fonradar

Kararsızım. YMM ve SMMM büyüklerim yardımcı olun lütfen

Dokuz Eylül Üniversitesi,iktisat bölümden yeni mezun oldum. Aralıkta askere gideceğim. kendimi insan kaynaklarında, iş hukukunda, sosyal güvenlik hukukunda geliştirdim. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Uzmanlığı eğitimini tamamladım ve kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum. Hatta şu anda yönetim danışmanlığı üzerine (Çalışma Hukuku&İnsan kaynakları) faaliyet gösteren bir firmada staj yapıyorum.
Ancak bu stajla insan kaynaklarından biraz soğudum. Ve eş zamanlı mali müşavirlik, bağımsız denetim gibi konular ilgimi çekmeye başladı. seneye bi aksilik olmazsa "mali hukuk" üzerine dokuz eylül de master yapmayı düşünüyorum. 2.senesinde de smmm staj başlatma sınavını kazanıp stajımı başlatmak istiyorum. ancak isteğim şu ki ben büroda değil, bağımsız denetim firmalarında staj yapmak istiyorum. sanırım böyle bi hakkım varmış.

merak ettiğim;
-bağımsız denetim firmaları (big4 lar özellikle) dokuz eylülü üniversiteden sayıyorlar mı? Girme şansım ne kadar?
-konuyla ilgili hiç bir şey bilmeyen birinin mali müşavirlik için ya da denetim firmaları için neler yapması gerekir?
-tavsiye edebileceğiniz başka şeyler var mı?

Şimdiden teşekkür ederim...
Saygılarımla

Ynt: Kararsızım. YMM ve SMMM büyüklerim yardımcı olun lütfen

merhaba ,
soruya soruyla karşılık vermek hiç huyum değildir fakat yazınızda birşey dikkatimi çekti .
neden insan kaynakları'ndan soğudunuz bir sakıncası yoksa öğrenebilirmiyim _?

Evet, sorumun cevabı değil ama :) Bana çok basit geldi ve işe alımdan,eğitimden, kişilik envanterlerinden, performans ölçme-değerlendirmeden, yasal mevzuatlara kadar her işi gördüm burda nasıl yapılacaklarını. Ancak yasal mevzuatlar hariç bana çok sıkıcı geldi, hepsi bu... Sıkıcılığı da bana biraz basit gelmiş olmasından gerek... İlerde mesleki tatminsizlik yaşamak istemiyorum. Olay budur ;)

Haklısın, insan kaynakları uzmanlık gerektirsede, SMMM lik mesleğinin küçücük bir parçası sonuçta. Bu konuda uzman olmayan SMMM ler kendi bilgi birikimleri ile bu işi rahatlıkla götürebiliyorlar.
Sonuçta mali işler bir okyanus. Bunun her aşamasını bilmek mümkün değil, hatta imkansız. Belki böyle küçük dallarda uzmanlaşmak en iyisi ama, SMMM mesleğinin içine girilincede bütün konularda ister istemez bilgi sahibi olunabiliyor. Sonuçta Türkiye'de kendini ispat etmiş bir fakülteden mezunsun. Bölümün gereği denetim veya brokerlik konularında uzmanlaşman senin yararına olacaktır, benim düşüncem bu.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için... Nerden başlıyacağımı bilsem bir de, süper olacak... Sizin bu konuda bilginiz, paylaşmak istdiğiniz, "öncelikle bunları yapmalısın" diyebileceğiniz bir şeyler var mı?

mihenq ' Alıntı:
Evet, sorumun cevabı değil ama :) Bana çok basit geldi ve işe alımdan,eğitimden, kişilik envanterlerinden, performans ölçme-değerlendirmeden, yasal mevzuatlara kadar her işi gördüm burda nasıl yapılacaklarını. Ancak yasal mevzuatlar hariç bana çok sıkıcı geldi, hepsi bu... Sıkıcılığı da bana biraz basit gelmiş olmasından gerek... İlerde mesleki tatminsizlik yaşamak istemiyorum. Olay budur ;)

teşekkür ederim :)

tabiki ileride tatminsizlik yaşayacağınızı düşünüyorsanız ve şimdiden ısınamadıysanız bencede farklı bir meslek seçimi iyi bir tercih olabilir .

DERİN_34 ' Alıntı:
mihenq ' Alıntı:

teşekkür ederim :)

tabiki ileride tatminsizlik yaşayacağınızı düşünüyorsanız ve şimdiden ısınamadıysanız bencede farklı bir meslek seçimi iyi bir tercih olabilir .

Rica ederim :)
Sizin benim sorularıma cevap verebilme ihtimaliniz var mı Derin_34? :) Bilginiz dahilindeyse tavsiyeleriniz merak ederim.

Merhaba,

İzmir' de bulunan denetim alanındaki büyük, kurumsal firmalarda bir süre staj yapabilirsiniz. Yabancı denetim firmalarından ziyade yerel olan firmalarda staj yapmanızı tavsiye ederim. Hem vergi hem bağımsız denetim süreçlerini daha iyi görebilirsiniz.

Şimdiden başarılar.

smmm stajı olmadan yerli-yabancı bağımsız denetim firmalarına girmek mümkün mü peki?
bi de bu denetim firmalarında staj yaptığımda alacağım para asgari ücret seviyesinde değildir işalla??? :-\

mihenq ' Alıntı:
smmm stajı olmadan yerli-yabancı bağımsız denetim firmalarına girmek mümkün mü peki?
bi de bu denetim firmalarında staj yaptığımda alacağım para asgari ücret seviyesinde değildir işalla??? :-\

Yabancı denetim firmalarını bilemem ama yerlilerden çok fazla beklenti içinde olma. Bir yeminlinin yanında çalışmak için belge sahibi olmanız veya staja başlamanız gerekmez, ancak denetim işinin de insan kaynaklarından çok farklı olduğunu düşünmeyin, sonuçta denetimde de belli normlar vardır ve bu normların dışında bir aksiyon bulamazsınız.

Evet illa ki belli normlar vardır, ancak ik kadar kolay bir şey olduğunu sanmıyorum. En büyük artısı da önünün çok açık olması... ik cıların bu kadar çabuk yükselebilme ihtimalleri pek yoktur, en azından denetim kökenlilere göre... ;)

Ee yok mu başka tavsiyede bulunabilecek bir yardımsever :)

4 buyukler icin iyi bir ingilizce bilgisi gerekli ve yeni mezun istiyorlar. Okulunu neden adam yerine saymasinlar anlamadim gayet iyi bir Universite. Yalniz reklam a girmezse Izmir de iyi bir denetim firmasi var SUN diye. onlara da cv ni gonder istersen.