Kat Mülkiyeti Kabusu Bitiyor

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Metin Taş-Sezgin Özcan [email protected]@aksam.com.tr

Kat irtifaklı arsa tapusu olan milyonlarca ev ya da işyeri sahibinin kat mülkiyetine geçiş kabusu bitiyor. Kat irtifaklı tapuların kat mülkiyeti tapusuna dönüştürülmesinde formalite ve istenen belgeler azaltılıyor, ceza uygulamasına da son veriliyor. İskanı 28 Kasım 2007 tarihinden sonra alınmış gayrimenkullerde, iskanın alındığı tarihten itibaren bir yıl içinde; 28 Kasım 2007 tarihinden önce alınmış binalarda ise 28 Kasım 2009 tarihine kadar kat mülkiyeti tapusunun alınması gerekiyordu. Kanun hükümleri uyarınca, belirlenmiş süre içinde kat mülkiyetine geçilmemesi halinde ise bin TL para cezası ödenmesi gerekecekti.
Yükümlülüğünü yerine getirmek istemesine rağmen, tüm kat maliklerine ulaşmanın gerekliliği ve bunun mümkün olamaması nedeniyle vatandaşların idari para cezasına muhatap olmaları söz konusuydu. Zaman da iyice daralmıştı...
Meclis'e sunulan tasarıyla bu sıkıntılar aşılıyor, kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, kat irtifakına sahip ortak maliklerin talebine bağlı olmaksızın ilgili idare tarafından resen yapılmasına ilişkin düzenleme yapılıyor.
Bu arada bir hatırlatma yapalım. İnşaatı çok önceden bitmiş olsa da yapı kullanma izin belgesi (iskanı) alınmamış binalar için süreç, yapı kullanma izin belgesi alınmasından sonra başlıyor. Dolayısıyla kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş hükümleri, sadece iskanı alınmış binaları ilgilendiriyor.
...
Tamamı
 

Benzer konular

Üst