zirve

KAT KARŞILIĞI İNŞAATTA ARSA BEDELİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
3
16 Daire inşaatının yapıldığı arsa için 4 adet daire arsa sahiplerine teslim edilmiştir. örnek olarak verirsek. İntaatın toplam maliyeti 500 YTL olsun.

Uygulama olarak toplam maliyeti 16 a böldüğümüzde herbir dairenin maliyeti çıkmaktadır. Bir dairenin maliyetini 4 daire ile çarparak çıkan rakamı gider pusulası ile arsa alış bedeli olarak maliyete atabilirmiyiz?

Teslim edilen 4 dairenin de tesliminde maliyet bedeli ile fatura kesilebilirmi?
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
362
Sayın Arkadaşım,

Arsa payına tekabül eden dairelerin tesliminde rayiç bedel üzerinden fatura kesmen gerekmektedir. ( Rayiç bedel tespit edilemiyorsa veya muvazaa varsa vergi değerinin esas alabilirsiniz.)

Ayrıca, arsa payına tekabül eden dairelerin inşaat maliyeti zaten arsa payının maliyet bedelini vermektedir. Bunun için ayrıca gider pusulası kesmen gerekmez.

Arsa payına verilen 4 dairenin inşaat maliyeti toplamını, geriye kalan 12 dairenin inşaat maliyetine paylaştırman yeterlidir.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
116
Merhabalar arkadaşlar; daire başı maliyet hesaplarken dikkat etmemiz gerekebilecek bir noktayı hatırlatmak istedim. Zemin ve normal katların m² leri birebir aynı olmadığı için yapımı tamamlanan dairelerin maliyetini hesaplarken yapımı tamamlanan m² / toplam bina m²'si x m² Birim Maliyeti formülüne göre giderseniz birebir doğru olur diye tahmin ediyorum. Aynı zamanda binaya ek olarak Kömürlük,Depo v.s. parçalar da toplam m² içerisinde değerlendirildiğinden m² üzerinden hesap yapmak daha doğru olacaktır... Saygılar.
 
Üst