fonradar

Kasada Yüklü Döviz Bulundurma

iyi günler arkadaşlar

ltd.şirket mükellefim 800.000 TL.lik döviz parasını bankadan çekip şirket kasasında muhafaza etmeyi düşünüyor. bu durumu dönem sonlarında tutanak düzenledikten sonra muhasebe ve vergi dairesi (inceleme vb),örtülü sermaye yönünden bir sakıncasının olmayacağını düşünüyorum. gözümden kaçan bir şey var mı. fikirlerinizi yazar mısınız.
iyi günler .kolay gelsin işlerimiz hepimize

puduhepa

Çekebileceğini sanmıyorum, şimdi herkes bu şekilde düşünüyor ve bankalar ellerindeki doları da vermek istemezler. Verdikçe bankalarda likitide sorunu baş gösterecek, bazı bankalar bunu daha önceden yapıyorlardı, duydum, usd yok isterseniz tl'ye çevirip verelim diye. Tabi öncesinde devlet sabit kura geçmez ise, bankalardaki usd'yi tl'ye çevirmez ise. Acele etmesi gerekir.

Belge olarak da döviz çekim belgesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

bir sorun daha var. işyerinde kendine ait kasa yok. varsa kasa evinde var. işyerini başkası ile ortak kullanıyor

Vergi dairesi, maliye işyerinde kasa olup olmadığını sorgulayacak değil ya... Para bankadan çekildiyse şirketin kasasındadır. Nerede saklarsa saklasın.

Şirket adına başka bir ülkede hesap açtırabilirse, bu şekilde olur mu bilmiyorum, yani hesap açamayabilirler. Eğer açarsa, harika olur, hem belgeli, hem de sağlam. :)

iyi günler arkadaşlar

ltd.şirket mükellefim 800.000 TL.lik döviz parasını bankadan çekip şirket kasasında muhafaza etmeyi düşünüyor. bu durumu dönem sonlarında tutanak düzenledikten sonra muhasebe ve vergi dairesi (inceleme vb),örtülü sermaye yönünden bir sakıncasının olmayacağını düşünüyorum. gözümden kaçan bir şey var mı. fikirlerinizi yazar mısınız.
iyi günler .kolay gelsin işlerimiz hepimize

puduhepa

Kasa ve Ortaklara borç / alacak hesapları işletme kayıtlarının sağlıklı tutulup tutulmadığının tespiti açısından önemli kalemlerden biridir. Bu kalemlerin yüksek miktarda bakiye vermesi kayıtların gerçek durumu yansıtmadığına işaret eder ki vergi inlemesine alınacakların analizlerinde ilk bakılacak hesaplar arasında yer alır.

Yastık altında ki paranın ne sahibine nede memlekete bir hayrı olmayacaktır. Bankadan çekilme amacının ekonomik ve siyasi gelişmelerden kaynaklı korkulardan olduğu bariz. Bize düşen vergisel açıdan mali reçeteleri yazmaktır.

Şu an kasada para gözükmesinden daha büyük riskler var bence , yarın kur allah bilir