan, antetli kağıda yazılmış itiraz dilekçesi, sgk işe giriş bildirgesi gibi evraklar ile SGK müdürlüğüne ve Karakol'a itiraz dilekçesi vereceğiz. Umarım cezai işlem iptal edilir :/ Böyle bir vaka yaşayan arkadaşlardan konuyla ilgili tavsiyelerini rica ediyorum.

Çok teşekkürler,

Üstat bunu uygulayan varmıdır cezası varmı onuda bilmiyorum ancak çevremde bir sürü meslekdaş var bir tanesi bile bu karakol bildirimini uygulamıyor yani bu işi ne bileni ne duyanıda görmedim ancak bir kaç gündür forumlarda bu konunun adı geçip geçip duruyor

Bir kaç gündür mü.Yılların konusu ve forumlarda sürekli paylaşılan bir konu.Bizim bağlı olduğumuz karakol işi o kadar sıkı tutuyorki ssk dan bile daha fazla denetim yapıyor.Karakolda kimlik bildirimi için görevli memur var arada firmaları dolaşıyor kontrol yapıyor, öyleki geçmiş tarihte tüm personelimizin kimliğini toplayıp beyanlarımızla tutup tutmadığına bakmışlıkları vardır.

Evet, biz de 1 yıldır bu işi düzenli şekilde yapmaya çalışıyoruz fakat SGK'nın daha makul bir şekilde araştırma yapmasını, işyerinden bilgi talep etmesini dilerdim. İlgili itiraz dilekçemizi ve karakolun düzenleme talebini kendilerine ilettik, yine de siz ödemeleri yapın kabul görürsek cezai yaptırımı iptal ederiz tutumu epey moral bozucu.

SGK sadece karakol bilgilerinden değil tüm kamu kurumları, bankalardan bilgi sağlıyor. Bunların bilgi yollamaması SGK kanunu gereği.

Aynısı çalıştığım şirkette gerçekleşti..Burada işe yeni başladım ben başlamadan önce olmuş durum..Anlatımlara göre sadece AY hatası yapılmış.Karakol Evrağına 2 ay geri tarih atılmış yanlışlıkla tabiki.. Karakol'da tabi kontrol etmeden yaptığı için bu direk SGK Gidiyor..Kurumdan 1 yıl mne cezası geliyor..Sonrasında o yanlışlık olan personeli bizde sigortaya götürüp ifade verdiriyoruz rapor tutuluyor.. Ve rapor sonucunda haklı cıkıyoruz...1 yıl faydalanamadığımız süreleri tekrardan İptal ve EK bildirge vererek düzeltiyorlar..

Merhabalar,
Konuyla ilgili başımıza gelen karışık bir durum hususunda görüşlerini alacaktım ben de.
Sezon içerisinde iki personel başvuru için otelimize geldi. Başvurularını aldık, yerleşmeye gittiler. O sırada biz giriş işlemlerini yaptık SGK hariç. Kimlik bildirim formları da hazırlandı. Ancak akşamüzeri işten caydıklarını bildirdiler,işlem yapmadık. Fakat kimlik bildirim formları belgeler arasında kalmış ve emniyete götüren arkadaş bildirim için evrakları götürmüş. Bunu geç farkettik, üç gün sonra çıkış tarihini yazarak emniyette çıkış formunu gönderdik ancak sehven, belgeye üç gün sonrasının tarihini atmışız. Yani sadece başvuru için gelip hiçbir işlem yapmadan giden insanlar için şimdi acaba kimlik bildirim formunda yaşanan karışıklık yüzünden sıkıntı yaşar mıyız?
Aslında mantıksız tabii ama yine de görüşlerinizi almak istedim. Teşekkür ediyorum

istenilen evrak sgk isteyen kurum işyerinin bağlı bulunduğu kolluk kuvveti ,bu işleme böyle bakmak lazım işyeriniz emniyet açısından güvenli olay olmayacak yerdeyse , işçilerde normal sabukalı değilse , işyeri sahibi adli idari sorulturmadan geçmemişse herhangi bir mahkumiyet kararı yoksa hüküm giymemişse fazla sorun çıkacağını zannetmiyorum ,polis güvenliğe bakıyor işçinin sigorta girişini fazla önemseyeceğini zannetmiyorum .
ama siz bir gidin görüşün istedikleri zaman işçi bildirimlerini götürüp verirsiniz ,bir iki defa gidip görüşseniz sonra serbest işçi bildirimleri yaparsanız herhangi bir cezai işlem olacağını zannetmiyorum.
ama yasal olarak süresinde verilmesi gereken bir işlemdir atlamayınız gidip görüşün bağlı bulunduğunuz kolluk kuvveti bu konuda nasıl işlem yapacağınızı size kendi üslubuyla anlatacaktır

istenilen evrak sgk isteyen kurum işyerinin bağlı bulunduğu kolluk kuvveti ,bu işleme böyle bakmak lazım işyeriniz emniyet açısından güvenli olay olmayacak yerdeyse , işçilerde normal sabukalı değilse , işyeri sahibi adli idari sorulturmadan geçmemişse herhangi bir mahkumiyet kararı yoksa hüküm giymemişse fazla sorun çıkacağını zannetmiyorum ,polis güvenliğe bakıyor işçinin sigorta girişini fazla önemseyeceğini zannetmiyorum .
ama siz bir gidin görüşün istedikleri zaman işçi bildirimlerini götürüp verirsiniz ,bir iki defa gidip görüşseniz sonra serbest işçi bildirimleri yaparsanız herhangi bir cezai işlem olacağını zannetmiyorum.
ama yasal olarak süresinde verilmesi gereken bir işlemdir atlamayınız gidip görüşün bağlı bulunduğunuz kolluk kuvveti bu konuda nasıl işlem yapacağınızı size kendi üslubuyla anlatacaktır

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Yukarıda bir arkadaşın da başına gelen olayda, tarihte yapılan yanlışlık sebebiyle iş yerinde epey sıkıntı yasandığı belirtilmiş ve SGK, emniyetten gelen evrakların sistem üzerinden kontrollerini yapıyor, kayıt dışı istihdamı engelleme kapsamında, o sebeple tedirginiz aslında. Olası bir durumda hiç çalışması bulunmayan kişiler için sigortasız işçi çalıştırmış gibi cezai işleme tâbi tutulur muyuz acaba diye. Teşekkür ediyorum yine de ilginize

Bu kanun kaldırılmalı ve işkur ile SGK (çizelge) birleştirilmeli. BES'e de bir çeki düzen verilmeli.

Merhabalar,
Konuyla ilgili başımıza gelen karışık bir durum hususunda görüşlerini alacaktım ben de.
Sezon içerisinde iki personel başvuru için otelimize geldi. Başvurularını aldık, yerleşmeye gittiler. O sırada biz giriş işlemlerini yaptık SGK hariç. Kimlik bildirim formları da hazırlandı. Ancak akşamüzeri işten caydıklarını bildirdiler,işlem yapmadık. Fakat kimlik bildirim formları belgeler arasında kalmış ve emniyete götüren arkadaş bildirim için evrakları götürmüş. Bunu geç farkettik, üç gün sonra çıkış tarihini yazarak emniyette çıkış formunu gönderdik ancak sehven, belgeye üç gün sonrasının tarihini atmışız. Yani sadece başvuru için gelip hiçbir işlem yapmadan giden insanlar için şimdi acaba kimlik bildirim formunda yaşanan karışıklık yüzünden sıkıntı yaşar mıyız?
Aslında mantıksız tabii ama yine de görüşlerinizi almak istedim. Teşekkür ediyorum

Merhaba,
konuyla ilgili bir yorumda ben yapmak isterim, belki fikir verir ve içinizi rahatlatır.

Çalışan kimlik bildirimi ayrı bir şeydir, SGK girişi ayrı bir şeydir. İyiki de o kimlik bildirimi yapmışsınız, akabinde de sehven hemen çıkışı bildirmişsiniz. (2-3 gün sorun olmaz) Zaten bütün işverenler çalışan kimliklerini kolluk makamlarına süresi içinde bildirmeli, bu konuyla ilgili eski bir kanun var ve halen yürürlükte, o ayrı bir konu...
Burada aslında bir bakıma; SGK'nın 5510 sayılı yasa aracılığı ile çapraz denetim yapmasıdır, kaçak istihdamı önlemek adına. Farklı sektörlerde de olur, mesela özel güvenlik sektöründe, aylık 5510 çizelgesi ister Jandarma Komutanlığı veya Emniyet Müdürlüğü.

Aslında turizm sektörü kolluk makamlarıyla bu sorunu çözebilen tek sektör diyebilirim kendi adıma, zira yeni uygulanan KBS online sistemi hem konaklayan hemde çalışan kimlik bildirmeyi çok pratik hale getirmiş Mernis adaptasyonu ile. (Karakola/Emniyete gitmeden bildirim şeklinde)