zirve

Kasko'dan Alınan Ücret

Üyelik
15 Eyl 2005
Mesajlar
1
Değerli forumdaşlar,
Aracımız trafik kazası yaptı,kasko firması hasar bedelini tarafımıza ödedi.
Araç hurda halde olduğu için kasko firması aracı aldı.Aracı Aktif ten düşebilmemiz için hurda araç bedeli olarak kaskodan aldığımız bedel karşılığı fatura kesmemiz gerekir'mi?


Doğruların kaderidir yalnızlık,kargalar sürüyle,kartallar yalnız uçar.
 
S

SMMM Kenan GÜMÜŞ

Ziyaretçi
Sayın Kçaylı,


VUK’NU AÇISINDAN;

VUK’nun, “FATURANIN TARİFİ” başlıklı 229. maddesi’nde fatura tanımlanmıştır. Buna tanıma göre Fatura; “satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.”
Hurda durumda bulunan aracı, sigorta firması satın alarak, bedelini kasko değeri olarak size ödemiştir.

Dolayısıyla, aldığınız kasko bedeli kadar bir fatura düzenleyerek, sigorta şirketine vermeniz gerekmektedir.

Yine VUK’nun, “AMORTİSMANA TABİ MALLARIN SİGORTA TAZMİNATI” başlıklı 329. maddesindeki;
“Yangın, deprem, sel, su basması gibi afetler yüzünden tamamen veya kısmen ziyaa uğrayan amortismana tabi iktisadi kıymetler için alınan sigorta tazminatı bunların değerinden (Amortismanlı olanlarda ayrılmış olan amortisman çıktıktan sonra kalan değerden) fazla veya eksik olduğu takdirde farkı kâr veya zarar hesabına geçirilir.”

Hükümlere göre, kasko bedeli ile aracın kayıtlarınızdaki değeri arasındaki farkı, duruma göre kar/zarar hesabına atarak muhasebeleştirmeniz gerekir.

KDVK’NU AÇISINDAN;

KDVK’nun, 17/4/-g maddesindeki “Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi”

hükümlere göre de KDV hesaplanmaması gerekir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
SMMM Kenan GÜMÜŞ' Alıntı:
Sayın Kçaylı,


............................KDVK’NU AÇISINDAN;

KDVK’nun, 17/4/-g maddesindeki “Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik virconia) döviz, para, damga pulu, değerli kâğıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, lastik, kauçuk, kâğıt, cam hurda ve atıkları (hurda metalden elde edilen külçeler dahil) teslimi”

hükümlere göre de KDV hesaplanmaması gerekir.

Merhaba,

Sayın GÜMÜŞ'e bu konuda katılmıyorum. Eğer araç kazası için tazminat alınsaydı KDV hesaplanmasına gerek yoktu.

Ancak bahsettiğimiz konuda bir mal teslimatı söz konusu olduğundan KDV sini doğuran bir olay mevcuttur. Bu nedenle sigorta şirketine kesilen farura da binek otomobile ise % 1, diğerleri için % 18 KDV hesaplanması gerekmektedir.

Saygılar.



DÜZELTME = Soruya cevap verdikten sonra yaptığım araştırma neticesinde; Bu muktezada hurda araçların tesliminin, hurda metal teslimi şeklinde değerlendirip KDV kanununun 17/4-g maddesine istinaden KDV'den istisna olacağını belirten görüş mevcuttur.
 
N

nane

Ziyaretçi
sigorta şirketleri, aracın tamir masraflarının yüksekliği nedeni ile ve hurda niteliği ile aldıklarına göre ve hurdada kdv olmadığına göre kdv hesaplanmaması gerekmezmi?
 
Üst