fonradar

Kasap Muhasebesi Hakkında

weronx

Katkı Sunan Üye
İyi akşamlar kasap defteri tutacam. SMMM sözleşmesini yaparken bu işletmenin alım satım mı yoksa imalat işletmesi olarak mı değerlendirilmesi gerekir.

(( Kasabımız, yetiştirici ile anlaşıyor yetiştirici kendi adına kesimi yaptırıp karkas et olarak bize eti veriyor bizde karkas kilosuna istinaden müstahsil makbuz ile alımı yapıyoruz ))

Son düzenleme:
Merhaba ;

Sn.weronx ,mesajdaki soruyu ben inanın anlamadım.

Bilgisi olanlar mutlaka vardır da soruyu güzel sormak gerekir diye de olaya bakabilirsiniz.

evet hizmet işletmesi olarak görme şansınız olmadığından alım-satım olarak değerlendireceksiniz

İyi akşamlar kasap defteri tutacam. SMMM sözleşmesini yaparken bu işletmenin alım satım mı yoksa imalat işletmesi olarak mı değerlendirilmesi gerekir.

(( Kasabımız, yetiştirici ile anlaşıyor yetiştirici kendi adına kesimi yaptırıp karkas et olarak bize eti veriyor bizde karkas kilosuna istinaden müstahsil makbuz ile alımı yapıyoruz ))
Yetiştiriciye Müstahsil Makbuzu imzalattığınız için canlı hayvan aldığınızı belli etmektesiniz o halde yan ürün deri v.s.'de ortaya çıkmakta canlı hayvan'dan mamül kemiksiz et olarak satışta belli firelerde olmakta işlem İmalat olarak kabul edilmektedir.