fonradar

Karakola Verilen Kimlik Bildiriminden Dolayı Sgk Ceza Kesebilirmi

1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre çalışanlar işe başlayıca ve bırakınca karakolun verdiği şifre ile sisteme yükleniyor eskiden kağıt ortamında 3 nüsha kartonlar vardı onları verirdik.Sgk ye tüm kamu kurumlarından bilgi akıyor bu konuda ağustos 2014 ayında yeni, kanun çıkardılar her kurum sgk ye çalışıyor bankada birisi adına para yetiren bile kayıt edilip sgk bildiriliyor acaba ahmeh mehmedin yanındamı çalışıyor diye taranıyor yani kuruma müfettiş alıp işyerilerini dolaşıp durum tesbiti yaptırmaktansa ihbar yolu ile kayıt yapmaya çalışıyorlar galiba maliyeti düşürüyorlar.İçkili yerlerde çalışanlar zaten acil bildiriliyor kurum bunları kayıt dışı varsa ayıklıyor tescik ediyor geç bildirim varsa ceza kesiyor.Bu bilgilerde durumunuzu tekrar değerlendiriniz.

Kanunun yönetmelik hükümlerini Adalet, İçişleri, Turizm ve Tanıtma ve Devlet İstatistik Enstitüsü işlerine Bakan Devlet Bakanlığı yürüttüğü için SGK nın böyle bir ceza verme yetkisinin olmadığı düşünüyorum. Ceza il ilçe emniyeti veya karakol tarafından verilebilir.

jandarma bölgesinde işyeri olan bir mükellefim muhasebeye bildirdiği 5-10 işçinin dışında daha fazla işçi çalıştırmış. jandarma kendiliğinden işçi tespiti yaptı ve ssk ya bildirdi..ssk sı olmayan işçiler üzerinde çok ceza yendi. hatta mükellef şirketin büyük ortağı milletvekili idi

Kanunun yönetmelik hükümlerini Adalet, İçişleri, Turizm ve Tanıtma ve Devlet İstatistik Enstitüsü işlerine Bakan Devlet Bakanlığı yürüttüğü için SGK nın böyle bir ceza verme yetkisinin olmadığı düşünüyorum. Ceza il ilçe emniyeti veya karakol tarafından verilebilir.
Arkadaşım çok iyimsersin senin dediğin sosyal hukuk devletinde mümkün diğer kanunlarla çelişen kanunlar çıkıyor insan haklarına aykırı kanunlar çıkıyor anayasa mahkemesi iptal ediyor iptal edilenen kadar yapılanlar zaten yetiyor yeniden benzer kanunlar çıkıyor maalesef hukuk işlemiyor.Tüm kamu kurumları bankalar ptt sgk ye çalışıyor mecbur tutuyorlar cezası var bir arkadaşınını bankadaki işini göremiyorsun kayda geçiyor.Maalesef ben yaptım oldu devam ediyor.