fonradar

Kasım 2007 Yeterlilik Vergi Hukuku

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Lütfen farklı başlıklarda bu ders hakkında yorum yapmayın, başlığı güncelliğini yitirene kada sabit yapıyorum

Ynt: Kasım 2007 Yeterlilik Vergi Hukuku

soru 1)şirketleri sınıflayarak bu şirketin ve ortakların gv ve kv ve kdvkarşısındaki müakellefiyetini açıklayınız?
soru 2)vuk na göre ikdisadi işletmelere dahil kıymetlerden borçların değerleme hükülerini açıklayınız?(yabancı paralar hariç)
soru3)kvk göre kurum kazancının tespitinde gider olarak kabul edilmeyen indirimleri sayınız?

2nci soru VUK 285
3ncü soru KVK 11
Peki 1nci sorunun cevabı yada mantığı nedir yorumlayacak varmı ?

1 soru çok tatlı soruydu. tesmer in kitabını okuyanlar çok rahat yanıtlardı. ancak tüm bilgileri birleştirmek lazımdı. parça parça bilgilerden bir bütün sordular. yani bilgileri birleştirdiler.

adnanguclu ' Alıntı:
1 soru çok tatlı soruydu. tesmer in kitabını okuyanlar çok rahat yanıtlardı. ancak tüm bilgileri birleştirmek lazımdı. parça parça bilgilerden bir bütün sordular. yani bilgileri birleştirdiler.

Hım böyle demişsiniz ama kazım yılmazın vergi kitabında bu sorunun cevabı aynen var...

VERGİ MEVZUATI ve UYGULAMASI

SORU-1) Şirketleri sınıflayarak bu şirketlerin ve ortaklarının gelir vergisi kurumlar vergisi ve katma değer vergisi karşısındaki mükellefiyet durumlarını açıklayınız.

CEVAP -1)
Şirketlerin sınıflanması

Gelir Vergisine Tabii Şirketler Kurumlar Vergisine Tabii Şirketler Anonim,limited,spb koman
dit şirket
adi,kollektif,adi komandit

Gelir Vergisine tabii Şirketlerin, Gelir Vergisi ?Kurumlar Vergisi- KDV karşısındaki mükellefiyet durumları:
Gelir Vergisine tabii şirketler;
Şirket olarak Gelir Vergisi mükellefi değildir,
Şirket ortakları Gelir Vergisi mükellefidir.
Gelir Vergisine tabii şirketler ve ortakları, Kurumlar Vergisi Mükellefi değildir.
Gelir Vergisine tabii şirketlerde, Katma Değer Vergisi şirket adınadır.

Kurumlar Vergisine tabii Şirketlerin, Gelir Vergisi ?Kurumlar Vergisi- KDV karşısındaki mükellefiyet durumları:
Kurumlar Vergisine tabii şirketler; şirket olarak Gelir Vergisi mükellefi değildir.
Kurumlar Vergisine tabii şirketlerin ortakları(Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirket hariç ); Gelir Vergisi mükellefidir.
Kurumlar Vergisine tabii şirketler(Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirket hariç ); Kurumlar Vergisi mükellefidir.
Kurumlar Vergisine tabii şirketler; Katma Değer Vergisi mükellefidir.
Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirkette;
Komandite ortağın kar payı, Gelir Vergisi kanununa göre
Komanditer ortakların kar payı ise Kurumlar vergisi kanununa tabidir.

SORU-2) Vergi Usul Kanununa göre iktisadi işletmelere dahil kıymetlerden borçların değerleme hükümlerini açıklayınız. / (Yabancı para cinsinden olan borçlar hariç).

CEVAP -2) Vergi Usul Kanununa göre iktisadi işletmelere dahil kıymetlerden borçların değerleme hükümlerini Borçlar mukayyet değerleriyle değerlenir. Mevduat veya kredi sözleşmelerine müstenit borçlar değerleme gününe kadar hesaplanacak faizleriyle birlikte dikkate alınır.

Vadesi gelmemiş olan senede bağlı borçlar değerleme günü kıymetine irca olunabilir. Bu takdirde senette faiz nispeti açıklanmışsa bu nispet, açıklanmamışsa Cumhuriyet Merkez Bankasının resmi iskonto haddinde bir faiz uygulanır.
Banka ve bankerler ile sigorta şirketleri borçlarını, Cumhuriyet Merkez Bankasına resmi iskonto haddi veya muamelelerinde uyguladıkları faiz haddiyle, değerleme günü kıymetine irca ederler.
Alacak senetlerini değerleme gününün kıymetine irca eden mükellefler, borç senetlerini de aynı şekilde işleme tabi tutmak zorundadırlar.

SORU -3) Kurumlar Vergisi Kanununa göre kurum kazancının tespitinde gider olarak kabul edilmeyen indirimleri sayınız.

CEVAP -3) Kurumlar Vergisi Kanununa göre kurum kazancının tespitinde gider olarak kabul edilmeyen indirimler :
a) Öz sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faizler.
b) Örtülü sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faiz, kur farkları ve benzeri giderler.
c) Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazançlar.
ç) Her ne şekilde ve ne isimle olursa olsun ayrılan yedek akçeler (Türk Ticaret Kanununa, kurumların kuruluş kanunlarına, tüzüklerine, ana statülerine veya sözleşmelerine göre safî kazançlardan ayırdıkları tüm yedek akçeler ile Bankacılık Kanununa göre bankaların ayırdıkları genel karşılıklar dahil).
d) Bu Kanuna göre hesaplanan kurumlar vergisi ile her türlü para cezaları, vergi cezaları, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar, gecikme zamları ve faizler ile Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ödenen gecikme faizleri.
e) Kanunlarla veya kanunların verdiği yetkiye dayanılarak tespit edilen hadler saklı kalmak kaydıyla, menkul kıymetlerin itibarî değerlerinin altında ihracından doğan zararlar ile bu menkul kıymetlere ilişkin olarak ödenen komisyonlar ve benzeri her türlü giderler.
f) Kiralama yoluyla edinilen veya işletmede kayıtlı olan; yat, kotra, tekne, sürat teknesi gibi motorlu deniz taşıtları ile uçak, helikopter gibi hava taşıtlarından işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayanların giderleri ve amortismanları.
g) Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddî ve manevî zarar tazminat giderleri.
h) Basın yoluyla işlenen fiillerden veya radyo ve televizyon yayınlarından doğacak maddî ve manevî zararlardan dolayı ödenen tazminat giderleri.
ı) Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin % 50'si. Bakanlar Kurulu bu oranı % 100'e kadar artırmaya veya sıfıra kadar indirmeye yetkilidir.

( 1 .SORU 35 PUAN, 2.SORU 30 PUAN, 3.SORU 35 PUAN )

ben sorulardan K.V'ye göre ind.giderleri biri hariç tam olmak üzere borçların değerlemesinide cümlesi cümlesine yaptım.Yalnız şirketlerle ilgili olanı şahıs şirketleri adi,kollektif-sermaye şirketleri paylı kom.şirket,ltd.ve a.ş olmak üzere yaptım.Hepsini KDV mükellefiyetlerinide doğru yaptım.Koll.şirkette ortak kazançları ayrı ayrı vergilendirilir ve G.V'ye tabidir,paylı kom.şirkette 2 ortak olmak üzere komanditeninki tic.kazanç sayılır ve G.V'ye tabidir-komanditerinki menkul sermaye iradıdır ve K.V'ye tabidir.Diğer LTD.ve A.Ş lerinki ise K.V'ye tabidir yazdım.Sizce kaç alırım?Lütfen bana 70 alırsın deyin.

ya yanlış anlama ama hocalar bize vergide puanlar çok kıt veriliyor dedi-herkes yaptım yaptım diyor ama kritik noktalar atlanabiliyor- bunun için tahminim 50 60 alırsınız.

yok yok sami,ezberledim ve cümlesi cümlesine yazdım hem K.V'yi,hemde Borçların değerlemesini.

ya arkadaşlar;
forumu okudukça kafam karışıyor, ben şirketleri
1-) Şahıs Şirketleri
2-) Sermaye şirketleri
olarak sınıflandırdım.
5520 sayılı K.V.K madde 2 de mükellefleri sıralarken "Sermaye Şirketleri" terimini kullanmış. Sizlerin yazdığı GVK ve KVK ya tabi olmak sınıflandırması mı doğru olan, yoksa benim yazdığım sınıflandırma da geçeli midir?

bende öyle sıraladım,Şahıs ve Sermaye şirketleri diye...Sanırım ikiside doğrudur.Ama sınav komisyonundakilere kalmış,beğenirlerse puan verirler.

talat ' Alıntı:
bende öyle sıraladım,Şahıs ve Sermaye şirketleri diye...Sanırım ikiside doğrudur.Ama sınav komisyonundakilere kalmış,beğenirlerse puan verirler.

Komisyondakilerin insaflı değerlendirme yapcağını zannetmiyorum.
Benim 2nci girişim...2nci ve 3ncü soruyu kitapla aynı yaptım(Kelimesi kelimesine).....1nci soruyuda sizler gibi karışık yapıp değerlendirdim.......İndirilmeyek giderlerede transfer fiyatlandırmasını noksan yazmışım.
İnanın 55 veya üzeri gelirse sevinirim
Allah(C.C.) hepimize kolaylık versin

aykut zaten 2.ve3 soruları tam yapsaydın 65 alman lazımdı,indirilemeyecek giderlerin puanlama yoluyla yapılması halinde 10 maddenin herbiri 3.5 puan biri eksikse 31.5 yapar,diğer sorudanda 30 alırsan 62 alman lazım,bende senin gibi 2 ve 3.soruları kelimesi kelimesine yaptım yani hemen hemen aynı durumdayız,inşallah 60 ve üzeri alırız.Benimde 4.girişim ve tek dersim,puanlar çok kıt nasıl okuyorlar bende bilmiyorum.Hayırlısı artık.....

talat ' Alıntı:
aykut zaten 2.ve3 soruları tam yapsaydın 65 alman lazımdı,indirilemeyecek giderlerin puanlama yoluyla yapılması halinde 10 maddenin herbiri 3.5 puan biri eksikse 31.5 yapar,diğer sorudanda 30 alırsan 62 alman lazım,bende senin gibi 2 ve 3.soruları kelimesi kelimesine yaptım yani hemen hemen aynı durumdayız,inşallah 60 ve üzeri alırız.Benimde 4.girişim ve tek dersim,puanlar çok kıt nasıl okuyorlar bende bilmiyorum.Hayırlısı artık.....
ewet,
tamamen haklısın.Ancak o kadar ürkmüşüm ki......Geçsem yeterli olacak...Yaaa sabırrr

arkadaşlar ben 2.soruyu tam yaptım. 3 soruyu da tam yaptım. 1 soru yarım değerlendiriyorum. 50 ve üstü alırmıyım. 50 almam yeterli.

adnanguclu ' Alıntı:
arkadaşlar ben 2.soruyu tam yaptım. 3 soruyu da tam yaptım. 1 soru yarım değerlendiriyorum. 50 ve üstü alırmıyım. 50 almam yeterli.
Bence,
geçmiş olsun.Bitmiş bu iş.

arkadaşlar vergi sınavı herkesin iyi geçmiş herhalde. kimse yorum yapmıyor. Herkes maliyet muhasebesine yöneliyor. bence sorun orda.