Karşılıksız Çek Hakkında

İyi günler;
Öncelikle sitede yeni olduğum için konuyu tam olarak nereye açacağımı bilemedim. Sorum hem muhasebe kaydı ile ilgili hem de olayın işleyişi ile ilgili olduğundan buraya açmanın doğru olabileceğini düşündüm. Yanlışlık yaptıysam özür dilerim.
Soruma gelecek olursak; A firması olarak müşteri çekimizi B firmasına ciroladığımız çek karşılıksız çıkmış ve B firması da arkasını yazdırmıştır; çekin teminat bedeli olan tutarı da bankadan almıştır. Akabinde çeki bize iade etti biz de geri kalan tutarı havale yaptık.
Sormak istediğim B firmasının bankadan teminat olarak aldığı tutarı muhasebe kayıtlarımız da nasıl yapmalıyız?
Ya da bu işlemle ilgili olarak nasıl bir süreç izlemek daha doğru olur?:confused::confused:
Şimdiden teşekkür eder; iyi çalışmalar dilerim.

Kardeş sen ciro yaptığın firmaya çek garanti bedelini aldığı için o tutardan düşüp kalan tutarı bankadan havale yapacaksın.ve çeki aldığın yerin çeki karşılıksız çıktığı için o firmayı da sen kayıtlarında borçlandıracaksın.

Çekin iadesi yapıldı. Çekin tutarı kadar bize havale yapıldı.(bizden önce 3-4 tane daha ciro var. bu nedenle çek tutarı kadar havale yapıldı bize.)
Bizde ciroladığımız yere çekin garanti bedelinden sonraki kısmını havale yapmışız. Ciroladığımız firma da banka yasal yükümlülük bedelini + bizim havalemizi alarak bizim borcumuzu kapatmış oluyor. Sorum şu; bu yasal yükümlülük bedeli olan ve ciroladığımız firmanın bankadan tahsil etmiş olduğu tutarla ilgili olarak nasıl bir işlem yapmam gerekir ki mutabakat sağlayabileyim. sonuçta ciroladığımız firma çekin bedelini(garanti+havale) almış ve bu çek bizim borcumuza istinaden verilmiş.
garanti bedeli ile ilgili nasıl bir muhasebe kaydı ya da yasal yol izlenmeli.

nguroy

Tanınmış Üye
Garanti bedeli çekin borçlusu tarafından banka hesabından ödenmiş demektir. Bu durumda garanti bedelinden kalanı size havale tmesi gerekirdi. Çünkü garanti bedeli alacaklıya zaten banka tarafından ödenmiştir..
Siz de garanti den kalan tutarı alacaklı firmaya garanti bedelini de çekin borçlusuna iade edin.

Rakam versem sanırım daha kolay anlayacağım ya da anlatacağım.
Bize gelen çek 3000 tl.lik bir çek ve bu çeki de biz başka bir firmaya ciroladık. çek karşılıksız çıkınca ciroladığımız firma(A firması) da bankadan 1200 tl almış. biz de 1800 tl havale yaptık. sonuç olarak A firması 3000 tl aldı. Çek bize iade edilince biz de geri gönderdik ve karşılığında bize de 1800 tl geldi. sormak istediğim bizim borçlu olduğumuz firma 3000 tl.lik çekin karşılığını aldı lakin arkası yazıldığı ve teminatı ödendiği için biz 1800 tl havale yaptık. bu aradaki 1200 tl.lik fark ile ilgili olarak nasıl bir işlem yapmalıyım ki; alacaklı olan ve de çeki yazdıran firma ile mutabakat sağlayayım; çekin bedelini alıp bizim carimizden düşmüşler

nguroy

Tanınmış Üye
Çeki siz aldığınız zaman yaptığınız kaydın tersini yapın öncelikle çekin iadesi sağlnmış olsun. Daha sonra gelen 1800 tl yi kimden aldıysanız onu alacaklandırıp ödediğiniz firmayı da borçlandırın iş bitisn. Bu işler biraz eşitlik mantığı kullanılırsa çok da zor şeyler değil.

Sanırım yanlış ifadeler kullanıyorum. Derdimi anlatmadım. 3000 tl.lik çekin iadesi yapılmış. 1800 tl havale yapılmış. bunlarla ilgili işlemler de yapılmış.
Sadece 1200 tl.lik bankanın yasal yükümlülük bedeli ile ilgil nasıl bir işlem yapmam gerekir ki borçlu olduğum (çeki verdiğim) firma ile mutabakat sağlayabileyim.
şöyle düşünün firma benden çeki aldı ve çekin karşılığı olan 1200 tl yi bankadan 1800 tl.yi de benden aldı 3000 tl tahsilat yapmış oldu; çeki iade etti. çekin iadesi ve havale işlemleri yapıldıktan sonra açıkta 1200 tl kalıyor. bununla ilgili nasıl bir işlem yapmalıyım. Asıl problem yaşadığım nokta burada.

nguroy

Tanınmış Üye
Sanırım yanlış ifadeler kullanıyorum. Derdimi anlatmadım. 3000 tl.lik çekin iadesi yapılmış. 1800 tl havale yapılmış. bunlarla ilgili işlemler de yapılmış.
Sadece 1200 tl.lik bankanın yasal yükümlülük bedeli ile ilgil nasıl bir işlem yapmam gerekir ki borçlu olduğum (çeki verdiğim) firma ile mutabakat sağlayabileyim.
şöyle düşünün firma benden çeki aldı ve çekin karşılığı olan 1200 tl yi bankadan 1800 tl.yi de benden aldı 3000 tl tahsilat yapmış oldu; çeki iade etti. çekin iadesi ve havale işlemleri yapıldıktan sonra açıkta 1200 tl kalıyor. bununla ilgili nasıl bir işlem yapmalıyım. Asıl problem yaşadığım nokta burada.

Siz yazdığımı bir daha okuyun isterseniz. Çekin iadesini alırken yaptığınız kayıtların tersini yaparak kapatın.
Yani çekle ilgili hesaplarda bakiye kalmasın.
Aldığınız 1800 tl yi
102 hesap B 120 /130/330 hesap alacak şeklinde kayıt yapın
Ödediğiniz 1200 tl için de 120/130/330/336 hesap B, 102 hesap A şeklind ekayıt yapın.
Açıkta kalan var mı?

320.01 benden alacaklı firma olsun ben bu firmaya çek ciroladım;
320.01 3000 (B)
101 3000(A)
------------------------

çek arkası yazıldığı ve banka yasal yükümlülüğü olan 1200 tl tahsil edildiği için çekin bedeli 1800 tl oldu.
çekin iadesi yapıldı. karşılığında da 1800 tl havale yapıldı. (1800 tl.de bana çeki veren firmadan geliyor bana çeki veren firma da ciroluyor, asıl sahibi değil)
101 3000 (B)
320.01 3000(A)
-----------------------
320.01 1800(B)
102 1800(A)
----------------------
bu kısma kadar kayıtlar doğru sanırım.
Benim takıldığım nokta. benim ciroladığım firma yani 320.01 benden 1800 aldı; bankadan da 1200 tl aldı ve bu sayede benim borcum olan 3000 tl.yi kendi bünyesine almış oldu.
Lakin bende 1200 tl.lik bir işlem meydana gelmediği için bu 1200 tl.nin adını ne koymalıyım ki kayıtlara alabileyim.:banghead::banghead:

Son düzenleme:

merkür2

Tanınmış Üye
320-> 1200
120-> 1200
Açıklamayada "xx nolu karşılıksız çek banka yasal yük.ödemesi" yazabilirsiniz.