fonradar

Kasko Değerinin %30 Altında Ft. Kesilmesi Hk.

hakan03

Katkı Sunan Üye
merhabalar; şirket aktifinde kayıtlı araç satışında kasko değerinin %30 altında (örneğin: kasko değeri:10.000 tl -%30=7.000 tl) fatura kesilmesinin sakıncalı olup-olmadığına dair elinde özelge,görüş vs.. yazılı bilgiler olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim:)
İyi çalışmalar..

Ynt: kasko değerinin %30 altında ft.kesilmesi hk.

Merhabalar,
Aktife kayıtlı araç satışlarında noter satış sözleşmesi irsaliye niteliği taşımaktadır.Noter satışı üzerinde yazan rakam ***** + kdv şeklinde yazılı olarak belirtilmiştir ve birebir faturasını kesmek zorundasınız.Noter satışından sonra 7 gün fatura kesme süreniz var.

Arkadaşlar herkese bunu ısrarla söylüyorum.Evet fatura düzenlerken biraz indirim yapabilirsiniz ama %30 diye bir oran yok.Sizler için söylemiyorum ama bunu çok sık duyuyorum.Yanlış yönlendiriliyorsunuz.Eğer satış bedeliniz kasko bedelinden düşükse bunu noter satış sözleşmesine yazdırmalısınız.Kasko değeri 30.000 fatura veya satış değeri 20.000 yazdırırsanız bu 20.000 üzerinden (bu rakam kdv dahildir) fatura düzenleyebilirsiniz.Eğer satış değerini sözleşmeye yazdırmazsanız 2 ihtimaliniz var.
1- Kasko bedeli üzerinden fatura düzenleyeceksiniz.(kdv dahildir)
2- Eğer araç hasarlı ise veya geçmişte hasar yapmışsa hasar evraklarını fatura veya sözleşmeye eklemek suretiyle (tabiki değer kaybetmişse) o aracın o haliyle piyasa fiyatına istinaden fatura düzenleyebilirsiniz.Tabi aracı alan kişinin de bunu kabul ediyor olması gerekir.
Aksi taktirde hiç bir belge koymadan veya sözleşmeye satış bedeli düşmeden araç fiyatında indirim yapıp fatura düzenlemeniz doğru olmaz.
Şunu iddia edebilirsiniz bu aracın kasko değeri 30.000 lira ama piyasada 23.000 liraya satılıyor.o zaman bu tutarı sözleşmeye satış bedeli veya fatura bedeli diye yazdırmalısınız.O nedenle mükelleflerinizi lütfen uyarınız araç satışlarında sözleşmeye satış bedelini de yazdırsınlar.
Umuyorum anlatabilmişimdir.Saygılar.

hakan03 ' Alıntı:
merhabalar; şirket aktifinde kayıtlı araç satışında kasko değerinin %30 altında (örneğin: kasko değeri:10.000 tl -%30=7.000 tl) fatura kesilmesinin sakıncalı olup-olmadığına dair elinde özelge,görüş vs.. yazılı bilgiler olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim:)
İyi çalışmalar..

Kasko değerinin altında satış yapılması ve fatura kesilmesi her zaman sakıncalı olup inceleme sebebidir.

Merhaba ;

Sayın twolf'ın yazdıklarına genelde katılıyorum.

Noter kasko değerini zaten yazmak zorunda bunun yanısıra biz de mükellefimize ( alıcı ya da satıcı ) satış senedine ;

tarafların karşılıklı beyan ettikleri bedel : ....... TL. ( KDV DAHİL ) ibaresini yazdırtıyoruz.

Sayın twolf ' a katılmadığım konu ise ;

Noter satış senedinde eğer ayrıca bir ibare yok ise yani sadece satış bedeli yazılmış ise KDV dahil kabul edilir denilmiş tam aksine KDV hariç kabul edilir.

Konu ile ilgili bir özelgeyi de paylaşmak istiyorum.
T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı

Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğü

TARİH: 07.07.2003

SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.28.3902

KONU : Kamyonet satışının KDV oranı ve noter satış sözleşmesinde yazılı bedele KDV?nin dahil olup, olmadığı

........................... A.Ş.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, şirketinizde kullanılmak üzere noter satış sözleşmesi ile kamyonet aldığınızı, noter satış sözleşmesinde yazılı bedele KDV?nin dahil olup olmadığı ve hesaplanacak KDV oranının ne olduğu konusunda tarafımızdan görüş sorulmaktadır.

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 1/1.maddesine göre Türkiye?de ticari,sınai,zırai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabi bulunmaktadır.

Aynı Kanunun 20. maddesinin 1. fıkrasında; Teslim ve hizmet işlemlerinde matrahın, bu işlemin karşılığını teşkil eden bedel olduğu ve aynı maddenin 2. fıkrasında; Bedel deyiminin, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği belirtilmektedir.

Yine aynı Kanunu?nun 3505 sayılı Kanunla değişik 28. maddesinin Bakanlar Kurulu?na verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 17.07.2002 tarih 2002/4480 sayılı Kararname Eki Karar ile 01.08.2002 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, eki listelerde yer alanlar hariç olmak üzere vergiye tabi işlemler için %18 olarak KDV oranları yeniden belirlenmiştir.

Buna göre, kamyonet satışı I ve II sayılı listelerde yer almadığından genel oranda (%18 oranında) katma değer vergisine tabi olup, noter satış sözleşmesinde yazılı bedel üzerinden ayrıca katma değer vergisi hesaplanması gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

muhasebe ' Alıntı:
Noter satış senedinde eğer ayrıca bir ibare yok ise yani sadece satış bedeli yazılmış ise KDV dahil kabul edilir denilmiş tam aksine KDV hariç kabul edilir.

Kesinlikle çok doğru.

Birde vergi dairesi, alıcının ve satıcının ortak beyanla noter senedine yazdırdığı rakamın kasko değerinden afaki düşük olması durumunda muvazaalı işlem sayıp yine tarhiyata gidebiliyor, bilginiz olsun. Genel uygulama kasko değerinin 2/3' den aşağı fatura kesilmemesi yönünde. Ötesi uğraştırabiliyor.

Arkadaşlar bu bedele kdv dahil biliyordum.hariç olduğunu yeni öğrendim.Ama tekrar araştıracağım.Uyarınız için tşk.ederim.

Ynt: Kasko Değerinin %30 Altında Ft. Kesilmesi Hk.

Sn.twolf
Noter satışı esnasında satış değerini indirim yapıp belirtebilirsiniz.Fakat noter satış ücretini kasko değeri üzerinden alır.Satış bedeli ve kasko değeri farklı şeylerdir.Yanlış yönlendirmeyin.

Noterdeki satış ücretinden bahseden kim sayın sercan.Biz tamamen düzenlenecek fatura tutarından bahsetmekteyiz.Yanlış yönlendirme yapmıyorum aksine siz tamamen beni yanlış anlamışsınız veya yorumları yanlış yorumladınız.İlk soruya bakarsanız düzenlenecek faturanın hangi değer üzerinden düzenlenmesi gerektiği sorulmaktadır.Noterin alacağı ücret kasko değerinden olabilir ama öğrenilmek istenen bu değildir.Satış bedeli ile kasko değerinin farklı olduğunu ve mümkünse her iki değeri de sözleşmeye yazdırılması hususunu zaten belirttim. Nerede yanlış yönlendirme yaptığımı anlayamadım.Kdv konusunda ise zaten Sayın muhasebe gayet güzel bir özelge ile bunu da açıkladı ve bende tşk.ettim.

Yine anlaşmazlık çıktı sanırım.Faturayı noter satışında belirtilen rakamın haricinde bir rakam olarak kesemezsiniz.Satış bedeli ne yazıyorsa o tutarı kesmek zorundasınız.Noterin alacağı ücret kasko üzerinden dedik o farklı bir konu onda mutabıkız zaten.

Şimdi hemfikiriz sayın sercan.Satış bedeli ne ise fatura o değer üzerinden düzenlenmeli elbette.Ama bunun içinde o değeri sözleşmeye yazdırmak gerekiyor.Öbür türlü yani yazdırmaz isek ya yazan kasko bedeli üzerinden ya da değerini kaybettiğini belgelemek şartıyla biraz düşük fatura kesebiliriz diyorum.Aramızda anlaşmazlık çıkmaz :) sonuç aynı sadece farklı yollardan gittik :) Saygılar.İyi akşamlar

Evet sanırım oyle oldu teşekkürler.İyi akşamlar.

Arkadaşlar selamlar.
Bu konuya tekrar dönmek ihtiyacı duydum.Son yapılan yorumlarda noter satış bedellerinin kdv hariç olarak dikkate alınması ve faturalandırma aşamasında artı kdv uygulanması konusunda görüş birliği vardı.Fakat bugün elime bir satış sözleşmesi geldi ve fatura düzenlemem gerekiyor.Büroda arkadaşlarla bu konuyu tartışırken bir ibare dikkatimizi çekti.Satış sözleşmelerinde (sizlerde farketmişsinizdir) şöyle bir ibare var.
" .... aracı görüp beğenerek ve bedelin tamamını ödeyerek teslim aldığını beyan eder."
Şimdi satış sözleşmesinde satış bedelinin yanında "kdv dahil"şeklinde bir ibare yok.Ama bedelin tamamınında ödendiği belirtiliyor.Bedel örneğin 20.000 ise bu kdv dahil 20.000 olmaz mı? Üzerine ayrıca kdv dahil etmek mantıklı mı?Bu defa alıcı tarafından ödenen bedel farklı olmaz mı? Sanıyorum bu tereddütü yaşamamak için satş bedeli kısmına (kdv dahil) ibaresini de ekletmek gerekiyor.Bu ibarenin olmadığı durumlarda artı kdv mi uygulanmalı.Kafalar biraz karıştı.Yorumlarınız ne olabilir,tşk.ederim.Saygılar.

Merhaba ;

Sn twolf ,yukarıdaki özelgede eğer sözleşmede yazılı değilse kdv hariç işlem yapılır deniliyor.

Siz de ;
twolf ' Alıntı:
Arkadaşlar bu bedele kdv dahil biliyordum.hariç olduğunu yeni öğrendim.Ama tekrar araştıracağım.Uyarınız için tşk.ederim.

dediniz ,karar ve uygulama tabi ki size kalmış.

Bu tip sorular sıklıkla geliyor. Tabi burda en sağlıklı yol notere açıklamayı tam ve net yazdırmaktır. Ancak bu olmazsa ne olcakatır.
Ben eğer sözleşmede kdv dahil/ hariç bir ifade yoksa toplam tutarı kdv dahil olarak yorumluyorum.
Yani 20,000 ytl yazılmış ise iç yüzde ile kdv ayırarak toplam bedeli 20,000 ytl yaparak fatura kesilmes,ni uygun buluyorum.
Çünkü sonuçta alınan toplam para da bu kadardır.

Özelgelere bence çok fazla itibar etmeyiniz. Maliye her seferinde başka türlü ifede verebilmektedir. KDV hariç yazdınız adam parayı verip gitti. Nerden bulup alacaksınız paranızı?

Zaten işin özüne de bakmak lazım. Araba alım pazarlığı yaparken kaça satarsın / alırsın pazarlığı yapılıyor.
Ben bu aracı 50,000 ytl ye satarım ama kdvsini alırım diyen gördünüz mü hiç?
Fiyat neyse satış da odur.

Merhaba ;

Aynı konu hakkında farklı özelgeler olduğu tabi ki doğrudur.

Ama bu gibi satışlarda KDV nin kesinlikle tarafların arasında konuşulması gerekir.Kendi aralarında konuşup anlaşıyorlar ama işletmeye tabi olan araç için fatura kesilmesi gündeme geldiğinde KDV taraflar arasında sorun yaratıyor.

Mümkün olduğunca müşterilerimize böyle bir olayla karşılaştıklarında KDV konusunu göz ardı etmemelerini uyarmaya çalışıyoruz.

Noter aşaması tabi ki anlaşma yapıldıktan sonra gerçekleştiği için KDV ile ilgili bilginin de yer alması en doğrusu olacaktır.

İşte bu gibi nedenleri de göz önüne alarak bence bu bedeller kdv dahil olmalı :)