fonradar

Kayda Alınmayan Fatura

muhasebe42

Katkı Sunan Üye
değerli arkadaşlar

Bir müşterim 2005 yılı aralık sonlarında mal alımı yapmıştır.

tutar 7500
kdv 1350
yekün 8850 şeklinde bu fatura postada kaybolmuş dolayısı ile kaydedilememiştir. 2005 yılı defterlerini vd incelemekte söz konusu firmadan alınan faturalar bire bir karşılaştırılmakta
Ben 2005 yılı kapanışını yapmıştım ama defterlerini döktürmedim şimdi o tarihe kdv siz kayıt yapıp kapanışları düzeltsem uygun olurmu yada nasıl bir yol izleyeyim ilgli firmanın devreden kdv si yüksek

teşekkürler

Sn Muhasebe42

Öncelikle KDV yi işlemeniz mümkün değil. Alınan fatura ne faturası mal mı yoksa demirbaş mı?. 2005 yılına işlemeniz bence pek olası görünmüyor. Bütün herşeyi yeni baştan düzeltip beyan edebilecekmisiniz.
2006 itibarıla geçmiş yıl zararları hesabına alabilirsiniz. Ancak tabii kkg niteliği ile. 2006 yılında indirim konusu yapmanız olanağı yoktur.

Sn. Guroy'a katılıyorum. 2006 yılında 681 hesaba kayıt yapınız. Tabi KDV ayırmadan KKEG olarak işlemeli ve hesaplamalarda (2006 için) matraha ilave etmelisiniz.

sn demirkale

anlaşılmayan husus söz konusu olan ilk madde envantere alınması gerekmiyormu ayrıntılı işlemi rica etsem döke bilirmisiniz matrah derken birde 7500 ytl yimi kazanç olarak matraha baz almamız gerekiyor

Anladığım kadarı ile ilgili mal bir ilk madde. Bu durumda siz bunu 2005 kayıtlarınıza zaten almadınız. SMM ve dönem sonu stoklarınız hatalı oldu. Buna bağlı olarak brüt satış karınız ve tabii dönem karınız farklı oldu.
şimdi neyi düzeltmek istiyosunuz. Dönem sonu envanter yapmadınız mı?
Olmayan ilk maddeyi nasıl üretime verdiniz.
Bir sürü sorun çıkıyor. Eğer firma aynı maddeyi halen kullanıyorsa bu yıl yukarda söylediğim gibi kayıt yapıp, SMM hesabına dahil edin.

sn nguroy

bu faturayı 2005 aralık ayına kdv siz kaydedip bilançoda 150 ilk madde ve malzemede göstersem olmazmııı

yani dönem sonu ilk madde hesabına 7500 ytl ilave etmem gerek neticede
defter kayıtlarını döktürmedim sadece 150 li hesap ta ve 320 satıcı hesapta değişiklik olacak kurumlar vergisi de beyan edilen kar vs değişmiyor

bu şekilde yapmam bana ne gibi sıkıntı verir

sayın muhasebe 42 bilanço değerlerin değişir maliyeye vemiş bulunduğun kurumlar vergisi beyannamesi ve ya gelir vergisi beyannamesi ekindeki gelirtablosu ve bilanço değişir. sizde demişsiniz 150 ve 320 değişir bu değişikliğin izahatını nasıl yapacağınız önem kazanır.

2005 yılına kayıt yaparsanız, bilanço ve gelir tablosu rakamları da değişir.
KV beyannameniz için düzeltme beyanı vermeniz gerekecek...
düzeltme beyanları dikkat çeker, inceleme yapılabilir (2005 yılı)
önerim 2006 yılı kayıtları üzerinde gösterin.
posta zarfını da fatura arkasına iliştirip, yapılacak ilk beyan dönemi kayıtları içine alabilirsiniz.
ilk kayıt, stoklara giriş.
ikinci kayıt, önce smm ve (ben olsam KKEG) adı altında ikinci kaydı yaparım.