Kayıp veya Çalıntı Fatura Koçanı

Merhabalar,
Arkadaşlar ben 7 ay önce bir şirket devraldım. ve şirketimi düzgün bir iş bulamadığım için çalıştıramadım. Bundan ! ay önce bir arkadas ofisini ortak kullanma konusunda yardımcı oldu. Muhasebecımden teslım aldıgım 2 adet fatura kocanım ve 2 adet ırsalıye kocanım ofısde bulunuyordu. Bu arkadas dukkanını kapadı ve bana 1 adet faturayla 1 adet ırsalıye kocanın getırdı. dıger kocanları sordugumda bulamıyorum kaybolmus herhalde dedı. Suan cok buyuk bıt panik içerisindeyim. Muhasebecıme anlattım malı subeye gıt bıldır dedı. Sizlerinde öenerilerini almak ıstıyorum bu konuda. Neyapmam lazım hangı yolları ızlemem lazım lı sonradanda basıma ıs gelmesın. Bırde acaba ben bu fatura kullanılıyorsa nereye kıme kesılmıs bunu en acıl nerden gorenebılırım. cunku ofısını paylastıgım arkadasın bunu kullanabılıcegınde nsuphelenıyorum. Lutfen yardımcı olun. Saygılar
yunus cenk

Hemen maliyeye bildir.Zira naylon fatura gibi husustan hapise girebilirsin.Derhal hiç vakit kaybetme.
Devir alırken neden kardeşim iyi inceleme yapmadın
Muhasebecide neden fatura duruyor.Benim bildiğim fatura şirkette durur.
Muhasebeciye fatura verilmez ki.........
Bazı arkadaşlar satıp bundan para kazanıyorlar yapmayın böyle şeyler ya
Faturanın muhasebecinde ne işi var

Burda naylon faturadan söz edilemez.Sahte bir şirket yok ortada.Faaliyetine devam eden bir şirketin faturalarının çalınması söz konusu.Çalan kişinin keseceği faturaları maliyenin tespit etmesi halinde şu veya bu şekilde size düzelttirme yaptıracaklardır.Yani kesilen fautaralırın ceremesini siz çekersiniz.Kdv lerini siz ödersiniz.Sonuçta yine gidip çalındığını kaybolduğunu bildirmelisiniz, vergi dairesine.

sema sinangil' Alıntı:
Hemen maliyeye bildir.Zira naylon fatura gibi husustan hapise girebilirsin.Derhal hiç vakit kaybetme.
......

Sayın Sinangil,
Bu konuda size katılıyorum. 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası var.

sema sinangil' Alıntı:
....
Muhasebecide neden fatura duruyor.Benim bildiğim fatura şirkette durur.
Muhasebeciye fatura verilmez ki.........
Bazı arkadaşlar satıp bundan para kazanıyorlar yapmayın böyle şeyler ya
Faturanın muhasebecinde ne işi var

Faturalar muhasebecisinde değil, işyerini ortak kullandığı arkadaşının ofisindeymiş... Görünen o ki, bir çeşit arkadaş hançeri de denilebilir.
-------

:?: Muhasebecilere güven konusunda durum çok vahim demek ki dışarıda...
:?

Zindan' Alıntı:
Burda naylon faturadan söz edilemez.Sahte bir şirket yok ortada

Merhaba,

Kod:
Naylon fatura nedir?
Halk arasında naylon fatura olarak tabir edilen 'sahte belge', Vergi Usul Kanununun 359 ncu maddesinin (b) bendinin 1 nolu fıkrasının parantez içi hükmünde; 'gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belge' olarak tanımlanmıştır. Bunu, gerçek bir işlem ve durum olmadığı halde gerçekmiş gibi düzenlenen fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu vb. gibi belgeler olarak tanımlayabiliriz.
Vergi uygulamalarında kullanılan belgelerin geçerliliği, ilgili vergi kanununda belirlenen koşullara uygun olarak, ekonomik olay ve işlemlerin gerçek mahiyetini yansıtır şekilde düzenlenmesine bağlı bulunmaktadır. Bir mal teslimi veya hizmet ifası söz konusu olmadığı halde, sanki mal teslimi veya hizmet ifası varmış gibi düzenlenen belge, sahte belgedir. Aynı şekilde belge düzenleme yetkisi bulunmayan kişiler tarafından düzenlenen veya başkası adına bastırılıp kullanılan belgeler de sahte belgedir. 

Örneğin; bir inşaat firmasının demir almadığı halde, demir satan bir mükelleften demir almış gibi fatura alması halinde düzenlenen demir faturası sahte belgedir ( naylon faturadır).