kayıp mükellef

merhaba arkadaşlar;
mükellef A nın mükellefiyet tescili yapılıp 300 cilt fatura bastırılıyor. Aradan bir ay geçtikten sonra bu mükellefe hiç bir şekilde ulaşılamıyor. kdv-stp.-geçici vergi beyannamelerinin hiçbiri ilgili kuruma verilmemiş. mükellefe sözleşme imzalattırmıştım. Ayrıca işe başlama tutanağında muhasebeci olarak ismimiz yeralmaktadır. (Mükellef ve Faturaların akıbeti belli değil) Bu durumda bizim sorumluluğumuz ne olur? Vergi Dairesine dilekçe ile bildirimde bulunmamız gerekirmi?
Yorumlarınız için teşekkürler

Sayın Arkadaşım,

Durumu bağlı olduğunuz Odaya ve Vergi Dairesine bir dilekçe ile bildirin.Ayrıca
dilekçeye bu mükellefle yaptığınız sözleşmeyi bu sebeplerden dolayı tek taraflı fesh ettiğinizi de yazın.
Ben defterini bıraktığım müşterileri hem vergi daireme hemde odama bir dilekçe ile bildiriyorum(Örneğin parayı tahsil edemediğimden dolayı sözleşmeyi geçersiz kıldığımı yazıyorum)

Eğer mükellefle sözleşme yapmayı ihmal eddiysek ve yoklama fişinde meslek mensubunun ismi yazıyor ise; bu durumda da aynı bildirimlerde mi bulunalım mı?
Teşekkür ederim.

Sayın Ahmet Bey,

Sözleşme yapmadınız ve tutanakta görünüyorsanız.Odanızdan kınama cezası alırsınız.(Gerçekten defterlerini siz tutuyorsanız)
Vergi Daireleri yeni kurulan şirketlerin SM ve SMMM lerle ilgili sözleşmelerini 2005 ten itibaren istemeye başladı.
Ayrıca mükellef size iş kurma ile ilgili vekaletme verir ve siz bu vekaletname ile şirketi kurarsınız.Bazı SMMM ler sadece şirket kuruluşu yapmaktadır.Defterini başka SM veya SMMM tutabilir.Sözleşmeniz yoksa (vekaletiniz varsa)biz sadece şirket kuruluşu yaptık.Daha sonra ücrette anlaşamadığımızdan sözleşme yapmadık diyebilirsiniz.