fonradar

Karaman SMMM Odası Başkanından duyuru; Mali Müşavirler Gözümüz Aydın!

MALİYE BAKANI ile YAPILAN GÖRÜŞMENİN DETAYLARI

Değerli meslektaşlarım?

Karaman mali müşavirler odası olarak Maliye Bakanımıza yaptığımız ziyarette Maliye bakanımız Mehmet ŞİMŞEK ve gelir idaresi başkan yardımcıları ile görüşme sağlanarak bir çok konuda fikir birliğine varılmıştır. Olumlu havada gerçekleşen görüşmemizde Karamanlı Yunus Emre nin özel yapılmış büstü bakanımıza hediye edilmiş, bakanımız da görüşme günü anısına kara kalem çalışması ile yapılan kendi resmini imzalayarak odamıza hediye etmiştir.

Görüşme gündeminde aşağıdaki konular değerlendirilmiştir.

- Aylık verilen BS ve BA formlarının 3 er aylık dönemlerde verilmesinin, maliye hazinesine bir yük getirmediği sadece meslek mensuplarının iş yükünü hafifleteceği belirlenmiş, formların üç aylık dönemlere uzatılması kabul görmüştür.

- 3 er aylık dönemlerde verilen geçici vergi beyannamelerindeki son dönemin kaldırılması maliye bakanımız tarafından da uygun görülmüştür.

- Meslek mensuplarına verilen e-beyan şifreleri ile beyanname göndermekten ziyade, Meslek mensuplarının kendi mükellefleri ile sınırlı olmak üzere mükelleflerin özel durumlarının da görülebilmesi için meslek mensuplarımıza yetki verilmesi konusuyla bakanımız çok ilgilenmiştir.

- Bankaların istediği mali tabloların, bankalarca gelir idaresinden alınmasına olanak sağlayan bir sistemin kurulması için bankalarla da görüşüldükten sonra yapılabileceğini söyledi.

- Muhasebe ücretlerindeki % 18 olan KDV nin % 8 oranına indirilmesi yada tevkifat uygulanması gündeme getirilmiş, Bakanımızda dünya ülkeleri içerisinde kdv oranı en düşük ülkelerden biri olduğumuzu ve şu an için herhangi bir indirim düşünülmediği belirtildi.

- E-mizanların ise yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri ekinde verilmesi kabul görmüştür.

-2010/2 KDV iç genelgedeki uygulama aksaklıklarını bildirdik. Konuyla ilgili çalışma yapılacağını ve bir limit konulacağını ifade etti.

-Basit usule tabi mükelleflerin işlemlerinin esnaf odalarınca yapıldığını mesleğin gerçek sahiplerinin bizler olduğu hatırlatılarak esnaf odalarından bu yetkinin alınmasını istedik.
Bakanımız bu konu hakkında da çalışma yapılacağını söyleyerek görüşme sona ermiştir.
05/04/2011

Oda başkanı
Ali ANKARALI

Ynt: Karaman SMMM Odası Başkanından duyuru; Mali Müşavirler Gözümüz Aydın!

Merhaba ;

05 04 2011 tarihli yazının neresinde kalıyor göz aydınlığı anlayamadım.???

bir an heyecanlandım iyi bir şeyler oluyor diye. sonra güldüm halime. :D

Bu husus, 05.04.2011 tarihinde bir çok meslektaşımız tarafından sevinçle karşılanmıştı.
Sanırım siz bu haberi vermekte 1 yıl kadar geç kaldınız.
Diğer tarafdan Bakanlık bu hususu sümen altı etti.
Herkes şartlara uyum sağlamaya çalışıyor :)
Kimi Psikolog'da, kimi stres nedeniyle çeşitli hastalıklar yaşıyor.

yok geç kalmadım.. Tam tersine bu sözler bir sene evvel verilmişti.
sadece bu sözler tutulmadı, bende bir kez daha gündeme getirmek istedim..
dikkat çekmek adına.