fonradar

Kasko değerinin altında araç satışı.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Şirket aktifine kayıtlı ticari nitelikteki kango araç noterde yapılan sözleşmede 21.503,00-ytl kasko bedelinin yanında satış fiyatı denerek 15.050,00-(kdv dahil)(gerçek fiyat) ytl'ye satılmıştır.

Bu durumda fatura bedeli ve kdv oranı ne olmalıdır.?

Faturayı gerçek fiyattan kestiğimiz zaman bir sıkıntı olurmu.? (ki kesmek zorundayız.)

Ayrıca araçlarda kasko bedelinin % kaçına kadar altına inilerek fatura kesilebiliyordu.?
Yanlış hatırlamıyorsam böyle birşey vardı?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Kasko değerinin altında araç satışı.?

pekala arabayı gerçekte 15000 e sattım fakat kaskonun %70 17500 e denk geliyo. ben 17500 e fatura kesersem kayıtlarımı nasıl yapacağım?

Sanırım gerçek satış değeri ne ise ondan fatura kesmek gerekir.?
Sonuçta noterde %70 gibi bir oran ile fatura bedeli tespit edebilir, ama satış rakamı onunda altında olabilir.Eee bu durumda da fark olacaktır.

Ekte gönderdiğim dosyada bu farktan bahsetmeden, kasko değerinden fatura kesilmeli denen bir yazı var.
Eğer incelemeye girersek bu yazıya göre %70 rakamı bile kabul edilmeye bilir gibi bir sonuç çıkıyor.?
Biraz karışık ve muğlak bir durum sanırım.

Ben anlamadım bu %70 olayını hangi kanunda yazıyor...bende duyuyorum.. Maliyedinin uygulaması biraz daha değişik takdire sevkedebilir Ama Bizde gerçek değerinden kesiyoruz Satış Değerini Satış sözleşmesindede belirtiyoruz maliye Taktire sevk edersede Mahkeme yolu açık

Muhasebe kavramlarından 1. Tutarlılık kavramı, 2. Tam açıklama kavramı, 3. Özün önceliği kavramı

Sanırım bunları okuyunca demirbaş eşyanın satışı halinde gerçek satış bedeli ne ise bu bedel üzerinden fatura düzenleneceği ve kayıtların da buna göre düzenlenmesi gerektiği açıktır. Bedelin emsallerine göre çok düşük bulunması halinde maliye tarafından izaha davet edilebilirsiniz. Düşüklük ki; varsa bunu belgeleri ile açıkladığınızda sorun kalmaz. Aksi takdirde takdir komisyon kararına göre cezalı tarhiyat yapılır. Bunu da dava etme hakkınız vardır.