fonradar

Kayıtlı Olmayan Demirbaşın Fatura Edilerek Satılması

arkadaşlar merhaba:

yeni işe başladığım şirket hurda niyetine demirbaşını sattı (kdv siz) muhasebe kaydını yapmak için demirbaş listesine baktığımda sattıkları malın demirbaş kaydı olmadığını farkettim.Bu durumda ben bu hurda satış faturalarının muhasebe kaydını nasıl yapıcam ?

teşekkürler.

arkadaşlar merhaba:

yeni işe başladığım şirket hurda niyetine demirbaşını sattı (kdv siz) muhasebe kaydını yapmak için demirbaş listesine baktığımda sattıkları malın demirbaş kaydı olmadığını farkettim.Bu durumda ben bu hurda satış faturalarının muhasebe kaydını nasıl yapıcam ?

teşekkürler.

_____________________________________/___________________________________

100/101/102/121 (B)

679-Diğ.Olg.G/K (A)

391-Hes.KDV (A)

________________________________/___________________________________________

Selamlar
Demirbaşlara alınmamışsa,giderleştirilmiştir.Giderleştirilmişse,haliye satış anında da gelire yazılacaktır.

Sayın Arkadaşlar,

Bu hurda meselesi KDV yasasının en sorunlu kısımlarından biridir. Yasa maddesine konulan düzenleme ile ortaya çıkan kısmi istisna meselesi birçok karmaşaya sebep olmuştur. Hernekadar hurda satışı ile ilgili olarak KDV düzeltme mekanizması getirilmiş olsada konu hala birçok tartışmaya açıktır. Ayrıca getirilen farklı düzenlemeler de olmuştur. Ve yine ciddi bir inceleme ve makale konusu olduğunu söyleyebilirim. 2004 yılından bu yana 17/g maddesindeki düzenleme ile ilgili olarak ciddi bir indirim yöntemi tebliği de yayınlanmamıştır. Şunu da belirtmek gerekirki bu gibi bir mekanizmanın çalışması için ise hurdanın imalata konu hammadde kullanımından ortaya çıkmış olması gerekir. Soruya sebep olan makineyi hurda olarak addedsek de KDVsiz teslime konu edilmesi yanlıştır. Bu teslimin KDVne tabi tutulması gerekirdi.

Hocam alırken kaydetmemiş zaten kdv yi indirmemiş şimdi satarken kdv li satması lazımdı değil mi ?

Sayın Day-Dream,

KDV'nin indirilmemiş olması değil gerekçe, böyle bakmak ayrı bir hata sebebidir. Burada kullanılan hurda kavramının yasanın açıkladığı hurda kavramı ile bağdaşmamasıdır. KDV'li satış yada teslim için alımında indirim olup olmadığına bakarak karar veremeyiz. Ancak daha önce de dediğim gibi adıgeçen satış hurda satışı deği alelade bir satıştır ve KDV'ye tabi olması gerekir. ( Hurda bizde alışılagelmiş bir terim eskimiş işe yaramayan makine ve herşey için kullanırız ancak yasa bundan bahsetmiyor.)

anlaşılan o ki ben faturayı yanlış kestim Alan firma bana ısrarla kdv siz kesmem gerektiğini söyledi.(satılan hurda:balık ağı)

Sayın gençay,

Fatura tarihinizi ve tutarınızı bilmiyorum ancak KDV açısından sorun yoksa düzeltmenizi öneririm. Hatta süre geçtiyse dahi düzeltmenizi öneririm.

Sevgili dostum Kevork

Yukarıdaki soruyu dikkatli okumadan bunu yazman çok hatalı soruda diyor ki ''şirket hurda niyetine demirbaşını sattı diyor.'' Sonra bir bakmış ki ''demirbaş listesine baktığımda sattıkları malın demirbaş kaydı yok'' diyor. Şimdi buradaki satış için hurda deyimi olmaz. Bu karşı tarafa KDV'li fatura edilecek isterse hurda olsun

Gelelim Sevgili dostum Kevork'a katıldığım nota ise. Evet. Hurda konusu karmaşık bir konu fakat bunu yazdıklarımızla daha da karmaşık hale getirmemek lazım. Şöyle ki Hurda kavramında ''Geri Dönüşebilirlik '' ihtimali yoksa evet hurda olarak 3065 sayılı KDV Kanunun 17/4-g maddesine göre ''KDV'SİZ KESİLİR' Eğer
''Geri Dönüşebilirlik '' ihtimali varsa hurda olarak değil 3065 sayılı KDV Kanunun'a maddesine göre ''KDV'Lİ KESİLİR'

Bir örnekle açıklarsak Genelde Otomtiv firmalarında eski aküler yenileri ile değiştirilmekte yerine yenisi takılmaktadır. Eski aküler eğer tekrar bakımı yapılıp başka araçlara takılırsa kesilen Faturanın KDV'li eğer aküler geri dönüşüme gönderilip imha ediliyorsa Faturanın KDV'siz düzenlenmesi şarttır.

Bizim yukarıdaki sorumuza dönersek hurda faturası kesilecek olan demirbaş ''Aktife'' kayıtlı değil Aktife kayıtlı olmayan bir ATİK'in hurda olup,olmadığını,geri dönüşümü olup,olmadığının tespiti mümkün olmadığından (burada ATİK'in hurdaya ayırma detayına girmeyeceğim) kesilecek faturanın KDV'li düzenlenmesi ve yukarıda verdiğim muhasebe kaydının yapılması doğrudur.

Eğer bu demirbaş daha önceleri Gider pusulası bile Aktife alınmış olsaydı hurda şartlarını taşıdığı taktirde o zaman KDV'siz fatura kesme konusunu konuşurduk.