Kat İrtifaklı Tapular Hakkında

Merhaba,
örnekte olduğu gibi '' M:50/1300 arsa paylı 9. kat 36 noluMeskende Ahmet oğlu Mehmet lehine kat irtifakı ''
tapudaki hak ve mükellefiyetler bölümüne düşülmüş olan ve yönetim planı :05.10.1997 tarihli mülkümüz bulunmaktadır.Binamızdan dairesine kredi çıkartanlar olduğu gibi bir kaç sene önce binada yıkım kararı var denilerek kredi çıkartamamış olan daire de mevcut(ne kadar doğru bilememekteyim).Banka ile görüşmem neticesinde de irtifak tapulara kredi çıktığı fakat herhangi bir sorun olup olmadığının ekspertiz ya da benim şahsen belediyeye başvurum sonucunda öğrenebileceğim bilgisi verildi.Konu ile ilgili olarak belediyeye giderek bina hakkında bilgi alacağım.Benim sizlereden öğrenmek istediğim kat irtifakı almış olan daireler için yıkım kararı olabilir mi?böyle bir durumda irtifak tapular için herhangi bir yasa değişikliği af vs. söz konusu mudur?Yıkım kararı var ise 10 yılı aşkın süredir olan bu binalarda yıkım neden gerçekleşmemiştir ya da bu durumdaki dairenin satışını tapu neden gerçekleştirmiştir? Yıllardır belediye de yıkım kararı var ise binadaki her daireden vergi almaktadır.Bu durum daireleri kaçak yapan değil,bilmeden ve uyarılmadan irtifak tapusuyla alan kişilerin bi yerde devlet eliyle de mağdur edilmesine yol açmış olmaz mı?Ne gibi yol izleyebilirim.irtifak tapulardan bazı dairelere kredi çıkarken bazılarına çıkmaması gibi tapusal bir sebep olabilir mi?İrtifak ve mülkiyetle ilgili mevzuatın son şekli ile ilgili olarak bilgi verebilir misiniz?
Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Kat İrtifaklı Tapular Hakkında

Kat ittifakli tapularinizi nasıl aldınız ? Burası sitemidir? İstanbul Beykoz'da bir ornegi var bu durumun semt olarak nerdedir bu mesken ?

Merhaba,
ilgili daire site özellikli değildir.İstanbul Maltepe merkezde Bağlarbaşı Mah. de bulumaktadır.Bu arada belediyeye uğradım ve belediye arşivinden bina doyası çıkarılarak binada yıkım kararı olduğu bilgisi verildi.İrtifak tapumuz var fakat bu nedenden ötürü kredi çıkması zormuş.Bina yapımına 1997 yılında başlanarak 1999 yılında bitmiş ve 2000 yılında yerleşim olmuştur.Biz 2001 senesinde daireyi alarak ayı yılın sonunda daireye oturduk.Belediyeden öğrendiğim kadarıyla binanın kat fazlası görünmemekte fakat binanın arazi üzerindeki kapladığı hacim bakımından fazla yer işgal ettiği,arsadaki bırakılması gereken gerekli paylarının yeterince bırakılmaması sebebiyle binaya yapım sırasında ceza kesildiği fakat müteahit tarafından ceza ödenerek kat irtifak tapuları alınmış ancak yıkım kararı kalkmamış bilgisi verildi.Aynı kanunların olduğu bi ülkede,bir şehirde her birinde kaçak yapım olan binalar %70-80 civarında denirken bir binada yıkım kararı olması bir diğer binada olmaması nasıl bir düzensizlik ve haksızlıktır bilinmez?İstanbulun bi çok yerinde böyle durumlar söz konusu hatta çoğu binanın yasal olmadığı bilinmekte fakat irtifak tapusu alınması sebebiyle kredide sorun yaşanmamkta.Bizim binamızda yıkım kararı var ise tüm kaçak binalarda yıkım kararı olmalı değil mi?
Konu hakkında nasıl bir yol izleyebilirim bununla alakalı olarak yaılacak herhangi br şey var mıdır?
tşk ler.

Yasadiginiz Olayin cok benzerini yasiyoruz .malesef kredi icin exper geldiginde belediyeden olumsuz bilgi aldigi icin kredi cikmiyor. Bir donem hsbc banktan kullanabildik fakat su aralar hic bir Banka vermiyor malesef

İmara aykırı yapılar için kat maliklerine daha doğrusu bina yapılırken müteahite encümence yıkım kararı ve para cezası verilmiştir.Müteahit kesilen iki cezadan birincisini ödemek koşulu ile irtifak tapularını almış fakat ikinci cezayı ödemediği için yıkım kararı kaldırılmamış.Yapı kullandırım belgesini veren kuruluşa ya da müteahite irtifaklı tapu sahipleri olarak bu konuda ne gibi bir yaptırımımız olabilir?
Kat irtifakı tapularımız var.Bu tür binalarda yıkım kararının kaldırılabildiği bilgisini edindim.Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekmektedir?
Bilgi sahibi olan üyelerden bu konuda önemle yardımlarını rica ediyorum.
Tşk ler.