fonradar

Kasa Adat ve Cari Hesap Adat Hesaplama Hk.

perol

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,
Kasa Adat ve Cari Hesap Adat hesaplama konusunda bilgisi olan varmı ayrıntılı olarak mantığı hakkında bilgi verirseniz çok memnun olacağım

İyi Çalışmalar
Pınar EROL
SMMM

R.SEMA SİNANGİL' Alıntı:
Her iki adat hesabı excel formatında e-mail adresine gönderilmiştir

Sevgili Arkadaşım senden excel.de yapmış olduğunuz bu adat formatını bana da göndermeni rica etsem çok şey mi istemiş olurum.

teşekkürler iyi çalışamlar

Gürol BAĞCI
Smmm.

Rica Etsem Sitede Yayınlar veya Bana da Gönderir misiniz?

Merhabalar Sayın R Sema Sinangil;

Bu yoğun iş temposu içinde biraz zaman ayırır ve çalışmanızı forumda yayınlar veya bana da mail gönderirseniz minnettar kalacağım size.

Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar, hoşçakalın.

sema hanım çalışmanızı forumda yayınlayabilirmisiniz veya bana da mail atarmısııız
teşekkür ederim

R.SEMA SİNANGİL' Alıntı:
Her iki adat hesabı excel formatında e-mail adresine gönderilmiştir
Sayın SİNANGİL, ilgili dosyaları eğer bana gönderirseniz tüm arkadaşların size mail adreslerini göndermelerine gerek kalmadan dosyalara ulaşmalarını sağlayabilirim, örnek uygulamayı stajyerlere yönelim bölümde başarı ile uygulamaktayız.İlgizili dosyaları [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Ynt: Kasa Adat ve Cari Hesap Adat Hesaplama Hk.

Kasa ve ortak cari hesabına adat uygulanması aslında aynı mantıktan yola çıkılarak varılan bir sonuç. Her iki durumda da işletmenin kaynaklarının ortak tarafından çekildiği varsayımıyla, ilgili tutara işletmenin kullandığı en yüksek faizli kredinin faizinden az olmamak üzere TC. Merkez Bnk. reeskont oranı kadar bir faiz uygulanmakta ve gelir olarak işletme hesaplarına alınmaktadır. Buradaki incelik, dağıtılmamış geçmiş yıl karı olup olmadığı hususu. Dağıtılmamış geçmiş yıl karı olmayan durumlarda örtülü kazanç dağıtımından söz edilemeyeceğinden hareketle adata gerek olmadığı yönünde görüşler var ama trasfer fiyatlandırması düzenlemesi bu görüşün geçerliliğini en azından pratikte ortadan kaldırdı. Her durumda ilişkili kişilerin firmadan para çekmesi söz konusuysa adat uygulanacak.

Ynt: Kasa Adat ve Cari Hesap Adat Hesaplama Hk.

Yıl sonun geldiği nasılda belli oluyor :)

İncelemesiz defter kapanması dileğiyle...