fonradar

Kasa Fazlasına Ne Yapmalı?

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Kasa bakiyesi 400.000 ytl civarında bu fazla yı nasıl indirebilirim tabi normalde kasada 10.000 ytl civarında para var yani g.resmi işlerden dolayı bu kadar şişmiş kasa ne yapmalıyım ortağa çıkmaktan başka ne yapabilirim nasıl indirebiliriz kasanın bakiyesini veya başka ne önerirsiniz
Teşekkürler

Ynt: Kasa fazlasına ne yapmalı?

Fiktif fatura alın ödeme yapın ama tevsik sınırına dikkat edin. Bir kısmını da ortağa çıkabilirsiniz yine tevsik sınırı önemli.

Muhasebe ve Muhasebenin temel ilkeleri , Kanunlar ve uygulamalar hakkında pekçok kişinin başvuru yaptığı bir web sitesi olma özelliği taşıyan ALOMALİYE forum sayfalarının bu ve buna benzer soruların sorulmaması gerektiği konusunda kural koyması gerektiğine inanıyorum.ALOMALİYE artık bir markadır ve misyonu bellidir.

Herkesin mevzuatı öğrenmek için girdiği forum sayfalarından nasıl vergi kaçırılır, maliye nasıl kandırılır bunun için yöntemler nelerdir vb. soru ve bu sorulara uzmanlardan verilen cevaplarla karşılaşması şok etkisi yaratacaktır.Şahşen ben şok oldum.Şahsi düşüncelerim bu yöndedir.

Herkese saygılar

hakketen ya ,bu nasıl bi çözüm önerisi,
fiktif fatura alın ne demek?
bu sahtekarlık olmazmı?
hadi faturayı aldın,kasayı düzelttin diyelim.sonuç olarak 400.000.00 ytl den bahsediliyor. bilançodaki bütün kalemlerde bu kadar oynama olacak. 153, 600, 621 bu hesapların sonu ne olacak.yada hadi diyelim mal değilde gider faturası aldın.bu çıkan kârı tamamıyla yok edecektir.

Ben devletin memuru değilim. GİB başkanı, denetleme memuru, hesap uzmanı, maliye müfettişi değilim.

Bugün hangi meslektaşımız mükellefin istediği kadar vergi çıkarmıyor?

Bir arkadaşım yardım istemiş bende düşüncemi söylemişim. Burası MB resmi sitesi değildir.
Limseyi bağlamaz söylediklerim. Sadece paylaşımdır.

Şok olmanızı da ben yadırgadım.

sayın basar003
ben g.resmi işi olan firmada çalışırken patronuma diyemiyorum 'resmi olmayan 1 ytl bile iş olursa ben burda çalışmam' ama sizin çalıştığınız yerlerde tüm işlemler resmi 1 kuruş bile g.resmi değil ise ve böyle olmazsa çalışmıyorsanız bravo size ya zenginsiniz yada neyse siz başka bir dünyada yaşıyorsunuz herşey toz pembe

konuyu başka yönlere çekmeyin lütfen.burada cevap yazıyorsak eğer,doğrunun bulunması için herkes görüşünü söylüyor.
kasada fazla para varsa eğer sürekli satış faturası kesilerek kasaya giriş yapılmış.
bunun karşılığında ise alışlar sanırım faturasız gerçekleştiği için para çıkışı yapılamamış.benim anladığım olay bu.

Sn. Yavuz;

Sanırım soruyu dikkatli okumadan hemen cevaplama gayreti içersindesiniz. Fikrinize saygım var . Ancak kasada olan para fiktif yani kayden 400,000 ytl var gerçekte ise 10,000
buna çözüm arıyor arkadaşım.

Bir çözüm daha var tabi.
Şirket patronu verir 390,000 ytl siz de banka yatırırsınız olur biter. ;D

serpil hanım inanın anlamadım bankaya nasıl çıkış yapılacak hadi yaptık 300.000 ytl bankada mı tutacağız ortada öyle bir para yok zaten kafadanda bankaya yatırmadan heralde bankaya çıkış yapamayız
Yinede öneri belirten herkese teşekkürler
g.resmi yada yasallık dışında yani gerçek hayatta olan muhasebe konusunda yani pratikte bu gibi şeyler herkesin başına geliyordur bu konular sanki yokmuş gibi birbirimizi kandırmayalım bizler muhasebeciyiz yanlış yapılan işleri en düzgün hale getirmek bizim işimiz
Hoşçakalın

kasadaki bu fazla para aslen kasada değil ortaklardadır, vergi kanunları uyarınca usule uygun olrak ortaklar bu parayı şirkete ödeyebilirler, ödemezlerse dönem sonundaki kasada fazla için adatlandırma yapmanız ve ortağa bunu fatura etmelisiniz + %18 kdv hesaplamayı unutmayınız.Aksi halde incelemeye girdiğiniz takdirde hem faiz geliri hemde kdv açısından vergi ziyaı cezasıyla karşılaşabilriisiniz.

Saygılarımla
Ramazan AKKAYA
S.M.M.M.

olmayan bir paradan bahsettiğimizin farkındayım. para çıkışlarınız faturalı olmadığı sürece bu sorun çözülmez.

ben soruyu okudum okumasınada , bazı arkadaşlar kırıcı olduğunun farkındamı acaba?
benim hemen cevap verme gibi bir gayretim yok.bilgim yada önerim varsa elbetteki forumda yer almak isterim.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
olmayan bir paradan bahsettiğimizin farkındayım.benimki sadece zararsız bir öneriydi.
hesapları fiktif faturayla birbirine sokmaktansa,bankada para var gözüksün.tabi buda çözüm değil ama. para çıkışlarınız faturalı olmadığı sürece bu sorun çözülmez.

ben soruyu okudum okumasınada , bazı arkadaşlar kırıcı olduğunun farkındamı acaba?
benim hemen cevap verme gibi bir gayretim yok.bilgim yada önerim varsa elbetteki forumda yer almak isterim.

Kasada ki fiktif mevcudun kayıt dışı ödemelerden kaynaklandığı aşikar zaten. Devletin bile Örtülü ödeneği var. Maliye Bakanımız bile naylon faturadan yargılanmış. Kayıt dışılık her ülkede var ve olmaya devam edecek. Nerden buldun yasasının ülkeyi krize sürüklediği unutulmuş sanırım.

Forum üyelerinin aşağı yukarı hepsi meslek mensubu ve herkezin bir kaç müşterisinde aynı problem vardır. Yok diyenin samimi olacağını düşünmüyorum. Sayın Güroy forumun üstadlarından birisi verdiği cevap alışılagelmiş değil ama bu soruya da verilecek başka bir cevap olduğunu sanmıyorum.

Bu sorunun cevabı şu olmalı 400.000 YTL 'yi örtülü kazanç olarak değerlenirin ortaklara dağııtın sonra 60.000 YTL stopaj ödetin, kar dağıtımı yapıp ilave ortaklara gelir vergisi ödetin. Bunu yaptırabilmek için Vergi denetmeni olmanız gerekir. Muhasebeci değil.

Bu kadar çok kasa fazlası olduğuna göre ya kayıt dışı çalışan var yada kar dağıtımı yapılmamış. Yeni teşvik kanunu kapsamına giren fiilen çalışmayan ama çalıştı gösterilecek personel alımı yapılabilir.(SGK yakalanmadan.) Ort kar dağıtımı yapılabilir.

nguroy ' Alıntı:
Ben devletin memuru değilim. GİB başkanı, denetleme memuru, hesap uzmanı, maliye müfettişi değilim.

Bugün hangi meslektaşımız mükellefin istediği kadar vergi çıkarmıyor?

Bir arkadaşım yardım istemiş bende düşüncemi söylemişim. Burası MB resmi sitesi değildir.
Limseyi bağlamaz söylediklerim. Sadece paylaşımdır.

Şok olmanızı da ben yadırgadım.

Sayın Ngroy
Alomaliye sitesinin marka kalitesini ve misyonunu ,sitenin moderetörü olarak başta sizin düşünmeniz gerekir.
Gördüğüm kadarı ile S.M.M.M Belgesine sahip görüş ve önerileri dikkate değer, genç arkadaşlara örnek olacak bir kişiliksiniz.Dolayısı ile çok daha acil cevap bekleyen konular dururken "nasıl vergi kaçırırım" gibi bir soruya,en önce sizin cevap vermenizi yadırgadım ve gerçekten şok oldum.Bana göre ruhsat sahibi biri olarak sizin bu tip sorulara genel ortamda cevap vermeye imtina etmeniz gerekir.kişiye özel mailler atarak çok daha detay elbette anlatabilirsiniz.
Bırakın kim cevaplarsa cevaplasın.Dediğim gibi şahsi kanaatim bu yöndedir ,çok ince veya yanlış düşünüyor olabilirim..

Kızıldereli ' Alıntı:
sayın basar003
ben g.resmi işi olan firmada çalışırken patronuma diyemiyorum 'resmi olmayan 1 ytl bile iş olursa ben burda çalışmam' ama sizin çalıştığınız yerlerde tüm işlemler resmi 1 kuruş bile g.resmi değil ise ve böyle olmazsa çalışmıyorsanız bravo size ya zenginsiniz yada neyse siz başka bir dünyada yaşıyorsunuz herşey toz pembe

Sn.Kızılderili
Elbette sizinle aynı dünyada yaşıyor ve kendi halinde çok zengin olmayan biriyim,ayrıca hayat toz pembe değil...
Uyarı ve düşüncelerim zaten sizin için değil meslektaşımız Ngroy'a..Belkide fazla deneyim sahibi olmanın verdiği yaklaşımdır.

Sen hiç maillerin takibi sonucu elde edilen IP numarasından kullanılan bilgisayarın bulunuşunu,bulunan bilgisayardan hangi adresteki şirkete ait olduğunu, sonrada o şirkete gümrük muhafaza ve eş zamanlı mali polis baskını yaşadınmı ...?
ben yaşadım.

veya sen biliyormusun yapılan ihbarlar sonucu ,ihbarın gerçek çıkması durumunda kaçırılan verginin %10 nun ismi açıklanması şartı ile ihbar edene ödül olarak verildiğini, pek çok kişinin bu işi meslek edindiğini..?
Benden sizede tavsiye bu tür sorularınızı uluorta sormayın..!!!

Evet burası özgür bir platfom siz soru sormuşsunuz birileri cevaplamış,Kimseyi bağlamaz söylediklerimiz Sadece paylaşım için.
Dediğim gibi belki çok ince düşünüyor belkide yanlış düşünüyorumdur.

sn basar03 ve sn serpil yavuz bravo sizlere yani siz herşeyi dört dörtlük yapıyorsunuz öylemii

1.Mükellef kira beyanını tam bildiriyor demi örn.3000 ytl kira verdiği yeri 750 ytl göstermiyor sanırım
2.Kdv ödemesi çıktığı zaman hiç aramıyorsunuz mükellefi direk ödüyor öylemi
3.Geçici dönemi mükellef le ortak bi rakamda uzlaşmıyorsunuz öylemii
4.Yanında ssk sız işçi çalıştırdığında çalıştırmaya devam edersen defterinizi vericem diyorsunuz öylemi

Bravo sizlereeee

kalisper_a ' Alıntı:
sn basar03 ve sn serpil yavuz bravo sizlere yani siz herşeyi dört dörtlük yapıyorsunuz öylemii

1.Mükellef kira beyanını tam bildiriyor demi örn.3000 ytl kira verdiği yeri 750 ytl göstermiyor sanırım
4.Yanında ssk sız işçi çalıştırdığında çalıştırmaya devam edersen defterinizi vericem diyorsunuz öylemi

Bravo sizlereeee

bu konuya tekrar yazmayacaktım ama adım geçtiği için söz hakkı doğmuş,o nedenle yazma gereği duyuyorum.
herkes farklı düşünebilir.herkese saygı duyuyorum. Artık forumda düşüncelerini paylaşmakta, suç olmuş.zira insana suçlu gibi tavır alınıyor.bundan sonra cevap verirken sorularda daha seçici olmak lazım sanırım.
Bütün meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.

nguroy ' Alıntı:
Fiktif fatura alın ödeme yapın ama tevsik sınırına dikkat edin. Bir kısmını da ortağa çıkabilirsiniz yine tevsik sınırı önemli.

sanırım böyle bir faturanın kdv sini kimse ödemek istemez

kalisper_a ' Alıntı:

Bravo sizlereeee

Sn.Kalisper ben 4x4 muhasebeciyim veya hiç vergi kaçırmadım da demedim.elbette yukarısa saydığınız 4 maddeyide bizde yaşıyoruz.Ama bunu genel ve herkese açık bir ortamda tartışmam, tartışanı ise uyarma gereği duyarım.
Butür sorulara cevap arama platformu burası olmaması gerekir diyorum...
Tamam hertürlü vergiyi gayrı yasal kaçıralım fakat meydanlarda anlatmayalalım diyorum,
özel alanlarda emailleşelim diyorum,
Alomaliye Herkesin izlediği marka olmuş bir platformdur aman dikkat diyorum.
sayın kızılderili bu soruyu böyle apaçık sormamalı diyorum,gizli sormalı diyorum.

Sayın kızılderili bu soruyu şöyle sorsaydı bütün smm'ler cevap yazacaktı.

"Vergi kaçırma yöntemlerinin tespiti ve denetimi konusunda , kasa hesabında ençok
uygulanan hileler nelerdir, bilgi verebilirmisiniz" demeliydi.

Bu şekliyle hem kendini açığa çıkarmadan sorusunu sormuş olacaktı, hemde işin denetim ve tespit yönü ağırlık kazanacaktı.

bu soru
kasamda 400.000.- fazla var gayrı resmi nasıl yok ederim ,cevap verene şimdiden teşekkür ederim diye sorulurmu.?

Allah aşkına ben nerede yanlış diyorum..