fonradar

Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahiplerine ödenen kiranın belgesi ve durumu?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.Yoğun bir gün geçirdiğinizi sanıyorum.Bitirenlere geçmiş olsun,devam edenlere Allah kolaylık versin.
Sorum şöyle;
Müteahhit İnşaat firması tarafından kat karşılığı inşaat yapılmaktadır.Firmada arsa sahiplerine (toplam 5 ortak) hitaben tek tek yazılmış,aşağıda sansürleyerek örneğini sunduğum kira sözleşmeleri buldum.Bu sözleşmeler karşılığında arsa sahiplerine kira ödemeleri yapılmış.Bu ödemelerin giderleştirilmesi veya maliyetlenmesi açısından mevzuata uygunluğu nedir?Hazırlanan belge doğru mudur?Herhangi bir vergisel boyutu (arsa sahipleri açısından da dahil) var mıdır?Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Örnek sözleşme;

KİRA SÖZLEŞMESİ

İstanbul ili ................ilçesi .....ada pafta parselde kat karşılığı olarak yapılacak inşaatın kira bedeli olarak ......... inşaat adına ......... adlı kişi tarafından 10 aylık kira bedeli olarak ........ TL'sı nakit olarak arsa sahiplerinden ............... adlı kişiye verilmiştir.

............ İnşaat Arsa Sahibi ....................
(imza) (imza)

Saygılar...

Ynt: Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahiplerine ödenen kiranın belgesi ve durumu?

Üstad,

İnşaatin maliyeti olarak düşünülemez mi ?

Saygılarımla

Ynt: Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahiplerine ödenen kiranın belgesi ve durumu?

Sayın Ant Z üstad,olabilir tabi düşünülebilir.
Fakat bildiğiniz gibi vergi hükümlerinde şöyle bir basit mantık yok mudur?
Eğer bir ödeme biri için gider veya maliyet oluşturuyorsa karşı taraf içinde gelir oluşturması gerekmez mi?Kdv'de de böyle değilmidir.İndirim yapabilmek için birilerinin de bunu beyan etmesi lazım değil mi?
Hal böyle ise,inşaat için maliyetse arsa sahipleri için gelir olmazmı.gerçi arsa sahiplernin durumu şu anda bizi ilgilendirmiyor.Bu birinci husus.
İkincisi ise bu sözleşme metni bu ödemeyi gider (maliyet) yazmak için yeterli ve uygunmu?
Müteahhit sonuçta ben bu paraları bu adamlara verdim diyor..
İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.
Saygılar.

Üstad,

Transfer fiyatlandırılmasında da Hazine zararı kavramıda sizin mantığınızdan haraketle oluşturulmuş olduğunu düşünüyorum. dediğiniz şekilde bir gelir beyan edilmemiş gibi gözüküyor bu durumda kişiler gelir vergisi beyannamesinde kira ödemek için aldıkları paraları bildirmeli midir ?

Kat karşılığı arsasını veren ( yani daire sahipleri) inşaat süresince oturacakları yerlerin kiralarını müteahitten isteyeceklerini aralarında yaptıkları sözleşmede yazmamışlar mıdır ? Kişilerin banka hesaplarına gönderilen tutarlar ile adına tapu çıkacak kişilerin aynı olması ayrıca kira sözleşmelerideki isimlerin de aynı olması ile kanıtlanamazmı ( GVK 40 Sözleşmeye istinaden yapılan giderler ) kapsamında düşünülemez mi ?

Saygılarımla

Üstadım,ilginiz için tşk.ederim.
Ödemelerin sözleşmelerde nakden yapıldığı yazıyor.Arsa sahipleri tarafındanda imzalanmış.Başkada bir belge yok.Ödeme tutarları da hepsinde 5'er bin lira.Arsa sahipleri açısından gelir mi değil mi konusu da aslında bizi şimdilik ilgilendirmiyor.Bu da bir yerde onların problemi.Sonuçta kabaca da olsa ortada bir sözleşme var ödemeler yapılmış ve karşılıklı imzalanmış.Aksini savunmaları mümkün değil. Ben bu belgelere istinaden gider veya maliyet unsuru yapabileceğimi düşünüyorum ama tereddütlüyüm.

Sn.Üstadlar,
Aslında tabi bu başta yapılması gereken bir iş ama, müteahhit evleri tutarken o beş evin kira kontratlarını keşke kendi adına düzenleseymiş. O zaman gider olarak düşmesi daha garanti olmazmıydı.

yapılan bu işlem sonucunda müteahhit firma kira bedellerini kat karşılığı inşaat sözleşmesine veya bu sözleşmede yer almıyorsa yazınız ekinde ki sözleşme gereğince gider yada maliyete atabilir.

arsa sahibi ise bunu gelir olarak beyan etmez.... zira kira sözleşmesi arsa sahibi ile kiralayan değil, müteahit firma ile kiralayan kişi arasında yapılması ve kira kontratında gerekli şerhlerin düşülmesi bu durumun ise sözleşmede açıkça belirtilmesi gerekmektedir gerekmektedir. yazınız ekindeki sözleşme örneğinde ise ödemenin direkt arsa sahibine değilde, arsa sahibi adına kiralayana yapılacağı açıkça belirtilmesi gerekir.

m.kosar ' Alıntı:
yapılan bu işlem sonucunda müteahhit firma kira bedellerini kat karşılığı inşaat sözleşmesine veya bu sözleşmede yer almıyorsa yazınız ekinde ki sözleşme gereğince gider yada maliyete atabilir.

arsa sahibi ise bunu gelir olarak beyan etmez.... zira kira sözleşmesi arsa sahibi ile kiralayan değil, müteahit firma ile kiralayan kişi arasında yapılması ve kira kontratında gerekli şerhlerin düşülmesi bu durumun ise sözleşmede açıkça belirtilmesi gerekmektedir gerekmektedir. yazınız ekindeki sözleşme örneğinde ise ödemenin direkt arsa sahibine değilde, arsa sahibi adına kiralayana yapılacağı açıkça belirtilmesi gerekir.

aynen düşündüğüm gibi +1

Ynt: Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahiplerine ödenen kiranın belgesi ve durumu

Peki arkadaslar
eski dairesini muteahite verip yerine yeni ev Alan daire sahibi bu islemden dolayi bir gelir elde etmis olur mu?
Saygilarimla