zirve

Kat Karşılığı İnşaatta Arsa Maliyet ve Kdv Sorunu

  • Konbuyu başlatan oktaykarakoc
  • Başlangıç tarihi
O

oktaykarakoc

Ziyaretçi
herkese merhaba.Arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica edicem.kat karşılığı inşaat yapan bi firmamız var.inşaat bitti.16 daire tamamlandı.Bunların 8'i arsa sahiplerine verilecek.Bu 8 daire için kesilecek faturada kdv ne olacak.Mevzuatta kdv kesilmesi gerekir diyor ama Danıştayında bu konuyla ilgili trampa niteliğindedir, kdv alınmaz diyen kararları var.Bu konuda pratiği olan arkadaşların yardımını bekliyorum.herkse iyi çalışmalar.
 
Üyelik
20 Eyl 2005
Mesajlar
27
SAYIN OKTAY KARAKOÇ;
Benim pratik olarak yaptığım; arsa sahiplerinden gider pusulasıyla kesintisiz olarak arsa yı daire maliyetine göre alıp aynı maliyet üzerinden %1 kdv ile fatura kesiyorum,arsa maliyetlerinide diğer dairelerin maliyetlerine bölüyorum.
 
O

oktaykarakoc

Ziyaretçi
ek bilgi

sayın kandemir.yardımınız için teşekkürler.şunu eklemek istiyorum.%1 kdv ile fatura kesiyorum demişsizniz.Yalnız dairelerin hepsi de 150 m2 nin üzerinde.bu durumda kdv % 18 olmalı değil mi.
 
O

oktaykarakoc

Ziyaretçi
mevzuatta emsal bedeli üzerinden arsa sahibine/sahiplerine fatura kesilmelidir diyo.siz de gider pusulası düzenliyorum dediniz.kafam karıştı biraz. :?:
 

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
208
Konum
antalya
Merhabalar...

Kdv oranı, eğer daireler 150 m2 yi geçmiyorsa % 1, 150 m2 nin üstündeyse % 18 olarak hesaplanmalıdır. İyi çalışmalar...
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Merhabalar

oktaykarakoc' Alıntı:
herkese merhaba.Arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica edicem.kat karşılığı inşaat yapan bi firmamız var.inşaat bitti.16 daire tamamlandı.Bunların 8'i arsa sahiplerine verilecek.Bu 8 daire için kesilecek faturada kdv ne olacak.Mevzuatta kdv kesilmesi gerekir diyor ama Danıştayında bu konuyla ilgili trampa niteliğindedir, kdv alınmaz diyen kararları var.Bu konuda pratiği olan arkadaşların yardımını bekliyorum.herkse iyi çalışmalar.

Üstadım sen sıkma canını bir cevap veren bulunur. :lol:

Soruna gelince: Danıştay'ın kararında trampanın KDV'den muaf olduğundan bahsetmişsin. Bu yanlış çünkü KDVK 2. maddesinin 5. fıkrasında "trampa iki ayrı teslim hükmündedir" deniyor.

Ancak, arsa sahibinin müteahhide arsa teslimi arızi mahiyette bir teslim olduğundan KDV’ne konu olmaz. Müteahhidin arsa sahibine kat teslimi ise KDV'sine tabidir. Bu oran150 M2 nin altında ise %1, değilse %18 olur.

Müteahhit arsayı alırken arsa sahibine gider pusulası imzalattırır. Gider pusulasındaki meblağın tespitini bir örnekle açıklayalım:

Tüm inşaat arsasının değeri, arsa sahibine teslim edilen katların maliyet bedeli kadardır. Örneğin, her dairenin maliyet bedeli 50 milyar ve arsa sahibine 10 daire verilmişse tüm arsanın değeri 500 milyar olur. İnşaatı yapan müteahhide de 10 daire kaldığını kabul edersek, bu dairelerin arsa payının tutarı 500 milyar olur.

Müteahhide kalan İnşaatın maliyeti ise:
500 milyar (arsa payı) + (10X50 milyar) (inşaat maliyeti) = 1 trilyon TL eder.

Yani müteahhit arsa sahibine 500 milyar liralık gider pusulası imza ettirecek, elinde kalan katların maliyetini ise 1 trilyon TL olarak tespit edecektir.
(KDVK 30 Sayılı Tebliğini okuyunuz)
---------------------------------------------
 
O

oktaykarakoc

Ziyaretçi
olay budur.osman dostum ve cevap yazan diğer tüm dostlar.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.çalışmalarınızda başarılar
 
Üst