fonradar

Kayıtlı Mükellef Değilim Geçmişe Dönük Vergilendirme Neye Göre Yapılacak ?

İnternet üzerinden 1.5 yıldır web hizmetleri adı altında web tasarım, editoryal işler vs işleri alıp bunları freelance çalışan kişilere yaptırıyorum. Tabi ufak tefek işlerle başlamıştım şimdi kendimce hatırı sayılır bir iş hacmine ulaştım. Bana iş veren kişiler vergi mükellefi kişiler değil hepsi şahıs. Kendim bu işe freelance mantığıyla başladığım için herhangi bir vergi kaydı olmadan başladım ve halen böyle çalışıyorum. Çalışmaları yaptırdığım kişiler de aynı benim gibi. Aldığım işlerin ücreti benim hesabıma havale/eft yatıyor. Ben işi yapan arkadaşlara ödeme yapıyorum ve arada kalan meblağ benim kazancım oluyor. Yaklaşık %20-30 civarı bana kalıyor. Tabi reklam ücretleri, hosting ücretleri diğer giderler vs de bunun içinde. Ancak en başta düşünmediğim gelirin vergilendirmesi sorunu şu an kafamı kurcalamaya başladı. Sorularım şunlar olacak;

Şu an kendim şahıs şirketi kursam geçmişe dönük olarak bu kazançlarım da tespit edilip vergilendirilir mi?
Artık bu işi bıraksam veya devam etsem ancak geçmişe dönük gelir bildirimi yapsam nasıl bir sonuç alırım? Burda şunu merak ediyorum; ciroma göremi yoksa bana kalan kara göremi hesaplama yapılır (gelir, gider vs dikkate alınırmı, her işten yaklaşık %20 civarı brüt kazancım var)?
Her bir işlem için ceza vs gelir mi? Meblağı nedir?
KDV istenir mi (aldığım ödemelerde kdv ekli değil sonuçta almadığım ödeme benden istenirmi)?
Kendim hiçbirşey yapmasam devlet tespit ederse ona göre hareket etsem daha mı avantajlı olur yoksa kendim ben şu işleri şu kadar süre yaptım deyip vergi dairesine başvursam daha mı iyi olur? Devletin tespiti sonrası ceza veya benim başvurum sonucu gelecek ceza arasında fark oluyor mu?

Bu konularda değerli bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Son düzenleme:
Selamlar
1- Eğer kendi isteğinizle gidip mükellefiyet açtırırsanız,vergi dairesi geçmişi incelemeyecek,açılış tarihinden sonrası sizi ilgilendirecektir.
2- Vergilendirmeniz gelir-gider arasındaki fark üzerinden yapılacaktır.Tüm hizmet sektörleri için durum böyledir.Şahıs firması olduğunuzda verginiz gelir vergisi tarifesindeki artan dilimler üzerinden hesaplanacaktır.%15'den başlayarak %35'lere kadar çıkabilir.
3- Aldığınız komisyon gelirlerine fatura düzenleyeceğiniz için %18 kdv hesaplanacaktır.
4- Sizden önce vergi dairesi faaliyetinizi tesbit ederse nasıl bir vergilendirme yapılacağını önceden öngörmek zor.Ancak aklıma 2 alternatif geliyor.
A) Banka hareketleriniz üzerinden hesabınıza aylık yatırılan tutarlara göre aylık geliriniz belirlenebilir.
B) Takdir usulü gereği vergi dairesi size aylık bir gelir takdir edebilir.
Kabaca bu şekilde,
Mutlaka bir meslek mensubuyla yüzyüze görüşerek detaylı bilgileri ve karşılaşabileceğiniz diğer riskleri öğrenmelisiniz.
Saygılar

Şu an özel bir şikayet vs yoksa acilen vergi açılışınızı yaptırın, vergi açılış tarihinizden sonrakileri beyan edin (bir meslek mensubu ile çalışarak). Maliye geçmişi farkederse her ay verilen beyannameleri vermeme cezasından (bir beyanname vermeme bin küsur TL) vergi ziyaı cezasına kadar çok ciddi para cezası (hatta hapis cezası) olabilir. Ancak kendiniz geçmişi beyan etseniz de yine ciddi cezalar olacak, en başından hata yapmışsınız.

Maliye zaman zaman banka hesaplarından yola çıkarak gelen havaleleri sorgulayabiliyor, bir dönem yurtdışındaki sistemlere template satışı yapan webmasterlara yazı göndermişlerdi mesela, Hatanın neresinden dönerseniz kardır, hemen vergi açılışınızı yaptırın, unutmayın zaman aşımı 5 yıl, bugün açılış yapsanız en azından 5 yıl sonra kafanız rahat olur.

Açılış yaptırdınız diye geçmiş hesabınız sorgulanmaz, başke nedenlerle sorgulanabilir, o yüzden tereddüt etmeyin, bir meslek mensubu ile çalışarak açılış yaptırın.