fonradar

Kaymakamlık Bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Va Dayanışma Vakfı

Bu vakfın hukuki statüsünü bilmiyorum ama kamu veya kamu niteliği taşır/taşıyor ise sgdp olarak giriş yapılsa bile emekli maaşı kesileceğinden girişin tüm sigorta kollarına tabi olması gerekir

Vakıf Aile ve sosyal politikalar balanlığına bağlıdır, 5335 sayılı kanuna bakmak lazım, zamanım olunca bende bakacağım, hatalı bilgide olabilir benimkisi...

Bir arkadaşımız bu vakıf,
özel hukuk tüzel kişiliği statüsünde olduğundan,emekli maaşının kesilmemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi ama tam emin olamadım.

"5335 s.k.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafı ndan kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile
müessese ve işletmeleri nde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar"

Bu vakıflar bütçeden yardım alıyorlar.

Kit'lerde (kamu iktisadi teşebbüsleri) özel hukuka tabidirler fakat oralardada emekli aylığı kesilmeden çalışılmıyor. Yinede konuyu araştırmaya devam edelim.