Kariyer Planı Ve Muhasebe

Merhaba dostlar. Ben 29 yaşında Marmara Üni İktisat mezunu şu an ülkenin büyük holdinglerinden birinde muhasebe biriminde çalışan bi meslektaşınızım. Stajımın bitmesine de 1 yıl gibi bi süre kaldı. Aslında okuldayken aklımda hiç muhasebe yoktu ama hayat bizi buralara getirdi. Ünide hep bankalarda staj yaptım ama o ortamlar da bana çok baskıcı ve stresli geldi devam etmedim. Bir yandan da aklımda finans ya da bütçe raporlama birimleri duruyor. Sizce geleceği en sağlıklı birim hangisi? Muhasebeden devam etmeli miyim yoksa diğer iki birimde yeni bir maceraya mı atılmalıyım? Hedeflerim yüksek ama hayatta bazı yaşananlardan dolayı mesleğe de biraz geç atıldım. Tecrübem 3 yıl falan. Fakat çoğu çalıştığım yerde fatura kayıtları ve bazı diğer işlerle ilgilendim. Vergi tarafına henüz geçiş yapamadım. Dışarıdan da kendimi geliştirme çabasındayım. Mesela vergi konusunda eksiklerimi nasıl tamamlayabilirim? Tevkifat vs konusunda da yani komple mevzuatlar konusunda da eksiklerim mevcut. İşyerinde bu alanlar için şu an fırsat verilmediği için kendim yapmam gerekiyor. Mevzuatlar çok uzun. Bunları tek tek okuyarak mı ilerlemeliyim? Tfrs vs nasıl öğrenebilirim? Nereden başlamam gerektiğini bilemiyorum. Muhasebede şimdiki aşamada hangi alanlara ağırlık vermeliyim? Fatura kayıt vs keyifli ama beni tatmin etmiyor. Sap kullanıyorum. Onda da uzmanlaşma hedefindeyim. Biraz uzun oldu ama kafam gerçekten çok karışık :)

Merhaba dostlar. Ben 29 yaşında Marmara Üni İktisat mezunu şu an ülkenin büyük holdinglerinden birinde muhasebe biriminde çalışan bi meslektaşınızım. Stajımın bitmesine de 1 yıl gibi bi süre kaldı. Aslında okuldayken aklımda hiç muhasebe yoktu ama hayat bizi buralara getirdi. Ünide hep bankalarda staj yaptım ama o ortamlar da bana çok baskıcı ve stresli geldi devam etmedim. Bir yandan da aklımda finans ya da bütçe raporlama birimleri duruyor. Sizce geleceği en sağlıklı birim hangisi? Muhasebeden devam etmeli miyim yoksa diğer iki birimde yeni bir maceraya mı atılmalıyım? Hedeflerim yüksek ama hayatta bazı yaşananlardan dolayı mesleğe de biraz geç atıldım. Tecrübem 3 yıl falan. Fakat çoğu çalıştığım yerde fatura kayıtları ve bazı diğer işlerle ilgilendim. Vergi tarafına henüz geçiş yapamadım. Dışarıdan da kendimi geliştirme çabasındayım. Mesela vergi konusunda eksiklerimi nasıl tamamlayabilirim? Tevkifat vs konusunda da yani komple mevzuatlar konusunda da eksiklerim mevcut. İşyerinde bu alanlar için şu an fırsat verilmediği için kendim yapmam gerekiyor. Mevzuatlar çok uzun. Bunları tek tek okuyarak mı ilerlemeliyim? Tfrs vs nasıl öğrenebilirim? Nereden başlamam gerektiğini bilemiyorum. Muhasebede şimdiki aşamada hangi alanlara ağırlık vermeliyim? Fatura kayıt vs keyifli ama beni tatmin etmiyor. Sap kullanıyorum. Onda da uzmanlaşma hedefindeyim. Biraz uzun oldu ama kafam gerçekten çok karışık :)
Merhaba,

Ben sadece buyuk veya yabanci sirketler icin cevap verebilirim.

Muhasebe ve verginin en buyuk avantaji eger ileride SMMM olup kendi buronu acmayi dusunursen olur.

Onun disinda, buyuk sirketler icin muhasebe departmani veri girisi icin kullanilir ve kariyer olanaklari daha azdir. Daha cok calisir, daha az maas alir, daha gec terfi olurlar. Sirket icinde camdan duvarlara carparlar. Yonetim tarafindan isi bilmedikleri dusunulur. (yanlis anlasilma olmasin, muhasebe degil, ticareti yani sirketin nasil calistigini, nasil para kazandigini, stratejisini, gelecek planlarini vs).

Butce ve raporlama:
Muhasebeye gore daha avantajlidir. Sirketin stratejisi ve planlari hakkinda surece dahil olduklari icin daha cok bilgi sahibi olurlar. Genelde butce sirasinda mudur/direktor/vp pozisyonundaki kisiler ile calistiklarindan sirket icinde daha bilinir olurlar. Performans degerlendirme sureclerinde (butce vs gerceklesen) ilgili yoneticilerden sirketin yasadigi sorunlari ve cozum onerilerini dinlerler ve degerlendirirler. Dolayisi ile ust pozisyonlara gecme sanslari muhasebeye gore biraz daha fazladir.

TFRS yi cok iyi sekilde, muhasebenin de mantigini ve amacini iyi bilmen gerekir.

Not: Butce ve raporlamada sadece kendi basina sana gelen excel dosyalarini konsolide edecek isen, diger departmanlarla ve yonetimle yapilan toplantilara katilmayacaksan yukarida saydigim avantajlar gecerli olmayabilir.

TFRS : Ingilizcen var ise IFRS ogrenerek baslayabilirsin. ACCA ve kimi diger kurumlarin sertifika programlari, calisma setleri var. Sertifika al demiyorum, ama kaynaklarini oku, testlerini coz. Konuya daha fazla hakim olunca kirmizi kitabi okuyabilirsin. Her teknik maddeyi bilmen gerekmiyor, karsina cikacak durumlari bil yeter.
TFRS’yi sonra kolayca ogrenirsin.

Not : Butce ve raporlama sonrasi SMMM de olsan ofis acamazsin. Daha dogrusu ofisini acarsan ama muhasebe ve vergiye uzak kalacagin icin aradaki farki kapatmak kolay olmaz. Artik sadece beyaz yaka olarak calisirsin. Muhasebe departmaninda ileride kendi isini yapma sansin olur. (Tum kayitlara ve uygulamalara vakif isen)