Kdv 1 Bey.Hakkında Tam İstisna

Merhaba Arkadaşlar,
forumu uzun süredir takipteyim fakat üye olup soru sormak bu güne kısmetmiş.
siz değerli üstatların yardımına ihtiyacım var.
Olay şöyle ; ihraç kayıtlı mal alan firma bu malları aynı dönem içinde ihracat yapıyor.
tabi alış ihraç kayıtlı olduğu için kdv vs. söz konusu yapmıyorum. ve ben yeni fark ettim son 3 aydır Tam istisna kapsamına giren işlemler kısmındaki mal ihracatı kısmında matrahı belirtmemişim. kdv olmadığı için yüklenen zaten olmuyor. karşı firmaya beyannameleri düzenli gönderiyorum onlarda düzenli iade alıyorlarmış bir sıkıntı çıkmamış.

şimdi geriye dönük düzeltme bey. vermeli miyim ? vermezsem ilerde cezai bir durum ile karşılaşabilir miyim ?
Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Teşekkürler.

Eğer sizin mahsup talepleriniz var ise sıkıntı çıkacaktır. Görünen o ki yokta.

Şimdi sorun kısmına gelelim.

Belli ki Yurtdışı ettiğiniz malları beyannamede hiç göstermemişsiniz. Yani Kümülatif Satış rakamınız beyannamede doğru değil.
Otomatik olarak geçici vergideki satış rakamınız ile alaksız olacak. İncelemeye alabilirler Satış faturalarını bildirmediklerini fark ederlerse

2014 / 4 geçici ye baktım kümülatif ile aynı tutuyor. ?çok şaşırdım yazmadığım halde her ay otomatik beyannamede kümülatif değişmiş nasıl oluyor bu anlamadım ?? luca dan çekiyorum ben direk xml dosyasını ebyn programına aktarıyorum. luca da kayıtlarım var 601 olarak acaba oradan kendisi otomatik çekiyor olabilir mi ? ama beyannamede tam istisna kapsamına giren işlemler kısmında yazılı görünmüyor ? fakat kümülatif bire bir tutuyor. manyak gibi oldum şu an ??

Beyannameleri bir elinize alın elle manuel tutturmaya çalışın, eğer manuel yaptığınızdada tutuyor ise kdv ayırmış olabilir.

aynen lucada tanımlama yapmışsınız ama hatalı tanımlama yapmış olabilirsiniz ve bu neden ile kümülatif tutmuş olabilir ay bazında kontrolleri yapın. Geçici tutupta kdv mi tutmuyor?

Yardımlarınız için sağ olun arkadaşlar. dediğiniz gibi tek tek de baktım. aynı zamanda geçici dönemlerinde de tutuyor kümülatif. fakat tek sıkıntı son 3 ay kdv beyannamesinde tam istisna kapsamına giren işlemler kısmında yazılı görünmüyor olması? bundan ötürü ceza vs. bir sıkıntı durumu söz konusu olur mu acaba ? rakamlar birebir tutuyor.
Teşekkürler.

tam istisna kapsamındaki satışlarınızı dahil ederek düzeltme beyannamelerini ilgili dönem beyannamenizde ödeme çıkıyorsa pişmanlıkla özel onay olarak ödeme çıkmıyorsa dzt, kss özel onay olarak veriniz.

izah istenecek özel onayda ilgili kutucuğa izah yaparsınız

sadece beyanname D.V. çıkacaktır.