Kasadaki olmayan parayı kanunen nasıl yok edebiliriz?

Arkadaşlar gelir vergisi 1.sınıf bir işletmenin kasasında 400 bine yakın para gözüküyor ama normalde bu kadar para yok sermayeside çok az yani sermayeyide azaltma şansım yok şimdi bu parayı ben bilançoda göstermek istemessem nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: Kasadaki olmayan parayı kanunen nasıl yok edebiliriz?

bu arada zaten kar olarak bildimini yapacağım yani bu işletmenin 460 bin gbii kar bildirimi olacak tek şahıs daha sonra bunu karı dağıtmış gibi yapıp yok etsem acaba olurmu yani 570 geçmiş yıl karlarını borçlandırıp 331 ortakalra borçlar yapsam sonrada bunu kasayla kapatsam sorun çözülür mü

Şahıs firmalarında yapabilirsiniz.

570 Geçmiş Yıl Karlarında 400.000-TL bakiye varsa, yapabilirsiniz de bir gelir vergisi mükellefinin bilançosunda gerçekten o kadar birikmiş geçmiş yıl karı varsa helal olsun diyeceğim,

Ödemeyi nasıl yapmayı planlıyorsunuz?
Eskiden olsaydı kasadan rahatlıkla kapatabilridiniz. tevsik sınırı olduğu için dikkat çekmeden kapamak çok zor.

Bankadan geçirmenin çaresi yok, 400.000*0,05=20.000.-TL özel usulsüzlük cezasının göze alınması lazım,onun için de uzlaşma talep edilir cezas 2.000.-TL civarına düşer. Teorik olarak en az 400.000*0,15=60.000.-TL vergi ödemiş bir gelir vergisi mükellefi için de 2.000.-TL cezanın lafı bile olmaz.

51 gün * 7843 TL ;) ;D

koraykarakaya ' Alıntı:
Bankadan geçirmenin çaresi yok, 400.000*0,05=20.000.-TL özel usulsüzlük cezasının göze alınması lazım,onun için de uzlaşma talep edilir cezas 2.000.-TL civarına düşer. Teorik olarak en az 400.000*0,15=60.000.-TL vergi ödemiş bir gelir vergisi mükellefi için de 2.000.-TL cezanın lafı bile olmaz.
Keşke dediiğiniz gibi 60 000 ödemiş olsaydı. malesef bu mükellef ,35 ten yaklaşık 150 bin gibi ciddi bi vergi ödeyecek. Geçmiş yıl karlarında böyle bi kar yok fakat 2011 yılı karını geçmiş yıla aatacağımdan dolayı geçmiş yıl karları yazdım. Aslında dönem karını direk mi dağıtsam acaba ortağa hiç geçmiş yıl karına atmadan banka olayı kafamı karıştırıyor işte arkadaşlar sizce ne yapmalı

Şahıs firması arkadaşlar bu.Kasa onun, banka onun, geçmiş yıl karı onun.Neyi nereden geçirecek anlamadım.Banka ile ilişki kuramadım ben.
100 alacak, 570 borç verecek o kadar.

Sayın Bilginsabuncu o halde 2011 karı 400.000.-TL,iyi bir kar tutarı Türkiye şartlarında .Yalnız zaten şahıs işletmesi olduğundan kar dağıtımı yapmasanız da elde edilen ticari kazancın beyan edilmesi gerekirdi. Vergisini ödedikten sonra bu kısım hallolur ancak bankadan geçirmek için bir formül gelmiyor aklıma. Bu riski almak zorundasınız.

Bunun en temiz yolu bu parayı şahsen borç alıp nakten kasaya koyacak sonra banka yolula kendisine iade edecek.

Arkadaşlar, şahıs firmalarında kar dağıtımı olmaz.
Zaten %35 vergi ödeniyor kazancın üzerinden.Daha ne vergisi olacak.
Kazanılan para da kasada duruyor zaten.Kazandığı bu para şirketmi ki dışarıya çıkarmak için banka hesabı kullansın.Xxx bankasından YYY bankasına hareketmi yapacak ki?
Bu kazandığı parayı ticari işletmesinin dışına çıkarmak istiyorsa 100 kasayı 570 ile kapatır o kadar.
Şahıs firmaları kimseye hesap vermek zorunda değil bu konuda.Malum sorumluluk açısından zaten yaptığı bütün işlerden bütün mal varlığı ile %100 sorumludur.Kaldıki bahsettiğimiz olay vergiden sonraki net kardır.Artık maliyeyi bile ilgilendirmez.

Kasadan nakten öderseniz tevsik sınırı aşılmış oluyor. Sorun orda çıkıyor. Kasa hesabı mahsuben çalışmaz.

arkadaşlar hepimiz farklı bi bakış açısıyla bakıyoruz çözüm net değil ben artık gelir v. beyanını verince 570 ile kasayı kapatacağım artık yapacak bişi gözükmüyor bi başka förmülde alıclar hesabında bakiye bırakabilirim bi miktar ama oda geçicic çözüm olur en iyisi şöyle yapmayı düşünüyorum 570 i borçlandırıp 331 i alacaklandıracağım sonrada kasayla bunu yavaş yavaş ödeyeceğim 8000 sınırını aşmadan
ne dersiniz sizce bi sorun olurmu

nguroy ' Alıntı:
Kasadan nakten öderseniz tevsik sınırı aşılmış oluyor. Sorun orda çıkıyor. Kasa hesabı mahsuben çalışmaz.

Üstad ben şahıs firması sahiplerine iki banka hesabı açmalarını tavsiye ediyorum.
Firma ile alakalı işlemlerini bir hesap üzerinden şahsi harcamalarını vesaire işlemlerini de diğer hesabından yapın diye.
Böyle olduğu zaman ticari ve şahsi işlemlerini ayırt edebiliriz.Ancaş iki hesap kullanmak zorunda değil, kullanmadığı zamanda bunu ayırabilmek çok zordur.
Böyle bir durumda da tevsik sınırından bahsedemeyiz.
Ayrıca biriken paranın bankada durmadığı aksine kasada beklettiğim ya da altına çevirdiği de düşünülebilir.
Başka birine yapsaydı ödemeyi tevsik sınırında haklıydınız.
Ancak kendisi olduğu için tevsik sınırının burada önemli olmadığını düşünüyorum.

bilginsucu ' Alıntı:
arkadaşlar hepimiz farklı bi bakış açısıyla bakıyoruz çözüm net değil ben artık gelir v. beyanını verince 570 ile kasayı kapatacağım artık yapacak bişi gözükmüyor bi başka förmülde alıclar hesabında bakiye bırakabilirim bi miktar ama oda geçicic çözüm olur en iyisi şöyle yapmayı düşünüyorum 570 i borçlandırıp 331 i alacaklandıracağım sonrada kasayla bunu yavaş yavaş ödeyeceğim 8000 sınırını aşmadan
ne dersiniz sizce bi sorun olurmu

2011 Bilançonuz da bu rakamlar yüksek olarak gözükmek zorunda.570 oluşmadan bunu mahsup edemezsiniz.En fazla kasadaki rakamı 131' e alırsınız.2012 yılı içinde de 570' den kapatırsınız.

En azından ben böyle yapardım. 8)

Şahıs işletmesi zaten kasa kendisi dolayısı ile kasa-131 yapıp cikacaksiniz

Defteri yazdırmadıysanız. Tevsik sınırına dikkat ederek 2011 yılı içerisinde çeşitli tarihlerde
ortaklardan alacaklar hesabına çıkış yapınız. 2012 yılında da 570 den 131 nolu hesaba virmanlama yapınız.
Böylece sorun kalmayacaktır.